Steam jest bez wątpienia największą platformą sprzedaży gier na PC. Niestety dla nas, polaków ceny są często za wysokie, szczególnie patrząc na premierowe gry. Dużo w tym winy obowiązku płatności w Euro. Z tego powodu każdy gracz ceniący nabywanie upragnionych tytułów po okazyjnych cenach czeka na największe wyprzedaże na Steamie. To właśnie wtedy można wyrwać prawdziwe perełki w bardzo przyjemnych cenach.

W ostatnich dniach na Reddicie pojawiła się informacja o terminach 3 najbliższych wyprzedaży, które pojawią się jeszcze w tym roku. Dane zostały zweryfikowane przez portal Eurogamer, wiec nie ma tu mowy o nieprawdziwym przecieku. Jeszcze kilka lat temu Valve, czyli właściciel Steam, terminarz promocji utrzymywał w ścisłej tajemnicy, było to możliwe gdyż to właśnie włodarze platformy odpowiadali za ustalanie promocyjnych cen. Obecnie to producenci oraz wydawcy odpowiadają za ceny swoich własnych tytułów. Muszą więc wiedzieć wcześniej o planowanych wyprzedażach aby odpowiednio się przygotować. Dzięki temu łatwo o miarodajne przecieki na długo przed startem promocji.

Poniżej prezentujemy terminy wyprzedaży:

Wyprzedaż z okazji halloween: od wtorku 26 października do środy 1 listopada
Wyprzedaż na jesienna/czarny piątek: od środy 22 listopada do wtorku 28 listopada 
Wyprzedaż zimowa/świąteczna: od wtorku 21 grudnia do 4 stycznia 2018 roku.

Wyprzedaż halloween prawdopodobnie tradycyjnie obejmie jedynie horrory i tytuły nawiązujące do gatunku. Na prawdziwą wyprzedaż przyjdzie nam poczekać do 22 listopada, co warto zaznaczyć grubym flamastrem w kalendarzu. W innym wypadku możecie przegapić jesienną wyprzedaż, która po raz pierwszy pozwoli osobom mieszkającym w Polsce na płatność w złotówkach. Kurs nie jest zbyt pewny, ale z dawnych przecieków można liczyć na korzystny przelicznik z euro na złotówki.

Na co komu płatność w złotówkach

Może niektórzy z was zastanawiają się nad sensem przejścia Steam również na złotówki. Niestety obecnie płacąc na Steam kartą internetową czy też za pomocą systemu Paypal ustalany jest kurs walutowy wybranego systemu płatności. Dodatkowo niektóre banki posiadają bardzo wysoki kurs walut często mniej korzystny niż ten upubliczniany przez NBP. W wielu wypadkach żeby uniknąć dodatkowych kosztów warto posiadać konta walutowe, które zwykle pozwalają na korzystniejsze przeliczenie między innymi euro na złotówki. Po zmianach na Steam będziemy wolni od problemów z wysokim kursem banku, czy kosztem przewalutowania. Realna cena gry będzie nam znana jeszcze przed jej nabyciem, co zaoszczędzi nam nieprzyjemności utraty większej ilości gotówki niż zaplanowaliśmy. Nawet jeżeli kurs będzie zdecydowanie wyższy, jak sugerowały przecieki, ok 3,50 zł za 1 Euro, to finalnie i tak będzie dla nas bardziej opłacalnie, niż obecnie.

Z miłości do gier komputerowych pokochałem hardware, lubię wiedzieć co jak działa. Od lat obserwuje rynek sprzętu PC na podstawie czego wyciągam zwykle dość sceptyczne i mało popularne wnioski. Często wnikliwie porównuję wyniki wydajności sprzętu żeby zauważyć prawidłowości, które wszyscy starają się unikać.