w ,

Raja Koduri opuszcza AMD

Radeon Technologies Group

W ostatnich latach dużo zmieniło się w AMD. Jedna z istotniejszych zmian było wydzielenie działu kart graficznych jako niezależny zespół. Tak powstało Radeon Technologies Group pod przewodnictwem Raja Koduri. Efektem dokonań Raja było opracowanie nowych sterowników „Radeon Software”, opracowanie kart graficznych z serii Polaris, Fury, Vega. Porównując działania marketingowe, czy stan rozwoju GPU AMD,  reorganizacja była bardzo dobrym posunięciem. Oczywiście, wiele z dokonań szefa RTG jest dla nas niewidoczna. W końcu stworzenie całej struktury, sposobu działania, rozwoju, grup badawczych w tak dużym przedsiębiorstwem jest dużym wyzwaniem, którego efekty są dla nas niezauważalne, ale pewne jest, że Raja Koduri podołał temu zadaniu.

Wielki sukces i wielka porażka

Nie wszystko jest jednak idealne. Radeony nadal nie są rewelacyjnymi kartami graficznymi, mają swoje wady pomimo widocznego, acz w opinii wielu branżowców, zbyt wolnego postępu. Głównym zarzutem w ostatnich miesiącach jest rozczarowująca wydajność kart AMD Vega w grach. Nie jest też tak, ze wydajnością w grach jest kompletnie beznadziejnie, po prostu AMD wraz z premierą kart Vega przyjęło dość agresywną kampanię reklamową z słynnym „poor Volta” na czele. Niesprostanie zapewnieniom względem wydajności obiło się masową krytyką. Niekoniecznie słuszną, wszak RX Vega jest nie tylko wydajną jednostką w grach ale również świetnie sprawuje się w zaawansowanych obliczeniach. W ostatnich latach ciężko znaleźć wydajny układ graficzny zdolny sprostać obu zadaniom. Gdyby zdecydowanie bardziej ograniczono pobór mocy kosztem wydajności, oraz nie zapowiadano vegi jako karta która zmiażdży Nvidia Volta(a więc i GTX 1080Ti) odbiór nowych kart wśród graczy byłby dużo lepszy.

Pożegnanie

Sam Raja po premierze AMD RX Vega udał się na kilkutygodniowy urlop. Dziś dowiadujemy się o jego poważnej decyzji. Postanowił, mimo sukcesów opuścić szeregi AMD. Hexus zdobył ekskluzywny dostęp do listu, w którym Raja żegna się ze swoją firmą. Były już dyrektor RTG jest dumny ze swoich osiągnięć przy Vedze oraz Navi (arhitektura kart graficznych nad którą obecnie trwają finalne prace). Dziękuje również swoim współpracownikom a przede wszystkim Lisie Su czyli szefowej AMD, która powierzyła mu tak ważną funkcję. Funkcje odchodzącego twórcy RTG przejmie Lisa Su. Przynajmniej do czasu znalezienia kandydata na nowe miejsce, z czym może być poważny problem. Zmiana na stanowisku kierowniczym może się wiązać z reorganizacją, na którą goniące Nvidię AMD ciężko jest pozwolić. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejna osoba prowadząca dział kart graficznych przyczyni się do wzrostu konkurencyjności na rynku.

Zmienił AMD na Intela

Tuż po publikacji Hexusa, portal Wccftech pozyskał informacje sugerujące, że nowym miejscem pracy Raja ma być sam Intel. Teoretycznie miałoby to sens ze względu na rozpoczęcie współpracy obu tych firm nad implementacją układów Vega w procesorach niebieskich. Jako osoba obeznana z własnym dzieckiem z całą pewnością byłby cennym nabytkiem dla Intela. Nie można brać jednak tych przecieków jako pewnik, w końcu taki transfer jest nie lada sensacją działającą na wyobraźnię. Pozostaje czekać na oficjalne informacje.

źródła:wccftech, hexus

Napisane przez Piotr Siekierko

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

watch dogs

Watch Dogs za darmo

Intel podejmie współpracę z AMD, transfer Raja Koduri