w ,

Zawirowania wokół nowych CPU IntelaDługie oczekiwanie na kolejne procesory Intela

Pierwsze przecieki dotyczące i5 9400F wskazują, że wśród procesorów z rodziny Core pojawią się również wersje bez zintegrowanego układu graficznego, wiadomy jest już nawet sposób mocowania IHSu do rdzenia procesora.

Od premiery dziewiątej generacji procesorów niebieskich z odblokowanym mnożnikiem minęło już kilka miesięcy. Nadal czekamy na pojawienie się tańszych modeli z niższymi zegarami i zablokowanym mnożnikiem.

Opóźnienia wynikają w dużej mierze z rosnącego zainteresowania konsumentów, przez co Intel od kilku miesięcy nie nadąża z produkcją. To właśnie z powodu zbyt dużego popytu ceny procesorów niebieskich są tak wysokie. Problem trwa już od dłuższego czasu, a mimo to poprawy sytuacji nie widać. Korporacja jednak nie stoi obojętnie i podejmuje pewne kroki, celem sprostania oczekiwaniom klientów.

Pierwszy od lat procesor Intela bez zintegrowanej karty graficznej

Poza rozbudową fabryk, zwiększeniem produkcji na przykład zaangażowaniem TSMC, Intel najwyraźniej stara się zmaksymalizować zyski, a przy okazji jak najbardziej skrócić czas produkcji jednostek. Przykładem tego może być i5 9400F. Zgodnie z doniesieniami Tom’s Hardware procesor ten został pozbawiony zintegrowanego układu graficznego.

Ekonomicznie jest to świetne rozwiązanie. Mniejszy krzem zwiększa uzysk z wafla jednocześnie zmniejszając szanse na uszkodzoną sztukę. Niestety tych oszczędności nie odczują nabywcy. I5 9400F zostanie wyceniony tak samo jak każdy inny model wyposażony w zintegrowaną kartę graficzną.

Pasta czy lut, czyli dwie wersje

Wielu odbiorców ucieszyło zastosowanie lutu jako łącznika między blaszką(IHS) procesora a rdzeniem wraz z premierą procesorów 9 generacji. Wnikliwe analizy pokazały, że niekoniecznie jest to powód do radości, sądząc po zdjęciach wnętrza i5 9400F można spodziewać się, że we wszystkich modelach i3 oraz i5 najnowszej odsłony zostanie użyta pasta zamiast spoiwa lutowniczego. Nie jest pewne, jaki łącznik zostanie zastosowany w i7 oraz i9.

W jednej z ostatnich aktualizacji płyt głównych MSI znalazła się informacja o wsparciu dla dwóch wersji i5 9400 i i5 9400F:

P0 oznacza proces produkcyjny, w tym wypadku mowa o ośmiordzeniowym krzemie z zablokowanymi dwoma rdzeniami oraz zastosowaniu lutu, gdzie U0 mówi nam o sześciordzeniowym krzemie i zastosowaniu pasty termoprzewodzącej. Pogubieni? Cóż..

Intel oficjalnie przyznał,że początkowo i5 9400/9400F będą posiadać pastę termoprzewodzącą pod IHS, czyli rewizje U0, a z czasem pojawią się również wersje z lutem pod nazwą kodową P0. A na ludzki – niebiescy początkowo będą sprzedać procesory z tzw. „glutem” w oparciu o sześciordzenowce, jako te zbyt słabe by być i5 9600K. Z czasem, kiedy odpadów i7 i i9 będzie więcej, pojawią się one w sprzedaży jako i5 9400F z zablokowanymi rdzeniami.

Subiektywnie

Rozczarowująca jest zapowiedź, iż obie wersje P0 oraz U0 nie będą w żaden sposób rozróżnialne. W efekcie bez otwarcia pudełka i sprawdzenia wyglądu procesora nie będzie możliwe zweryfikowanie, jaką rewizję się kupuje. U0 ma posiadać jeszcze cieńsze PCB oraz IHS podobny do 8 generacji.Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Xiaomi Redmi 7 z aparatem 48 MP już za kilka dni!

Wczesna przedsprzedaż rodziny Galaxy S10