w ,

Przecieki dotyczące premiery kart graficznych Nvidii

Oczekiwanie

Wałkowania przecieków o następcach Pascali ciąg dalszy. Ciężko ukryć, że każdy wyczekuje ich premiery, w końcu obecna generacja jest już na rynku ponad dwa lata.

Daty premier

Gamer Meld, youtuber otrzymał informacje od jednego z partnerów Nvidii odnośnie daty premier GTXów 1100. Zapowiedź prezentuje się następująco:

  • NVIDIA GeForce GTX 1180 (30 sierpnia)
  • NVIDIA GeForce GTX 1180+ (30 września)
  • NVIDIA GeForce GTX 1170 (30 września)
  • NVIDIA GeForce GTX 1160 (30 października)

Oczywiście mowa o wersjach FE – Founders Edition, czyli z referencyjnym chłodzeniem Nvidii. Na autorskie rozwiązania przyjdzie poczekać dodatkowe tygodnie.

GTX 1080+ Titan czy Titanium?

Najbardziej zastanawiający jest model GTX 1180+ spekuluje się, że chodzi o GTX 1180 Ti, w co osobiście wątpię. Możliwe, że powyższa nazwa dotyczy nowego Titana X. Tak szybka premiera wersji Ti wydaje się zaskakująca i zrywająca z tradycją wydawania tejże miesiące po premierze. Wiadomo tyle, że może być mowa o specjalnej wersji GTX 1180 z pamięciami HBM2.

Z upublicznionej korespondencji wynika również, zgodnie z plotkami, Nvidia i partnerzy maja ogromny problem ze sprzedażą kart obecnej generacji co wpływa również na opóźnienia. Dodatkowo przez ilość rdzeni w zapasach partnerzy dopiero zaczynają zmieniać linie produkcyjne pod nadchodzącą generację kart.

Subiektywnie

W artykule to kiedy te nowe Nvidie na podstawie premier Pascali wyciągnąłem wniosek, że nawet po bliskiej premierze. Realnie będzie trzeba „trochę poczekać”. Niestety, w swoich przypuszczeniach byłem całkiem trafny. Dodatkowo spodziewam się, że od premiery każdego referencyjnego modelu trzeba będzie poczekać kilka tygodni na wersje niereferencyjne. Dużym znakiem zapytania będzie również początkowa dostępność oraz pytanie czy posiadacze farm koparek kryptowalut znów nie wywrócą rynku do góry nogami wykupując nowe karty.

Premiera GTX 1180Ti w miesiąc po GTX 1080 jest zastanawiająca na tyle, że pozwala wątpić w prawdziwość przecieku. Z drugiej strony może być starannie zaplanowanym wybiegiem Nvidii. GTX 970 premierowo kosztował w granicach 1500 zł. GTX 1070 w czasie premiery w sklepach był dostępny w cenie około 2300 zł. Czyżby Nvidia planowała kolejny tego typu zabieg? Zgodnie z tym premierowo GTX 1180+ kosztowałby „nieco” ponad 4 tysiące złotych, GTX 1180 mógłby utrzymać się na pułapie 3,5 tysiąca złotych bez potrzeby redukowania cen po premierze wersji Ti. W końcu premiera jeszcze silniejszej karty niż GTX X(X)80 powodowała drastyczny spadek wartości tej drugiej. Do końca października będzie wiadomo już wszystko. Tymczasem należy oczekiwać kolejnych „przecieków”.

Napisane przez Piotr Siekierko

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

kabel lianli strimer

Lian Li Strimmer – 24 pin kabel zasilania Z LED RGB wkrótce w sprzedaży

Origin Access z jeszcze większą ilością możliwości już dostępny!