Zasilacze komputerowe za 200 zł

Słowem wstępu

Już dłuższy czas temu zauważyłem, że wbrew pozorom wiele osób dobiera zasilacz komputerowy sugerując się głównie marką i ceną bez głębszej analizy wnętrza. Szczerze mówiąc zrozumiałbym to w sytuacji, gdyby człowiek planujący zakup nie był zagłębiony w temacie jednostek komputerowych, natomiast niejednokrotnie można spotkać osoby, które wręcz forsują pewne błędne przemyślenia lub zwyczajnie powtarzają po innych. W tym felietonie wraz z Błażejem Makuszewskim (któremu bardzo serdecznie dziękuję za pomoc) przyjrzymy się zasilaczom, których ceny oscylują w granicy 200 zł oraz postaramy się trochę opowiedzieć na ich temat. Gdyż nie każde PSU (power supply z ang.), nawet znanej marki, jest dobrym wyborem.

Podstawy budowy zasilacza

Zacznę od tego, że gdybym miał opisywać dokładnie konstrukcję oraz zasadę działania każdego komponentu, to ten tekst byłby mniej więcej dwukrotnie dłuższy, więc pewne rzeczy będę zmuszony streścić tak, żeby w miarę możliwości były zrozumiałe dla każdego czytelnika.

Zabezpieczenia

To właśnie dzięki nim zasilacz nie jest tykającą bombą, chociaż nie zawsze. Pomijam tutaj PSU typu no name. Niektóre markowe konstrukcje mają zbyt luźno ustawione mechanizmy zabezpieczające przez co na przykład mogą się spalić. Dobrym przykładem jest tutaj XFX Core XT, którego omówię później.

ATX

Normy ATX odnośnie napięć na liniach 12V, 5 V, 3,3 V, to kolejno: 11,40 V, 12,60 V, 4,75 V, 5,25 V, 3,14 V, 3,47 V. Jeżeli zasilacz mieści się w normach to bardzo dobrze, jednak jeśli kręci się przy granicach, a co gorsza wychodzi poza normy, to taka praca może skutkować losowymi restartami komputera, bluescreenami, a nawet uszkodzeniem całego sprzętu. Co gorsza, jeśli zasilacz nie odfiltruje i nie wyreguluje odpowiednio napięcia, to jednostki zwane „no-nameami” bez monitorowanego wnętrza, mogą nie wyzwolić zabezpieczenia w skutek czego krytyczne napięcie przepłynie dalej wgłąb komputera, a dalsze skutki są oczywiste.

Zabezpieczenia wymagane przez normę ATX

  • OVP – zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem na linii wyjściowej
  • SCP – zabezpieczenie przeciwzwarciowe
  • OPP – zabezpieczenie przeciw przeciążeniowe

Regulacja napięć

Jest to jeden z najważniejszych (jak nie najważniejszy) aspekt, który powinniśmy wziąć podczas zakupu zasilacza na którym polegać będzie nasz cały komputer. Generalnie wyróżniamy trzy sposoby:

Grupowa regulacja napięć

Stare rozwiązanie stosowane do dziś w najtańszych jednostkach, ale nawet i w tych za ~200zł. Technologia polega na tym, że napięcia są regulowane razem – niesie to ogromną wadę, ponieważ mocniejszego obciążenia linii 12V siłą rzeczy pozostałe muszą ją nadgonić, w skutek czego sterownik podbija lub obniża celowo napięcie. Zasilacze z grupową regulacją napięć pod obciążeniem często wychodzą poza normy ATX, co może przełożyć się przykładowo na losowe wyłączenia komputera. Należy także pamiętać, że nie każdy zasilacz pod tak zwaną „grupówką” będzie gubić normę ATX.

Grupowa regulacja napięć w Antecu Vp 500W

Indywidualna regulacja napięć

Ulepszona wersja grupowej regulacji napięć, po przykład nie trzeba szukać daleko, gdyż posiada ją aktualnie najczęściej kupowany zasilacz w Polsce, czyli Vero L2 – wszystkie linie regulowane są osobno, przez co nie ma problemów ze stabilnością.

Indywidualna regulacja napięć w OCZ zs

Przetwornica DC-DC

Wahania napięć również nie są zależne od siebie, jednak najczęściej ten typ metody regulacji posiada najwyższą sprawność ze względu na zastosowaną elektronikę.

