w ,

Premiera GoG w Polsce oraz darmowe gry do pobrania

Good old Games

Czyli po prostu gog.com. Jest platformą sprzedażową gier, głownie tytułów z minionych lat w postaci cyfrowej. Firma założona przez CD Projekt w 2008 roku szybko zyskała swoją popularność dzięki możliwości łatwego nabycia, starych, często praktycznie niedostępnych, gier po atrakcyjnych cenach. Oczywiście, z czasem zaczęły się pojawiać duże nowe tytuły czy gry sceny niezależnej zwane potocznie indykami. Siłą napędową platformy jest kompatybilność gier z nowymi systemami. Uruchomienie dziś na Windows 10 np pudełkowego Planescape Torment wymaga sporo czasochłonnej zabawy z instalacją i uruchomieniem. Jednak nie ma żadnej gwarancji, że gra się w ogóle zadziała, nie wspominając o ewentualnych dodatkowych problemach technicznych w trakcie rozgrywki. Dzięki GoG tego typu problemy zostały praktycznie całkowicie zniwelowane.

Społeczność graczy bardzo ciepło mówi o platformie wywodzącej się z Polski głownie przez brak systemu DRM, co w czasach Steam, Origin czy Uplay jest rzeczą unikalną i godną pochwały. System zabezpieczeń np Steam w niektórych przypadkach potrafi być uciążliwy. Jeżeli zakupicie grę na Steama np w Australii i wrócicie do Polski to bez oszukiwania aplikacji o własnej lokalizacji możecie nie zagrać. Dodatkowo przy pierwszym uruchomieniu gry(nawet po formacie) musicie mieć aplikacje Steam czy dostęp do internetu. Oczywiście jest opcja offline, ale po którymś logowaniu będzie żądać przejścia w online, nie mówiąc o pierwszym uruchomieniu aplikacji po formacie czy zakupie komputera.

W  przypadku GoG wystarczy raz pobrać instalator gry na dysk by móc ja zainstalować gdzie chcecie i kiedy chcecie, nie martwiąc się o brak dostępu do internetu. Kolega prosi o pożyczenie gry? Nie musicie łączyć waszych kont na Steamie, czy udostępniać dane do konta Origin czy Uplay. Wystarczy skopiować grę na pendrive i w drogę.
Wraz z premierą Wiedzmina 3, GoG udostępnił własną aplikacje, jej instalacja nie jest obowiązkowa, ale poprawia przyjemność z używania platformy. Za jej pośrednictwem można pobrać lub od razu zainstalować gry z naszej wirtualnej biblioteki. Zostaniemy poinformowani o nowych aktualizacjach do gier, co jest całkowicie opcjonalne. Bez problemu uruchomimy grę w starszej niż aktualna wersji. To użytkownik decyduje, co chce zrobić i czego potrzebuje. Takie podejście do klienta zostało docenione na zachodzie.

GoG a sprawa polska

Jak zapewne zauważyliście sporo pisałem o popularności na całym świecie czy zachodzie, unikając odnoszenia się do naszego kraju. Niestety CD Projekt startując z gog.com starał się podbić przede wszystkim zachodni rynek. W Polsce granie w stare tytuły cieszy się dużą popularnością. Co prawda funkcjonują u nas serie wydawnicze typu extra klasyka, w ramach której można nabyć pudełka ze wznowionymi wydaniami starszych gier. Różnie bywa z ich uruchomieniem na współczesnych Windowsach. Nie możemy się oszukiwać że nasz kraj jest intratnym rynkiem rozrywki elektronicznej, on stale rośnie, ale patrząc na ilość sprzedanych pudełkowych wydań kolorowo nie jest. Szczególnie gdy zobaczy się, że od paru lat w na szczytach sprzedaży są kolejne Fify i Symulatory farmy wraz z GTA V.  Z tego powodu GoG w Polsce oficjalnie nigdy nie wystartował. Oczywiście był dostępny w naszym kraju, ale bez polskiego języka na stronie czy niewielkiej ilości spolszczonych tytułów.

Był, bo z dniem dzisiejszym GoG wreszcie startuje oficjalnie w naszym kraju. Z płatnościami w naszej walucie i polskojęzycznym interface. Jeżeli zastanawiacie się jakie korzyści wynikają z otwarcia na Polskę śpieszę z wyjaśnianiem . Dzięki otworzeniu polskiego GoG ceny spadły do poziomu bardziej akceptowalnego w naszym kraju. Wiele tytułów od teraz można nabyć za 9, 19, czy 36 zł i to bez żadnych promocji. Płatności w złotówkach były dostępne od roku, ale  po niekorzystnym dla nas przeliczniku. Ważnym dla wielu udogodnieniem będzie zapewne zwiększona ilość tytułów z dostępnym językiem polskim.

Gry za darmo

To jednak nie koniec atrakcji przygotowanych dla rodzimych graczy. W ramach rekompensaty za lata oczekiwania na polską wersję platformy GoG przygotowano kilka darmowych tytułów które można przypisać do swojego konta:
– Stronghold HD
– A.D. 2044 a w raz z nią
*Sołtys
*Skaut Kwateramaster
Promocja potrwa do 26 października do godziny 13:59.

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Steam gaben promocje

Terminy wyprzedaży na Steam oraz płatność złotówkami

AMD zyskuje