w ,

Układy graficzne w 7nm dla każdego

AMD

Oprócz wspominanej już zapowiedzi procesorów AMD sporą część prezentacji na tegorocznym Computex przeznaczyło na karty graficzne.

Zacznijmy od Vegi, czasem można się z nimi pogubić Vega 10, Vega 64, Vega 56. Niestety AMD wprowadziło dość nieczytelne nazewnictwo, przez które można się pogubić. Vega 10 Vega 56, Vega 64, Vega FE, oraz wersje mobilne, to konkretne modele kart z nazewnictwem uzależnionym od ilości jednostek ROP. Vega 10 z kolei to nazwa pierwszej generacji. Kolejna będzie nazywać się Vega 20. Też czasem się z tym gubię.

AMD VEGA 56 Nano jeszcze w tym roku

Zacznijmy od Vegi 56 Nano. Jest to, po prostu klasyczna Vega 56 w mniejszym wymiarze, specyfikacja również jest podobna. Cena będzie jednak nieco wyższa. Niewiele wiadomo o temperaturach, ale można spodziewać się raczej niższego poboru mocy ze względu na słabsze chłodzenie.

amdrxnano

AMD VEGA 20 w 7nm w pod koniec 2018 roku

W drugiej połowie roku powinniśmy spodziewać się premiery Vega 20, tym razem mowa o generacji. Niewiele wiadomo o specyfikacji układu poza dwa razy większej efektywności energetycznej, 35% wyższej wydajności i obecności aż 32 GB pamięci HBM2. Poprawa działania karty będzie wynikać z przejścia na 7nm, z tego powodu ciężko nie wierzyć w zapewnienia o tak drastycznej redukcji poboru mocy.

Z ważniejszych rzeczy, nie wiadomo czy w ogóle zobaczymy konsumencką wersję tej karty. Omawiany produkt jest przygotowywany jako produkt do stacji roboczych i serwerów. Jest to poniekąd słuszna decyzja. Pierwsze Vegi zbierały bardzo negatywne recenzje i opinie, również przez zbyt agresywny marketing. Możliwe, że AMD nie chce powtórzyć tej historii, Brak nowych kart graficznych od czerwonych smuci, choć z drugiej strony lepiej skupić się na dopieszczeniu tworzonych jeszcze produktów, niż wydać cokolwiek.

Tona informacji o nowych kartach dla graczy

Na koniec coś dla graczy. Wielu przypuszczało, że w tym roku powinniśmy ujrzeć RX serii 600, jednak te pojawią się dopiero w przyszłym roku. Nie jest jasne czy będzie to dopracowana Vega w 7nm, czy też oczekiwana przez wielu architektura Navi. O Polarisie można zapomnieć: AMD przyznało, że kończy z GCN.

Trzeba przyznać, z najważniejszym elementem prezentacji AMD były Threadrippery, z kartami graficznymi firma podchodzi ostrożniej ze względu na dość kontrowersyjną kampanię pierwszej generacji Vega. Można już nazwać pewnym trendem „olewanie graczy”, co wynika ze świetnej sprzedaży kart obu producentów układów, ale przede wszystkim ogromnego zainteresowania na akceleratory graficzne stosowane w serwerach czy w tworzeniu sztucznej inteligencji. Z tego samego powodu Nvidia od blisko roku skupia się przede wszystkim na promowaniu Tesli. Obecnie rynek GPU wychodzi z dołka wysokich cen, a sami producenci nie chcą wydawać towaru, który zostanie zniszczony przez marże czy kolejny boom koparkowy.

źródło: wccftech (zbitka kilku artykułów)

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

AMD logo

Druga generacja Ryzen Threadripper z 32 rdzeniami

ramgigabytergb

Gigabyte wprowadza rewolucje na rynku pamięci RAM