Battlefield V Ray Tracing Water Reflection ™
w , ,

Ray Tracing w kartach AMD jeszcze w tym roku?

Firma AMD ogłosiła, że wprowadzi mnóstwo nowych funkcji w grudniowej aktualizacji sterowników. Niektóre plotki mówią, że ,,czerwoni” zaimplementują technologie śledzenia promieni świetlnych, czyli Ray Tracing do kart graficznych RX z serii 5000.

RX 5700

Czy karty AMD mogą obsługiwać Ray Tracing?

Oficjalnie karty ,,czerwonych” obsługują technologie RT, ale tylko za pomocą oprogramowania. Nie posiadają dedykowanych rdzeni, a co za tym idzie ich wydajność może być niezadowalająca. Firma rzekomo celuje w dużą grudniową aktualizację i za wszelką cenę chce zaprezentować nam obsługę śledzenia promieni świetlnych w GPU z rodziny Navi.

Będzie to odpowiedź na wprowadzone przez Nvidię karty RTX, które jak wiemy, posiadają sprzętowe przyspieszenie dla Ray Tracing’u. Mimo to ich wydajność przy włączonej technologii RT „nie powala” i często trzeba obniżać nastawy graficzne, aby rozgrywka wciąż była płynna.

Titan RTX

Plany AMD dotyczące rozwoju RT

Pierwszym krokiem AMD w Ray Tracing’u ma być wprowadzenie aktualizacji, która umożliwi wykorzystanie tej technologii. Kolejnym ruchem zostanie implementacja fizycznych rdzeni w nowe, nadchodzące układy graficzne oparte o architekturę RDNA2. Jeśli chodzi o wydajność śledzenia promieni świetlnych, to dopiero wtedy ,,czerwoni” będą mogli konkurować z kartami RTX.

Czy będzie to godny przeciwnik dla Nvidii? Niestety na takie informacje przyjdzie nam jeszcze długo poczekać.

Ray Tracing AMD

Ray Tracing w konsolach?

Microsoft i Sony chwalą się, że XBOX Scarlett oraz PlayStation 5 zostaną wyposażone w rdzenie graficzne RDNA. Mają one posiadać dedykowane przyspieszenie sprzętowe dla Ray Tracing’u. Prawdopodobnie nowe konsole wiodących producentów zadebiutują w 2020 roku, podczas sezonu wakacyjnego.

PS5

Podsumowanie

AMD wypuści w grudniu coroczną dużą aktualizacji, w której możemy spodziewać się wprowadzenia obsługi technologii Ray Tracing’u i kilku dodatkowych usprawnień. Warto jednak pamiętać, iż są to jedynie plotki i wcale tak nie musi być. Z pewnością AMD doda w niej wiele usprawnień w celu polepszenia wydajności w grach.

Źródło: Wccftech

Poprzedni artykuł

Windows 10 November 2019 Update nadchodzi

AMD RYZEN

AMD ZEN 3 – plotka o wydajności