w

ZTE zablokowane w USA, koniec z Google play na chińskich smartfonach?

Polityka USA

 

Obecnie Donald Trump prowadzi politykę skierowaną głównie przeciw rynkom azjatyckim. Poza wprowadzeniem ceł na na stal importowaną z Chin, również branża IT odczuwa wpływ działań Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jeszcze kilka tygodni temu Donald Trump zablokował wrogie (bez zgody zarządu) przejęcie Qualcomma (jednego z największych producentów technologii bezprzewodowych, twórcy procesorów Snapdragon) przez Broadcom. Obecnie do listy działań obrony USA dopisać można zablokowanie ZTE dostępu do części i oprogramowania należącego do firm Amerykańskich.

 

Sankcje na ZTE

 

Blokadę ZTE wydał Departament Handlu Stanów Zjednoczonych z powodu nie dotrzymania wcześniejszych obietnic. Kilka lat wcześniej ZTE zostało przyłapane na złamaniu umów handlowych z USA zakazującym eksportu swoich produktów do krajów w stanie konfliktu z USA: Korei Północnej oraz Iranu. Wtedy Chińczycy zobowązali się na wypłacenie 1.2 miliarda dolarów kary oraz ukarania swoich pracowników. Z powodu niewywiązania się z obietnicy Departament Handlu zdecydował się zablokować eksport produktów do ZTE.

Blokada ta mocno uderza również w Qualcomma produkującego procesory do ponad połowy urządzeń ZTE. Chińczycy  mogą mieć chwilowe problemy, gdyż spora część sprzętu opiera się na podzespołach należących do amerykańskich marek.

 

Koniec Androida w ZTE?

 

Jak donosi agencja Reuters większym problemem dla ZTE może okazać się zakaz używania Androida w swoich urządzeniach. W końcu mały robocik należy do Google, jest ich produktem i podlega pod restrykcje wprowadzone przez władzę USA. Trzeba jednak zaznaczyć, że Android jest oprogramowaniem „open source” co oznacza, że nawet firmy mogą używać i modyfikować oprogramowanie na każdym urządzeniu bez ponoszenia opłat. Licencjonowane są za to GAPPS czyli aplikacje Google min: Google Play, Google Maps, Gmail, co może okazać się problematyczne dla ZTE, ale prawdopodobnie nawet w interesie Google jest wypracowanie rozwiązania.

ZTE nie jest pierwszą firmą zbanowaną w USA, Huaweii rónież jest wycofany z tamtejszych rynków całkowicie. Choć ochrona interesów USA, w tym prywatności wydaje się słuszna, to odcięcie takich firm jak Quaolcomm od rynków zbytu może przynieść odwrotne efekty od zamierzonych.

 

 

źródło:arstechnica.com

Jakie jest twoje zdanie?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Promocje na sprzęt elektoniczny

AMD Ryzen 2800X z 10 rdzeniami?