w

Xiaomi Black Shark – gamingowy smartfon

Gamingowe smartfony

Wraz z rosnącą wydajnością  smartfonów pojawiają się coraz wydajniejsze gry mobilne, w tym takie tytuły jak PUBG czy Fortnite, które do działania potrzebują całkiem wydajnych urządzeń. Wraz z rosnącą popularnością gier mobilnych możliwe, że niedługo będziemy mówić o oddzielnym segmencie urządzeń dedykowanych dla graczy. Choć już lata temu pojawiały się pierwsze sprzęty tego typu – Nokia N-gage czy Sony Ericsson Xperia Play, to żadne z nich nie zyskały specjalnej popularności wśród graczy. Jednak wraz z pojawieniem się Razer Phone sporo się zmieniło. Za nowym trendem postanowili pójść ludzie z Xiaomi, którzy zaprezentowali światu swój nowy produkt – Xiaomi Black Shark.

 

 

Specyfikacja sprzętowa

 

Zgodnie z zapowiedziami specyfikacja prezentuje się następująco:

Wyświetlacz: 5.99 cali o rozdzielczości 2160×1080 pikseli i proporcjach 18:9
Procesor: Snapdragon 845
Pamięć RAM: 6GB  lub 8 GB
Pamięć wbudowana: 64GB lub 128GB
Bateria: 4000mAh
Łączność: WiFI, Bluetooth 4.0, USB Type-C
Aparat przedni: 20MPx
Aparat tylni: 20Mpx + 12MPx f/1.7
System: Android 8.1

Xiaomi Black Shark będzie sprzedawany w dwóch wersjach: pierwsza zostanie wyposażona w 6 GB pamięci RAM i 64GB na dane, a druga w 8 GB RAM  i 128 GB dla gier i aplikacji. Ekran niestety rozczarowuje brakiem matrycy o szybkim czasie odświeżania jak w przypadku Razer Phone. Porównywanie obu modeli jest całkiem uzasadnione, skoro oba aspirują do bycia gamingowymi, zresztą wystarczy spojrzeć na kolorystkę “rekinka”, aby odkryć gdzie czerpano inspiracje. Pozostaje mieć nadzieję, że aparat w nowym Xiaomi będzie lepszy niż ten znany z urządzenia Razera.

 

Jeżeli chodzi o audio mają pojawić się głośniki dające “efekt bliski surround”. Niestety nie wspominano nic na temat wyjścia słuchawkowego, możliwe więc, że Xiaomi Black Shark będzie go pozbawiony

 

Nowinki w Xiaomi Black Shark

 

Sama specyfikacja jest raczej standardowa dla flagowca, choć graczy powinna zainteresować ilość obu typów pamięci, jednak nie to czyni dany sprzęt gamingowym. Projektanci z Xiaomi rozumiejąc, że gracze dość solidnie eksploatują sprzęt, który w efekcie może generować wysokie temperatury porcesora, co finalnie prowadzi do spadku wydajności, wprowadzili nowy typ chłodzenia chłodzenia wodnego. Ma to pozwolić na redukcję temperatur nawet o 8 stopni Celsjusza.

Drugą istotną kwestią ma być nabywany oddzielnie kontroler, o którym ciężko powiedzieć na ten moment więcej niż to, co zaprezentowano: jedna gałka analogowa, nad którą można zaobserwować przycisk, oraz w w górnym rogu – bumper. Zgodnie z grafikami wydaje się, że pad będzie posiadał wyjście słuchawkowe oraz opcję podłączenia kabla USB-Type-C w celu naładowania. Format ma pozwalać na podpięcie/wsunięcie nie tylko w Xiaomi Shark, ale również innych smartfonów, o ile posiadają właściwe wymiary. Niestety zgodnie z zapowiedzą kontroler będzie dodatkowym akcesorium płatnym ok 100-150 zł (30$).

Cena nowego gamingowego smarfona

Za podstawową wersję trzeba będzie zapłacić 477$, czyli 1600 zł przy zamówieniu z Chin oraz 557$ (1900 zł + ew. VAT) za wersję z 8GB RAM. Nie są to wygórowane ceny, choć porównując z innymi urządzeniami od Xiaomi, nie jest wcale tani. System chłodzenia prezentuje się interesująco. Podobnie jest z kontrolerem, ale jego nieobecność w zestawie ze smartphone jest rozczarowaniem.

Jestem bardzo ciekawy jak dalej rozwiną się gamingowe smartphone, czy pozostaną ciekawostką czy wykrystalizują nową gałąź urządzeń. Może wraz ze wzrostem popularności Xiaomi Black Shark oraz Razer Phone, do gry dołączy Sony, z dość dużym doświadczeniem w produkcji gamingowych urządzeń oraz sporą biblioteką gier ze swoich konsol.

Z miłości do gier komputerowych pokochałem hardware, lubię wiedzieć co jak działa. Od lat obserwuje rynek sprzętu PC na podstawie czego wyciągam zwykle dość sceptyczne i mało popularne wnioski. Często wnikliwie porównuję wyniki wydajności sprzętu żeby zauważyć prawidłowości, które wszyscy starają się unikać.

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0

Komentarze

0 Komentarze

Jakie jest twoje zdanie?

Nowe ransomware zmusza ludzi do gry w PUBG aby odzyskać dane

Promocje na sprzęt elektroniczny i gry