w ,

Ryzen 9 3950X pokonuje Intel i9-10980XE w 3D Mark

Najnowsze testy Ryzen’a 9 3950X oraz flagowca Intela HEDT Core i9-10980XE wyciekły z bazy danych popularnego benchmark’a 3D Mark. Pokazują one, że nawet najmocniejszy procesor Intela na podstawkę LGA 2066 nie dorównuje CPU AMD z segmentu konsumenckiego.

Ryzen

Kilka słów wstępu

Intel Core i9-10980XE oraz Ryzen 9 3950X są skierowane do zupełnie innej grupy odbiorców. Ryzen’a zaliczamy do procesorów mainstream’owych, czyli takich, których używamy na co dzień w swoich komputerach, natomiast Intela do tzw. HEDT (High End Desktop). Procesory HEDT są to jednostki o bardzo dużej ilości rdzeni, skierowane głównie dla profesjonalistów oraz prawdziwych entuzjastów gier.

Spoglądając na testy, okazuje się, że za o wiele niższą cenę możemy mieć procesor o podobnej wydajności, ale czy tak jest w praktyce? Na początku spójrzmy na specyfikację.

Intel

Rzut oka na specyfikację obu procesorów

Ryzen 9 3950X będzie posiadał 16 fizycznych rdzeni oraz 32 wątki. Na ten moment, jest to największa ilość, jeśli chodzi o podstawki takie jak AM4. Taktowanie bazowe ma wynieść 3,5 GHz, natomiast w trybie boost wzrośnie do aż 4,7 GHz. Jest to największa wartość, jeżeli chodzi o Ryzen’y serii 3000.

Układ ten ma obsługiwać PCIe 4.0 oraz będzie posiadał aż 3 chipy pod IHS’em podobnie jak Ryzen 9 3900X. Dodatkowo procesor ma mieć do dyspozycji 72 MB pamięci cache, a jego TDP określane jest na 105 W. Ryzen zostanie wyposażony w lutowaną konstrukcję, co pozwoli na uzyskanie niższych temperatur pracy. Jego premiera zaplanowana jest na listopad tego roku, natomiast cena owego procesora ma wynosić 749 dolarów.

Ryzen

Intel Core i9-10980XE będzie nowym flagowcem ,,niebieskich” na platformę HEDT. Najprawdopodobniej zostanie wyposażony w 18 rdzeni i 36 wątków. Jego taktowanie bazowe wyniesie 3,0 GHz, natomiast tryb turbo pozwoli na przyśpieszenie do 4,8 GHz, ale tylko na jednym rdzeniu.

Stabilne podkręcenie w trybie boost na wszystkich rdzeniach osiągnie 3,8 GHz. Intel wyposaży swój układ w 24,75 MB pamięci podręcznej L3. Niestety będzie to kolejny procesor wykonany w litografii 14 nm. TDP najnowszej i9 wyniesie 165 W, natomiast jego cena to 979 dolarów, czyli prawie dwa razy mniej niż i9-9980XE.

intel x series

Wyniki wydajności w 3D Mark i nie tylko

Przechodząc do samych wyników wydajnościowych, można powiedzieć, że Ryzen zmiótł Intela ze sceny. W teście Firestrike, Ryzen 9 3950X uzyskał imponujące 32 082 punktów. Z kolei Intel i9-10980XE zdobył jedynie 25 838 punktów.

Wynik Ryzen’a jest o ponad 24% lepszy od wyniku konkurenta. Warto tutaj przypomnieć, że Intel oferuje więcej rdzeni i wątków, a mimo to okazuje się sporo słabszy od konkurenta. Oba procesory pracowały z częstotliwościami stockowymi, co sprawia, że porównanie wydajności jest jeszcze bardziej imponujące dla Ryzen’a.

Ryzen

Oprócz wyników w bencharku 3D Mark, Ryzen został także przetestowany w innym równie popularnym programie do sprawdzania wydajności. Mowa tutaj oczywiście o Geekbench V5. Procesor przetestowano na platformach B450 oraz X570. Wyniki na obu płytach są mocno niespójne, ale mimo to robią spore wrażenie.

Na platformie z płytą B450, Ryzen 9 3950X uzyskał 1 314 punktów w teście jednordzeniowym oraz 11 140 punktów w teście wielordzeniowym. Na płycie z chipsetem X570 ten sam procesor uzyskał nieco niższy wynik jednordzeniowy, bo tylko 1 276 puntów, ale za to w teście wielu rdzeni Ryzen zdobył imponujące 15 401 punktów.

wyniki geekbench

Czy Intel ma teraz kłopoty?

Wyniki tych testów jasno poazują, że AMD bardzo ciężko pracuje nad swoimi kolejnymi układami. Ewidentnie widać, że ,,czerwoni” są bardzo konkurencyjni dla HEDT Intela. Nie zapomnimy o tym, że Ryzen 9 3950X nie jest produktem typu High Desktop.

W listopadzie swoją premierę będą miały CPU serii Ryzen Threadripper. Jeżeli procesory na socket AM4 pokonują najmocniejsze CPU Intela na socket 2066 to strach pomyśleć jaką wydajność zaprezentują nam Threadripper’y 3 generacji.

Intel

Nie od dziś wiadomo, że jeżeli chodzi o zastosowania profesjonalne, to AMD jest górą nad Intelem. Po listopadowej premierze procesorów AMD HEDT możemy być pewni, że jedynym słusznym wyborem do zastosowań profesjonalnych będzie Ryzen.

Ogromna wydajność względem konkurencji oraz idealny stosunek ceny do wydajności sprawi, że Intel będzie miał olbrzymie kłopoty, aby utrzymać się na rynku zastosowań profesjonalnych.

amd x86

Dla mniej wymagających użytkowników, którzy mimo wszystko są profesjonalistami, idealnym wyborem będzie Ryzen 9 3950X, który mimo swojej atrakcyjnej ceny prezentuje bardzo dobrą wydajność. Co równie ważne procesor ten jest na konsumencką podstawkę AM4, a zatem nie trzeba wydawać fortuny na drogie płyty pod socket TR4.

Ryzen

Podsumowanie

Porównując wydajność Intel Core i9-10980XE z Ryzen 9 3950X można śmiało powiedzieć, że Intel będzie miał pełne ręce roboty. Jeżeli chce dorównać procesorom HEDT od AMD, to będzie musiał się nieźle natrudzić i wprowadzić coś, co zagrozi konkurencji. Na razie jasne jest, że to AMD jest królem, jeśli chodzi o zastosowanie dla profesjonalistów. Intel zaś traci powoli na znaczeniu, jeśli chodzi właśnie o ten segment. Na koniec mam do Was pytanie: Jak myślicie, czy Intel może jeszcze zagrozić AMD w nadchodzącym roku?

Źródło: Wccftech

Google Pixel 4 i Pixel 4 XL – specyfikacja

Farming Simulator 19 Platinum i FS20 mobile – szczegóły