w

Procesory AMD Athlon powracają

AMD Athlon

Marka AMD Athlon w wielu kręgach jest uznawana za kultową. Początki procesorów z Athlon w nazwie sięgają aż 1999 roku, choć bardziej się je pamięta za Athlony XP z 2001, które okazały się zdecydowanie lepsze od ówczesnych pentiumów. Przez kolejne lata na rynku pojawiały się jako bardzo tanie alternatywy względem produktów Intela. Wraz z premierą Ryzenów wszyscy sądzili, że czas Athlonów przeminął i firma nieprędko zdecyduje się na przywrócenie marki. Okazuje się jednak, że AMD planuje wypuścić nowe procesory przeznaczone dla najniższego segmentu sygnowane marką Athlon.

Nowy procesor AMD

Na stronie Asusa, w liście kompatybilnych procesorów dla płyty Asus Crosshair VII znaleziono interesujące wpisy – Athlon 200GE (3.2GHz,35W,L3:4M,2C) oraz Athlon PRO 200GE (3.2GHz,35W,L3:4M,2C,B1). Athlon Pro jest wersja dla biznesu z dodatkowymi zabezpieczeniami. Zacznijmy od najważniejszego. Jak sam opis wskazuje Athlon 200GE będzie wyposażony w zintegrowany układ graficzny,  można spodziewać się również różnych technik oszczędności energii, co sugeruje końcówka E. Procesor zgodnie ze specyfikacją ma posiadać dwa rdzenie i cztery wątki o zegarze 3.2 GHz. Sądząc po 35W TDP cieżko spodziewąć się XFR (zwiększenie zegara procesora zależnie od obciążenia, taki Turbo Boost od AMD). Dodatkowo procesor będzie miał do dyspozycji 4MB cache L3.

Computerbase.de uzyskało również nieco informacji o zintegrowanym układzie graficznym Vega 3 z prawdopodobnie 3 jednostkami CU (jednostki rasteryzujące). Dla porównania w Ryzen 2200G znajdziemy tych jednostek aż 11. Może więc być to  „integra” na poziomie tych, dostępnych w pentiumach.

Nowe procesory mogą pojawić się w najbliższych tygodniach w sklepach, pozostaje mieć nadzieję że będą wycenione na poziomie 200 zł, co uczyniłoby je konkurencyjnymi produktami wzgędem Pentiumów G5500 i G5400.

Jakie jest twoje zdanie?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Darmowy weekend z grami

Twórcy PUBG pozywają Epyc za naruszenie praw autorskich w grze Fortnite