Przetwornica DC-DC w Supremo L2 550

Sprawność

Kilka lat temu certyfikat mógł przekładać się na realną jakość komponentów użytych do budowy zasilacza, natomiast w tym momencie mówi on nam jedynie o tym, ile zasilacz jest realnie w stanie przetransportować energii z sieci do podzespołów uwzględniając straty mocy pod jego obciążeniem. Przykładem jednostki, która posiada wysoką sprawność, lecz zbudowana jest z niskiej jakości komponentów może być Modecom G90 (którego omówienie zamieszczę niżej).

Certyfikaty PSU

Wentylator

Na pierwszy rzut oka temat może wydawać się błahy, natomiast to właśnie wentylator odpowiada za kulturę pracy jednostki (a poniekąd także za jej żywotność, po prostu ją schładzając)

Łożysko ślizgowe

Najtańsze łożysko, które możemy znaleźć w wentylatorze i wbrew pozorom nie jest złe. Potrafi wytrzymać dok 30 000 godzin pracy w temperaturze mniej więcej 50 stopni. Ten typ łożyska charakteryzuje cicha praca przy niskich obciążeniach, oprócz tego „ślizgi” potrafią być cichsze względem niżej opisywanego łożyska kulkowego. Ciekawostką jest fakt, że wentylatory oparte na tym typie konstrukcji potrafią terkotać gdy położymy komputer w pozycji poziomej.

Łożysko ślizgowe

Łożysko kulkowe

Wytrzymuje do 50 000 godzin (lub więcej) ciągłej pracy o ile jest to dobry wentylator. Uogólniając, łożysko to przy niskich obciążeniach nierzadko jest głośniejsze względem ślizgowego, jednak nic nie pozostaje bez rekompensaty, gdyż w przypadku konstrukcji kulkowej otrzymujemy dużo wyższą trwałość.

Łożysko kulkowe

Łożysko fdb/hdb

Ulepszona wersja łożyska ślizgowego. Ma w sobie także elementy konstrukcji kulkowej. Jest ono najcichsze oraz potrafi zapewnić 250 000/300 000 godzin ciągłej pracy (w najlepszych przypadkach).

Łożysko FDB

Kondensatory

Bardzo ważny element w zasilaczu, jest ich bardzo dużo i w zależności od rodzaju pełnią one różną funkcję, jednak skupmy się na kondensatorze elektrolitycznym. Odpowiada on za filtrowanie zakłóceń płynących z sieci oraz może zostać wykorzystany jako zbiornik do magazynowania energii elektrycznej. Jednak są one stosunkowo wrażliwe. (zbyt wysoka temperatura wewnątrz zasilacza, może spowodować ich zniszczenie oraz utracenie cennych właściwości). Słaby kondensator może nie odfiltrować odpowiednio zakłóceń, w skutek czego napięcie trafi do reszty komponentów i może prowadzić do ich uszkodzenia.

Tiery kondensatorów

W przypadku kondensatorów wyróżniamy tak zwane tiery, które można zinterpretować jako zwyczajne poziomy jakościowe.

Kondensator Teapo

Tier 4 – najgorszy sort kondensatorów: LTEC, Su’scon, Junfu, Fuhjyyu, Kuang Jin, Chengx, No Name

Tier 3 – dopuszczalny przy dobrej wentylacji: Asiax/Chemicon z serii KZG, KZJ, Toshin, eLite 85C

Tier 2 – kondensatory tego poziomu znajdziemy w większości średniaków: Teapo, Capxon, Taicon, Ost, eLite 105C

Tier 1 – najwyższa jakość kondensatorów: Panasonic, Sanyo, Suncon, Nichicon, Rubycon, Nippon, Fpcap, Hitachi

Jednostki

Przyszła pora na to, na co wszyscy czekali, czyli na bezpośrednie omówienie konkretnych modeli zasilaczy. Postanowiłem je posortować ze względu na brand pod którym są sprzedawane. Uznałem, że jeżeli szedłbym stricte rosnącym budżetem, to stworzyłby się tutaj niezły bałagan, a w pierwszej kolejności to Ty drogi czytelniku masz się tutaj odnaleźć, prawda? Więc do rzeczy! 🙂

Modecom

MC-500-s88 silver

Modularność Brak
Certyfikat 80+ Silver
Gwarancja 2/3 lata (w zależności od sklepu)
Kondensator główny 12Kuang jin (Tier 4) 105C
Pozostałe Kuang Jin (Tier 4)
Chengx (Tier 4)
Wentylator Bardzo głośny chiński wentylator HDB
OEM Sirfa? Na pewno nie SAMA
Regulacja napięć DC-DC
Zabezpieczenia ponad ATX Brak

