w , ,

Zestawy komputerów gamingowych grudzień 2018

Wstępniak na grudzień

Troszeczkę z opóźnieniem publikuję nowe zestawienie polecanych zestawów komputerowych. W ostatnim czasie dokonałem zmian podkreślając istotę posiadania mocnej karty graficznej.

Botteneck, opłacalność różnych konfiguracji

Wielu może powiedzieć, że łączenie najsłabszych procesorów z RX 570 czy GTX 1060 będzie powodować bottleneck. Tylko co z tego? przez wzrost wymagań graficznych większym ograniczeniem staje sie GPU niż procesor. Z drugiej strony nie można przesadzić z dawaniem mocnego procesora.

Różnice wydajności między Athlonem 200GE kosztującym 200 zł, a Ryzenami 1200/1300X/2200G nie są specjalnie duże. Ryzen 1600X kosztuje około 600 zł, a R5 2600 730 zł, R5 1400,1500,2400G kosztują miedzy 550 a 600 zł, co podważa opłacalność zakupu czegokolwiek poza procesorami sześciordzeniowymi. Może to kwestia zbyt dużej, za mocno upakowanej oferty, ale tak widzę sytuację z procesorami.

Z kartami graficznymi jest inny problem. O AMD można powiedzieć jedno  – ceny RTX 570 cieszą, resztę można sobie darować. Nvidia na razie nie wydała jeszcze nowych Turringów poniżej RTX 2070, co smuci, GTX 1060 przestaje być kartą, która daje rade pociągnąć gry na wysokich w 60 FPS, niższe modele działają jeszcze gorzej. W takiej sytuacji GTX 1050Ti czy GTX 1050 nie powinno się łączyć już z R5 2600. Procesor będzie zbyt mocny, a karty będą dawać radę jedynie na średnich/niskich i to w komputerze za około 2500 zł! Oczywiście niektórzy powinni mimo to zainteresować się takim rozwiązaniem, ale to głownie osoby planujący zmianę karty w ciągu najbliższych dwóch lat.

To może rozbudowa

Z drugiej strony uważam, że składanie komputera pod rozbudowę za 2-4 lata jest mega słabe. przeciętna jednostka złożona 3-4 lata temu  za ok 2500 miała w sobie coś w stylu i5 4460 i GTX 960 dziś rozbudowa tego sprowadzi sie jedynie do zmiany karty, ale procesor nie jest już rewelacyjny. Nawet pentium 5500 plasuje się wydajnościowo na poziomie haswellowej i5. Niestety rynek nie jest na tyle przewidywalny aby łatwo zaplanować rozbudowę.

Spadki i wzrosty cen

Dokonując modyfikacji zestawów zauważyłem kilka prawidłowości. Ceny pamięci RAM spadają, dyski SSD tymczasowo zatrzymały swój spadek, choć prawdopodobnie po nowym roku można będzie zaobserwować kolejne obniżki. Karty graficzne idą nieznacznie w górę z cenami. Procesory Intela w niektórych sklepach powoli się normują. Co ciekawe, od modyfikacji zestawów sprzed dwóch tygodni praktycznie w żadnym zestawie z Xkom nie potrzebowałem zmieniać cen. Możliwe, że to przypadek nie wiem.

Prawda jest taka, że święta idą, sklepy więc będą trzymać wyższe ceny do promocji świątecznych. możliwe, że odwilż nastąpi po nowym roku. Z drugiej strony w ostatnich latach zwykle po nowym roku potrafiło być drożej głownie ze względu na osoby wyczekujących obniżek na elektronikę po nowym roku.

Napisane przez Piotr Siekierko

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Promocje na gry cyfrowe

zalecane

Nowe zestawienie: Polecane laptopy do gier