w ,

Radeon VII-nowa karta graficzna AMD

Firma AMD rozpoczęła 2019 rok od premiery nowej karty graficznej, jaką jest Radeon VII. Według zapewnień nowe GPU będzie konkurować z RTX 2080. Karta graficzna AMD ma oferować więcej pamięci, a obie karty będą w podobnej cenie.

Specyfikacja 

Karta graficzna „czerwonych” została wykonana w 7 nm procesie litograficznym. Dzięki temu zmniejszyła się powierzchnia GPU, co pozwoliło na dodanie dwóch dodatkowych stosów pamięci HBM2. Ostatecznie złożyło się to na 16 GB pracującej z szybkością 2 GB/s. Przepustowość modułów HBM2 wynosi 1024 GB/s dzięki 4096-bitowej magistrali oraz taktowaniu na poziomie 2000 MHz, natomiast TDP plasuje się na poziomie 295W.

Dużym atutem najnowszego układu AMD jest 16 GB szybkiej pamięci HBM2, a także architektura nieco zyskująca w najnowszych API. Według „czerwonych” gry w 2019 roku będą wymagały większej ilości pamięci VRAM niż 8 GB, którą oferuje RTX 2080. Możemy to zaobserwować w grze Resident Evil 2. Kiedy włączymy maksymalne ustawienia grafiki i tekstur gra będzie pobierała 14 GB.

W większości tytułów (np. COD Black Ops 4 lub AC Odyssey) pojedynek między Radeonem VII, a RTX 2080 wygrywa GPU Nvidii. Jednak Radeon VII może pochwalić się podobną wydajnością w grach takich jak Battlefield V, czy Wolfenstein II.

Nie tylko dla graczy

Produkt AMD radzi sobie dobrze nie tylko w grach. Producent zapewnia, że w  programach takich jak DaVinci Resolve 15, Adobe Premiere czy Luxmark pokonuje RTX 2080 oraz Vege 64. Według „czerwonych” wydajność w tego typu programach z pewnością spodoba się zaawansowanym użytkownikom planujących zakup tej karty nie tylko do gamingu.

Cena i dostępność

Referencyjne GPU „czerwonych” powinno kosztować tyle, co podstawowe modele RTX 2080, czyli prawdopodobnie 3000-3200 zł. Sklep OverclockersUK przewiduje słabą dostępność tych kart (według nich początkowo do UK ma trafić tylko 100 sztuk GPU).  AMD “dorzuca” do Radeona trzy gry: Resident Evil 2 Remake, Devil May Cry V i The Division 2

Podsumowanie 

Firma z Santa Clara obiecuje, że aktualizacje sterowników poprawią między innymi kulturę pracy oraz potencjał OC. Zainteresowani zastanawiający się nad wyborem karty graficznej będą musieli zdecydować na czym zależy im bardziej: większej ilości pamięci w GPU AMD, czy szybkości , obsłudze RT i mniejszym TDP w karcie Nvidii.

Napisane przez Natalia Jasińska

Od zawsze pasjonowałam się informatyką. Lubię składać zestawy oraz pomagać innym. Poza tym interesuję się również historią i rekreacyjnie gram w piłkę nożną.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

GTX 1180 zauważony w GFXBench

GeForce GTX 1650 zadebiutuje w przyszłym miesiącu