MC-500-G90 gold

Modularność Brak
Certyfikat 80+ Gold
Gwarancja 2/3 lata (w zależności od sklepu)
Kondensator główny 12Kuang jin (Tier 4) 85C
Pozostałe Kuang Jin (Tier 4)
Chengx (Tier 4)
Wentylator Bardzo głośny chiński wentylator HDB
OEM Sirfa? Na pewno nie SAMA
Regulacja napięć DC-DC + kilka elementów podwyższających
sprawność
Zabezpieczenia ponad ATX Brak

Oba zasilacze są przykładem na to, że w dzisiejszych czasach certyfikat nie jest żadnym wyznacznikiem jakości zasilacza. Wyżej wymienione przeze mnie jednostki pod względem prądowym są naprawdę bardzo okej, ale jakość wykonania nie istnieje. Do tego dochodzą jeszcze względnie kiepsko przepuszczalne grille oraz głośny wentylator HDB. Stanowczo odradzam.

Aerocool

KCAS 500W(i 600W)

Modularność Brak
Certyfikat 80+ Bronze
Gwarancja 2 lata
Kondensator główny Junfu 85C (Tier 4)
Pozostałe Junfu 105C (Tier 4)
Wentylator Głośny wentylator na łożysku ślizgowym
OEM Andyson
Regulacja napięć Grupowa
Zabezpieczenia ponad ATX SIP – Zabezpieczenie przed prądami udarowymi

Nic dodać nic ująć. Aerocool był wręcz forsowany przez kilka miesięcy aż do momentu, gdy wyszło, iż jednak nie jest to cud techniki. KCAS to jednostka oparta o śmieciowe kondensatory oraz grupową regulację napięć. Do tego dochodzi kwestia niestabilnych napięć (poza normą ATX) na linii +12V i zbyt luźne lub niedziałające zabezpieczenia OPP (zabezpieczenie przeciw przeciążeniowe) i UVP (zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem). Stanowczo odradzam.

XFX

Core XT 500W(i 600W)

Modularność Brak
Certyfikat 80+ Bronze
Gwarancja 3 lata
Kondensator główny 12Kuang Jin (Tier 4) 85C
Pozostałe 12Kuang Jin (Tier 4) 105C
Wentylator Głośny wentylator na łożysku ślizgowym
OEM Shenzhen Rui Sheng Yuan Technology
(Seasonic odpowiada jedynie za projekt)
Regulacja napięć Grupowa
Zabezpieczenia
ponad ATX
OCP – Zabezpieczenie przed
zbyt wysokim prądem na linii

XFX generalnie znany jest z tego, że sprzedaje zasilacze Seasonic pod swoim logo (po oczywiście niższej cenie), niestety tutaj kompletnie się nie udało. Jednostka ta oparta jest o śmieciowe kondensatory oraz niedziałające lub zbyt luźno ustawione zabezpieczenie przeciw przeciążeniowe. Skutkuje to tym, że PSU można przeciążyć naprawdę mocno (do momentu, aż się spali). Producent nie umieścił tutaj także zabezpieczenia OTP (zabezpieczenie termiczne). Warto jeszcze dodać, iż jednostka ta nie trzyma napięć wychodząc poza normę ATX w testach Crossload (w tym przypadku z napięciami idą w parze tętnienia). Stanowczo odradzam.

Chieftec

ECO

Modularność Brak
Certyfikat 80+ Bronze
Gwarancja 2 lata
Kondensator główny Teapo Lr (Tier 2) 85C
Pozostałe Teapo (Tier 2)
Su’scon (Tier 4)
Wentylator Dość głośny wentylator na łożysku ślizgowym
OEM Sirtec
Regulacja napięć Grupowa
Zabezpieczenia ponad ATX Brak

Zacznę od tego, że wbrew pozorom nie jest to taki zły zasilacz. Gdyby kosztował kilkadziesiąt złotych mniej, to można by było go umieszczać w tańszych konfiguracjach. Główny kondensator (jak i dość znaczna część innych) to Teapo, czyli capy, które spotkamy w praktycznie każdym zasilaczu ze średniej półki cenowej (oczywiście jest także trochę kondensatorów najniższego sortu). Zasilacz wychodzi poza normy ATX w testach Crossload (ale w sumie takie zachowanie charakteryzuje znaczną część „grupówek”, o czym pisałem wyżej). Generalnie napięcia podczas zwyczajnego użytkowania przedstawiają się okej, jedynie martwi mnie linia 5V, gdyż ma tendencję do „uciekania”, tętnienia także w normach. PSU odradzam, jednakże byłaby to okej propozycja… Gdyby kosztowała trochę więcej niż Elementum od SilentiumPC (gdyż aktualnie w jego cenie można dostać o wiele lepszego Vero L2).

