w

Wymagania sprzętowe Final Fantasy XV i kontrowersje

RPG z kraju kwitnącej wiśni

Final Fantasy to cykl mający początek jeszcze w latach 80 ubiegłego stulecia. Dzieło stworzone jeszcze wtedy przez Squaresoft miało być ostatnim dziełem upadającego studia. Jednak zyski z pierwszej części tchnęły nowe życie w studio, które przez kolejne lata wydało masę legendarnych tytułów głownie z gatunku jRPG. Sama seria FF od początku była przykładem błędnej acz typowej dla Japonii interpretacji systemu RPG Dungeons and Dragons. Seria ogólnym zarysem fabularnym nie powalała. To co przyciągało fanów, to klimat stworzonych światów, specyficzny nacisk na relacje członków drużyny i przyciąganie gracza rozbudowaną narracyjnie historią. Niestety z czasem kolejne części były karykaturą gatunku z ciągnącymi się bez końca przerywnikami fabularnymi, archaicznym systemem walki i kompletnie nieabsorbującą fabułę.

Wymagania sprzętowe Final Fantasy XV

Jednak długo oczekiwane Final Fantasy XV zostało bardzo ciepło przyjęte na konsolach. Premiera na komputerach została przełożona na późniejszy termin, w celu przygotowania jak najlepszej oprawy graficznej. Innymi słowy ma być zdecydowanie ładniej niż na konsolach. Z tego powodu można spodziewać się sporych wymagań względem podzespołów. Ostatnio do sieci wyciekły wymagania sprzętowe pozwalające na rozgrywkę podobno w 60 FPS a oto one:

Minimalne:
Procesor: Intel Core i5-2400 3,1 GHz / AMD FX-6100 3,3 GHz
Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 760
Pamięć: 8 GB RAM

Zalecane:
Procesor: Intel Core i7 3770 3.4GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
Karta graficzna: GeForce GTX 1060 lub lepsza
Pamięć: 16 GB RAM

Zalecane do gry w 4K:
Procesor: Intel Core i7 3,4 GHz lub AMD Ryzen 7 1700,
Karta graficzna: GeForce GTX 1080 Ti
Pamięć RAM: 16 GB

Po raz kolejny plotka poszła za daleko

Zgodnie z wyciekiem gra ma wymagać do uruchomienia Windows 10 (DX12?) oraz zajmować aż 170 GB przestrzeni dyskowej. Tak przynajmniej podawano w branżowych serwisach, jednak główna osoba odpowiadająca za Final Fantasy XV na PC – Hajime Tabata udzielił wywiadu serwisowi Kotaku, gdzie zdementował wymóg tak dużych rozmiarów gry. Zaznaczył, że ujawniona specyfikacja sprzętowa obejmuje obecne wymagania względem dema PC, a proces przenoszenia gry na komputery nie został zakończony. Z tego powodu finalne wymagania sprzętowe z całą pewnością ulegną zmianie.

Podzespoły wymagane do gry  na średnich ustawieniach są tożsame dla komputera wartego przeszło trzy tysiące złotych, więc próg jest spory. Z dostępnych w sieci filmów z rozgrywki wersji demonstracyjnej FFXV na PC działającej w 4K i podobno 60 fps wystarczyła 1080Ti. I tu już bardziej obeznanym powinna zapalić się czerwona lampka. Ustawienia Ultra i rozdzielczości 4K w każdym współczesnym tytule z wysokiej klasy jakością graficzną niesie bardzo duże wymagania sprzętowe. Na tyle duże, że niemożliwa jest płynna rozgrywka w 60 FPS bez posiadania 2  kart graficznych o mocy GTX 1080Ti łączonych w SLI HB . Same filmiki z dema FFXV rodzą duże wątpliwości czy to co widać jest na pewno prawdziwym 60 fps a nie spreparowanymi zdublowanymi klatkami. Z tego powodu ciężko sądzić aby wymagania sprzętowe były prawdziwe. Mimo zapewnień Tabaty względem poprawy wymagań sprzętowych, sądzę ze Ultra mogą okazać się bardziej wymagające, wynika to z faktu ze do premiery jest jeszcze ponad 3 miesiące prac, to wystarczający czas aby dokonać poprawki nie tylko w optymalizacji, ale zaimplementować dodatkowe rozwiązania poprawiające grafikę a więc i zwiększające wymagania. Najprawdopodobniej nie dotkną one wymagań zalecanych oraz minimalnych, te z całą pewnością spadną.

Nowoczesne technologie w FFXV

Wracając do sprawdzonych informacji. Globalny manager marki Raio Mitsuno zapewnił, że gra będzie praktycznie identyczna z tą konsolową. To, co ma odróżniać wersję na komputery, to oszałamiająca oprawa graficzna wykorzystująca wszystkie techniki jakie zawierają sie ramach Nvidia Gameworks w tym słynny NV Hairworks odpowiadający za realistyczne włosy( Wiedźmin 3, Rise of Tomb Raider). Sama gra ma wspierać nie tylko natywne 4K ale nawet 8K wraz z techniką HDR.

Oczywiście, każdy twórca zapewnia, że to właśnie ich produkt jest tym z najwspanialszą oprawą graficzna. Jak mówi stare porzekadło: „każdy swoje chwali”, ale należy pamiętać, że Final Fantasy na konsolach było od lat tą najładniejszą grą, wyznaczającą maksymalne możliwości graficzne konsol. Wersje PC ukazały się na tyle późno, że tej jakości graficznej aż tak bardzo nie widać. Z drugiej strony uruchamiając FFXIII na Steam w podbitej rozdzielczości(nawet 8K), większej niż posiadanego monitora, może w wielu momentach zachwycić. Warto przypomnieć, że mowa jest o porcie na PC w formie 1:1 z konsol poprzedniej generacji a sama gra została wydana w 2009 roku. Z tego powodu można przypuszczać, ze na początku 2018 roku może pojawić się jeden z najpiękniejszych graficznie tytułów na PC. Trzeba  jednak uczciwe zaznaczyć ze japońska stylistyka nie jest dla każdego, i wielu ten tytuł odrzuca na sam widok screenów. Jeżeli jednak nie przeszkadza ci mangowa stylistyka, a lubisz cRPGi z naciskiem bardziej fabułę niż roleplay warto dać tytułowi szansę.

Premiera Final Fantasy XV nie została jeszcze ustalona, twórcy mówią jedynie o wczesnym 2018 roku.

Jakie jest twoje zdanie?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Facebook wprowadza nową zakładkę.

Razer Phone oficjalna specyfiacja