w ,

Płyty z chipsetem Z370 bez wsparcia dla Intel Cannon Lake

Koniec wsparcia dla płyt z chipsetem Z370

Wraz z ósmą generacją procesorów Core Intela, pojawiły się płyty główne oparte o chipset Z370 i ponad pół roku przyszło czekać konsumentom na pozostałe, tańsze modele. Prawdopodobnie tylko one wraz z przyszłym chipsetem Z390 będą kompatybilne z dziewiątą generacją Intela. Bez płyt opartych o Z370.

Do sieci przeciekła informacja sugerująca, że Intel wprowadzi płyty oparte o układ logiki X399 przeznaczone dla procesorów HEDT, mimo tego, nazwa jest już zajęta przez AMD. Ze smutkiem widać, a raczej nie widać Z370 jako chipsetu wspieranego dla Cannon Lake. Oznacza to, że Z370 będzie układem jednej generacji – Coffee Lake. Niestety osoby które kupiły premierowo płytę z procesorem i7 8700K/87600K nie będą miały łatwej drogi aktualizacji platformy.

Przypuszczalne powody braku wsparcia, oraz dalsze konsekwencje

Niezależnie od planowanych oficjalnych wyjaśnień winne może być kiepskie przystosowanie chipsetu Z270 i przemianowanie na Z370. W efekcie część płyt nie da sobie rady z nadchodzącymi core przez kiepską sekcję zasilania, ale również całościowego zarządzania energią. Zgodnie z danymi dostępnymi w sieci, okazuje się, że Cannon Lake będzie dysponować nowym systemem zarządzania energią – „S0ix” oraz wprowadzony zostanie nowy stan spoczynku C10. Kto wie, czy oprócz nowych płyt również trzeba będzie nabyć nowy zasilacz zgodny z standardami  Intela. Przykładowo to wraz z 4 generacją core (haswell) wprowadzono nowy S0ix i stany uśpienia/niskiego poboru C6/C7, co powodowało utratę stabilności systemu przy solidnych, lecz niekompatybilnych zasilaczach.

źródło: wccftech

Napisane przez Piotr Siekierko

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Modernizacja Morele.net

Nvidia jensen huang logo

Konferencja Nvidii, szybkie podsumowanie