Seasonic

S12 SII

Modularność W drugiej wersji
Certyfikat 80+ Bronze
Gwarancja 5 lat
Kondensator główny Hitachi (Tier 1) 105C
Pozostałe Nippon Chemi-Con (Tier 1)
najprawdopodobniej także 105C
Wentylator W nowej wersji wentylator FDB, cicha praca
OEM Seasonic
Regulacja napięć Grupowa
Zabezpieczenia ponad ATX OLP – zabezpieczenie przeciw przeciążeniowe

Zdecydowanie nie jest to zły zasilacz, wręcz przeciwnie. Jego środek prezentuje wysoki poziom. Natomiast są dwa szkopuły, pierwszym jest grupowa regulacja napięć, natomiast drugim fakt, że ta konstrukcja jest po prostu stara. Jak na zasilacz pod „grupówką” dobrze trzyma napięcia i nawet w testach Crossload nie wychodzi poza normę ATX, chociaż blisko mu do tego. Warto też wspomnieć, że pomimo dobrej jakości wykonania jest on po prostu totalnie nieopłacalny. W jego cenie znajdziemy bardziej sensowne propozycje, więc odradzam.

CoolerMaster

Masterwatt Lite 600W

Modularność Brak
Certyfikat 80+ (zwykły)
Gwarancja 3 lata
Kondensator główny Teapo (Tier 2) 85C
PozostałeTaicon (Tier 2)
Teapo (Tier 2)
Trochę Su’sconów (Tier 4)
Wentylator Łożysko HDB/FDB, brak testów głośności
OEM Enhance Electronics
Regulacja napięć Grupowa
Zabezpieczenia ponad ATX OTP – zabezpieczenie termiczne
OCP – zabezpieczenie przed zbyt wysokim
prądem na linii

Ciężko napisać tutaj coś konkretnego. Jednostka w cenie kompletnie nieadekwatnej względem tego, co sobą oferuje. Spory rozrzut jakościowy w zakresie kondensatorów, w budżecie tego zasilacza można dostać O WIELE lepsze PSU. No i jak większość „grupówek” wychodzi poza normę ATX w Crossload. Stanowczo nie polecam.

Antec

Vp 500(plus)

Modularność Brak
Certyfikat 80+
Gwarancja 2 lata
Kondensator główny Teapo (Tier 2) 105C
Pozostałe Teapo (Tier 2) 105C
Wentylator Głośny wentylator na łożysku ślizgowym
OEM CWT
Regulacja napięć Grupowa
Zabezpieczenia ponad ATX UVP – zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciu
na wyjściu

Nie byłem w stanie znaleźć zdjęcia wnętrza zasilacza z plusem w nazwie, więc fotografia zamieszczona przeze mnie powyżej jest obrazem starego, dobrego Anteca. Niestety lata świetności tej jednostki już dawno przeminęły. W wersji Plus główną zmianą są lepsze kondensatory oraz wyższa sprawność, dzięki czemu Antec’owi udało się osiągnąć oficjalny certyfikat 80+ (Najprostszy, bo najprostszy, ale zawsze). Zasilacz wciąż bazuje na grupowej regulacji napięć, a co za tym idzie testy nie wypadają zbyt pozytywnie. Do tego wszystkiego dochodzi cena, gdyż oscyluje ona w granicach 200 zł. Jest to zdecydowanie zbyt dużo w porównaniu do tego, co otrzymujemy po zakupie. Stanowczo odradzam.

BeQuiet!

System Power 9

Modularność Brak
Certyfikat 80+ Bronze
Gwarancja 3 lata
Kondensator główny eLite (Tier 3) 85C
Pozostałe Teapo SC (Tier 2) 105C
No Name 105C (Tier 4)
Nippon Chemi-Con (Tier 1) 105C
Wentylator Wolnoobrotowy wentylator na łożysku ślizgowym
OEM HEC
Regulacja napięć DC-DC
Zabezpieczenia ponad ATX OCP – zabezpieczenie przed zbyt wysokim
prądem na linii
OTP – zabezpieczenie termiczne
UVP – zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciu
na wyjściu

Bardzo osobliwa propozycja Niemieckiej firmy, gdyż znajdziemy tutaj absolutnie wszystko. Od najgorszych kondensatorów bez jakiejkolwiek nazwy do capów wliczanych w Tier 1. Napięcia oraz tętnienia stoją na dobrym poziomie. Wszystkie zabezpieczenia działają prawidłowo. Wentylator oparty jest o łożysko ślizgowe, jednakże jest bardzo cichy dzięki niskiej prędkości obrotowej, skutkuje to bardzo wysokimi temperaturami środka.

