w ,

Wyciek wydajności AMD RYZEN 7 1700X

Zeny, a raczej Ryzeny, niedługo będą miały swoją premierę, każdy drobny news podsyca dyskusje sprowadzającego sie do zasadniczego pytania, czy wreszcie AMD będzie godnym rywalem Intela? Wszystko wyjaśni się już na początku marca. Póki co pozostaje opierać przypuszczenia co do wydajności na słynnych slajdach AMD, plotkach i przeciekach. Wczoraj w bazie PassMark upubliczniono pierwsze wyniki Ryzena w wersji r7 1700X(sampel inżynieryjny) czyli prawie najwyższej wersji z 8 rdzeniami i 16 wątkami, taktowanej bazowo 3,4 GHz. Analizując źródło tych doniesień okazuje się ze niektóre strony przepisując tabelę chyba trochę rozminęły się z końcowymi wynikami, lub pominięto pewne drobne szczegóły.  Linki źródłowe znajdziecie na końcu. Cały ten wyciek trzeba traktować z przymrużeniem oka, nie są to żadne oficjalne dane, prawdziwa wydajność możne odbiegać w znaczącym stopniu od podanych poniżej wyników.

Platformą testowa składała się z MSI A320 – czyli najbardziej podstawowej płyty głównej na podstawce AM4, ram to  2×8 GB 2400MHz(17-17-17-39-2T), niestety to wolne kości z bardzo dużymi opóźnieniami, co w czystych benchmarkach ma dość spory wpływ na wynik końcowy. Zagadką jest kwestia Turbo, plotkuje się ze przyspieszanie rdzeni jest póki co w Ryzenach wyłączone ze względu na brak stabilności tej technologii a do premiery AMD ma to poprawić. Czy w teście był włączony czy nie? Nie wiadomo, program testowy nie jest w stanie zweryfikować zegarów procesora. Wyniki wydajności Zena pochodzą z bazy programu PassMark, a tabele zamieszone poniżej pochodzą z forum, na którym użytkownicy zauważyli dodanie nowego procesora o nazwieAMD Ryzen: ZD3406BAM88F4_38/34_Y czyli ryzen 7 1700X w wersji inżynieryjnej. Wyniki możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej:

Warto zwrócić uwagę na zegary widoczne na pierwszym screenie i dopiero na podstawie zegarów wyciągać wnioski wydajnościowe w porównaniach procesorów. W niektórych zadaniach jak widać Ryzen sprawdza się dosć słabo, co można tłumaczyć slabym wsparciem instrukcji AVX2. W grach zestaw tych instrukcji nie jest praktycznie używany.
Wyniki nastrajają pozytywnie, do tego jest jeszcze spora przestrzeń na zwiększenie wydajności tego procesora: optymalizacja bios, sterowników procesora, działanie turbo, wydajniejsze ramy i co najważniejsze potencjał OC, który jeszcze pozostaje zagadką.

Ceny Ryzenów nadal pozostają kwestią zagadkową – zgodnie z wyciekami mowa jest np o 382 dolarach za Ryzen 7 1700X, ale w europie ma kosztować 469 euro. Spekulacje będą trwały do momentu oficjalnych informacji samego AMD i sklepów lub dystrybutorów. Póki co watro po prostu poczekać na oficjalne testy i bardzo poważnie uważać na rewelacje znalezione w sieci, bo mogą się okazać wyssane z palca.

Źródła:
 Forum Anandtech, na którym zauważono dodanie wyników do PassMark
Wpis na stronie wcctfech, który w swoich porównaniach i dokładnych opisach raczył nie zauważyć zegarów kolejnych procesorów i7 co  patrząc na wyniki jest nawet zabawne
Wpis na stronie videocardz, który wykorzystał wyniki przy bazowych zegarach procesorów i7, ale niższe wyniki Ryzena są już niezrozumiałe:

Napisane przez Piotr Siekierko

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Najbardziej opłacalny zestaw Luty 2017

diablo

Blizzard kończy wsparcie dla XP i Vista