w ,

Premiera Windows 10 Creators Update

Windows 10 ukazał się dwa lata temu zyskując szybko na popularności poprzez możliwości darmowej aktualizacji z Windows 7, 8, 8.1. Rok później wydano Anniversary Update, poprawiając głownie menu start oraz centrum powiadomień. To drugie niekoniecznie poszło w dobrą stronę. Wie to każdy trochę bardziej zaawansowany user zmuszony do lawirowania między centrum akcji a klasycznym panelem sterownia.

Obecnie Microsoft rozpoczął proces aktualizacji Windows 10 do najnowszej wersji znanej jako Creators Update. Można ją uzyskać na kilka sposobów. Pierwszym i najprostszym jest oczekiwanie na otrzymanie jej w ramach automatycznej aktualizacji. Niestety z racji dużej bazy osób posiadających Windows 10 trzeba się uzbroić w cierpliwość czekając na własną kolej, co z racji pewnych bolączek nowej wersji nie jest wcale takie złe. Kolejną opcją jest manualne pobranie poprzez TĘ STRONĘ lub poprzez narzędzie Media Creation Tool dostępne do pobrania również na stronie Microsoftu.  Ostatnie dwa sposoby pozwolą na korzystanie z Windows 10 Creators Update już teraz, jednak wskazane jest to dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Nowości w Windows 10 Creators Update

Paint 3D

Jednym z najważniejszych dodatków do nowej wersji okienek jest Paint. Nie, nie żartuję. Stary dobry Paint, który jedyną zmianę jaką otrzymał przez wieki było przerobienie interface na wstążkę znana z Office. Wraz z nową wersja Paint 3D, oprócz juz dobrze znanych funkcji, otrzyma możliwość tworzenia grafiki trójwymiarowej. Nie będzie to zaawansowane narzędzie na miarę choćby blendera, ale pozwoli na wykonanie prostych elementów 3D.

Game Mode

Microsoft przygotował również kilka ciekawych dodatków dla graczy.  Najciekawszy z nich wydaje się tryb Game mode wywoływany komendą Windows + G po uruchumieniu gry. Sam tryb ma zwiększyć wydajność w grach poprzez poprawę alokacji zasobów. Od teraz procesy działające w trakcie rozgrywki będą używać tylko kilku rdzeni lub nawet jednego, podczas gdy pozostałe rdzenie będą wykorzystywane przez grę.  Jeżeli teoria pokryje się z praktyką to szanse na zwiększenie wydajności będą miały przede wszystkim procesory z dużą liczbą rdzeni i słabym pojedynczym wątkiem. Dokładnie zyskają na tym stare AMD FX oraz Ryzeny. Nie zredukuje to straty do Intela ale poprawi ogólna wydajność. Ciekawe czy Proces Sterownika graficznego będzie częścią tych pozostałych aplikacji czy też jako część game mode. Jest to o tyle istotne, że może dodatkowo wpłynąć na wydajność. Również negatywnie. Póki co lista jest dość ograniczona

Streaming

Z Creators Update możliwy będzie streaming gier bez dodatkowych aplikacji. Haczyk – tylko na Beam. Nie wiecie co to? To serwis streamingowy Microsoftu. Z jednej strony nie powinno dziwić reklamowanie swoich własnych produktów. Z drugiej szans na dogonienie Youtube czy twitcha nie ma. Innymi słowy większość chętnych dzielenia się swoją rozgrywką i tak dalej będzie używać programów typu OBS.

Usprawnienia bezpieczeństwa

Pierwszą rzeczą jaką można zauważyć już po instalacji nowej aktualizacji Windows 10 jest ekran zarządzania prywatnością pozwalający na wybór czy nasze dane, zachowania mogą być wysłane do Microsoftu. Niestety, na razie nie wiadomo czy to wyczerpuje znany wielu temat kontrolowania użytkowników Windows. Transformacji uległ również Windows Defender stając sie Centrum Bezpieczeństwa Windws Defender. Od teraz to tutaj będzie trzeba ustawiać Zaporę Windows, antywirus, ustawienia sieciowe. Dodatkowo aplikacja ta będzie informowała o wydajności i kondycji sprzętu oraz ustawienia kontroli rodzicielskiej.

Pozostałe usprawnienia

Jedną z ciekawych opcji, którą powinniście przetestować jest Tryb Nocny. Polega on na automatycznym zmienianiu temperatury barw obrazu zależnie od pory dnia. Szkoda ze funkcja obecnie jest dość podstawowa i nie obejmuje kreowania własnych planów i stopniowego „zażółcania monitora” z godziny na godzinę.  Kolejne poprawki wprowadzono również w Edge, mają one poprawić działanie przeglądarki. Z bardziej  istotnych – opcja przeniesienia wszystkich otwartych kart na pasek boczny z możliwością ich ponownego wywołania.  Microsoft dokonał również modyfikacji w działaniu Cortany czy też w swoim sklepie dodając ebooki, niestety nie w Polsce.

Windows 10 Creators Update. Czy warto

Moim zdaniem Tak, ale nie teraz. Kolejna duża aktualizacja przynosi sporo zmian,  niekoniecznie dla każdego istotnych czy w ogóle zauważalnych, ale dokłada sporo błędów. W ostatnich latach Microsoft kilka razy wypuścił mniejszą lub większa aktualizację, która destabilizowała cały system powodując liczne błędy. Dlatego zalecam zaczekać z aktualizacją przynajmniej tydzień, do czasu aż wszystkie poważniejsze błędy zostaną wyeliminowane.

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Steam gaben promocje

Wyprzedaże gier, oraz kilka darmówek

Windows 10 logo

Microsoft ujawnia listę telefonów na których pojawi się Windows 10 Mobile Creators Update