Bez wątpienia przełoży się to na samą żywotność zasilacza, gdyż kondensator główny jest certyfikowany do pracy w maksymalnie 85 stopniach Celsjusza. Pomimo wysokiej kultury pracy, dobrych napięć, zasilacza nie polecę. Kupując go dostajemy bardzo duży rozrzut jakościowy w zakresie kondensatorów, a sama żywotność jednostki stoi pod wielkim znakiem zapytania.

Thermaltake

Smart SE

Modularność Połowiczna
Certyfikat Wymyślony przez Thermaltake (De facto brak)
Gwarancja 3 lata
Kondensator główny Capxon LP 85C
PozostałeSu’scon (Tier 4) 105C
Junfu (Tier 4) 105C
CapXon (Tier 2) 105C
WentylatorŁożysko ślizgowe, sam wentylator nie jest głośny
OEMCiężko stwierdzić, jednostki wychodziły z różnych fabryk
Regulacja napięćGrupowa
Zabezpieczenia ponad ATXOLP – zabezpieczenie przeciw przeciążeniowe

Jednostka z kilkuletnim stażem i milionem rewizji. Zasilacze wychodziły z różnych fabryk, więc ciężko jest mi jednoznacznie określić producenta OEM. Za blisko 200 zł dostajemy bardzo kiepskie kondensatory oraz zasilacz pod grupową regulacją. W testach Crossload napięcia wychodzą poza normę ATX. W tym momencie wersję 530W kupimy za blisko 200 zł, więc wybór tego PSU w tym budżecie jest niczym więcej jak stratą pieniędzy.

Silentium PC

Vero L2

ModularnośćW drugiej wersji
Certyfikat80+ Bronze
Gwarancja3 lata Door 2 Door
Kondensator głównyTeapo LG (Tier 2) 105C
PozostałeTeapo SC (Tier 2) 105C
WentylatorŁożysko ślizgowe, wentylator pracuje cicho
OEMSAMA
Regulacja napięćIndywidualna
Zabezpieczenia ponad ATXSIP – Zabezpieczenie przed prądami udarowymi

Jest to bez wątpienia najlepszy zasilacz w tej cenie. Indywidualna regulacja napięć sprawia, iż jednostka w testach wypada bardzo dobrze. W przeciwieństwie do niektórych zasilaczy wymienionych przeze mnie wyżej, dobra wydajność prądowa nie idzie w parze z kiepską jakością wykonania. PSU zachowuje świetny balans wydajności do jakości. Warto wspomnieć także, iż producent udziela trzech lat gwarancji w systemie Door 2 Door na terenie Polski. Zdecydowanie polecam.

Corsair

VS 550

ModularnośćBrak
Certyfikat80+
Gwarancja3 lata
Kondensator głównyTeapo LH (Tier 2) 85C
PozostałeTeapo SC (Tier 2) 105C
WentylatorStosunkowo cichy wentylator na łożysku ślizgowym
OEMHEC
Regulacja napięćGrupowa/Indywidualna (?)
Zabezpieczenia ponad ATXOTP – zabezpieczenie termiczne
UVP – zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciu
na wyjściu

Bardzo długo zastanawiałem się nad wprowadzeniem tego zasilacza do zestawienia, ale koniec końców uznałem, iż szkoda by było pozostawić go bez komentarza. Wedle informacji, które otrzymałem, Corsair zmienił platformę i tym momencie nowe Vsy (Szare w szarych) posiadają indywidualną regulację napięć zamiast grupowej, która charakteryzowała tę serię przez dobre kilka lat. Jednakże póki co nie jestem w stanie tego potwierdzić, dlatego w tabeli znajduje się znak zapytania. Nawet jeśli jest to prawda, to i tak VS’a można spokojnie uznać za gorszy wybór względem Vero, chociażby przez gwarancję D2D oferowaną przez Polską firmę.

Autorzy: Bartosz Batkowski i Błażej Makuszewski

Dyskusja o poście

Obok

Prośba o moje informacje

 
Close

Żądanie usunięcia konta

Close

Żądanie usunięcia informacji

Close

Ogólne zapytanie / zapytanie do DPO