w ,

Ryzen, Upadek :)

Ryzenfall

Wkrótce minie dwa miesiące od wybuchu poważnej afery dotyczącej zabezpieczeń procesorów, na których wizerunkowo najmocniej ucierpiał Intel. AMD z drugiej strony pokazało, że Ryzeny są praktycznie pozbawione luk, przynajmniej do teraz. Zgodnie z doniesieniami CTS labs, firmy zajmującej się zabezpieczeniami, która opublikowała raport na stronie https://www.amdflaws.com cała rodzina AMD Ryzen i Epyc posiada łącznie 13 luk w zabezpieczeniach skupiających się wokół 4 klas dziur: Ryzenfall, Masterkey, Fallout, Chimera. Autorom bez wątpienia należy pogratulować dobrych, nośnych marketingowo nazw.

Cała afera jest dość zagadkowa, ale o kontrowersjach będzie w dalszej części. Mówiąc najczytelniej, wspomniane cztery klasy podatności wynikają z dwóch wad architektury. Po pierwsze AMD PSP, czyli dedykowany procesor bezpieczeństwa znajdujący się na płytce CPU, można złamać i przejąć za jego pośrednictwem kontrolę nad procesorem i systemem. Warto nadmienić, że PSP jest stworzony w architekturze ARM. Drugim źródłem luk okazuje się sam chipset ASMedia (A320, B350, X370 to chipsety płyt glownych AMD), czyli ASUSa. Infekcje wynikają z zarówno dziur oprogramowania jak i samego sprzętu. Pracownicy CTS  przyznają, że możliwe jest załatanie powyższych infekcji.

Patrząc po szczegółowych opisach, luka wydaje się być o wiele groźniejsza, niż przedstawiono w artykule, osąd jednak wolę pozostawić czytelnikom po lekturze całego artykułu.

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

players unkown battlegrounds

Nowe ransomware zmusza ludzi do gry w PUBG aby odzyskać dane

Xiaomi Black Shark – gamingowy smartfon