w ,

Playstation 5 nie wcześniej niż w 2021

Playstation 5 jescze w 2018?

Playstation 4 jest już na rynku od 2013, w międzyczasie pojawiła się PS4 Slim, będąca jedynie mniejszą wersja, oraz PS4 Pro zapewniająca wyższą wydajność. W dobie rosnącej przewagi jakości graficznej nad konsolami, które już w momencie premier, technicznie nie były rewelacją coraz więcej osób wyczekuje następców nowej konsoli. W ostatnich tygodniach można było usłyszeć plotki jakoby Playstation 5 miała się pojawic jeszcze w 2019 lub nawet pod koniec 2018. Wystarczy jednak zrozumieć trochę rynek sprzętu PC, aby wiedzieć, że konsola nie ma szans na pojawienie się przed 2020.

Oficjalne stanowisko Sony

W ostatnich dniach jedna z czołowych postaci w Sony – Takashi Mochizuki, udzielił wywiadu The Wall Street Jornual, w którym przyznał, że PS4 wkracza w końcowy etap życia. Zaznaczył również, że „end of its (PS4) lifecycle” oznacza jeszcze trzy lata wspierania PS4 jako głównego produktu. Na łamach tego samago czasopisma sam szef SCE (Sony Computer Entertainment – dział Sony odpowiedzialny głownie za gry i konsole) Tsuyohi Kodera doprecyzował wypowiedź współpracownika. Przyznał, że najbliższe trzy lata będą czasem przygotowań „następnego etapu, który pozwoli przeskoczyć dalej do przyszłości”. Innymi słowy przez najbliższe trzy lata soby będzie pracować nad nową, potężniejszą kosnolą.

Dlaczego nie da sie stworzyć następcy PS4 wcześniej

W początkowej części artykułu zwróciłem uwagę, że nie jest logiczne wydanie konsoli przed 2020. Chciałbym to „trochę” doprecyzować. Pomijając już plotki o AMD ZEN mających byc sercem PS5, to czysto subiektywnie, dalsza współpraca Sony oraz Microsoftu z AMD wydaje się być po prostu całkowicie naturalne. Wiecie, AMD obecnie pracuje nad kolejnymi generacjiami Zenów, oraz Vega 20, Navi, które opierają się o tzw Infinity Fabric. Jest to technologia zapewniająca lepszą przepustowość, wymianę danych. Dotyczy to nie tylko wewnętrznego działania procesora i karty, ale również komunikacji między nimi.  Całe rozwiazanie wręcz prosi się o umieszczenie w kosoli.

Obecnie, na rynku dostępne mamy poprawione Ryzeny pierwszej generacji – Ryzen +, wsród kart – Polarisy i  Vegi pierwszej generacji. Jeszcze w tym roku powinniśmy zobaczyć Vegi 20. W przyszłym AMD zaprezentuje Ryzeny 2 w 7nm, które zapewne zaoferują niższy pobór mocy, wyższą wydajność, prawdopodobnie również większą liczbę wątków. W kartach można spodziewać się postępu, choc ciężko snuć w tym aspekcie sensowne przypuszczenia.

Powyższe plany wydawnicze mają bardzo duże znaczenie dla nadchodzących konsol, ktore potrzebują wysokiej wydajności, jednak podzespoły muszą generować ograniczoną ilosć ciepła i odpowiednio niski pobór mocy. Pojawienie się konsoli w 2018 czy 2019 roku oznacza umieszczenie Ryzena pierwszej generacji z dobrze znanymi słabościami. Jako układ graficzny zobaczylibyśmy albo przyciętą  Vegę, albo Polarisa.  W efekcie nie byłaby to konsola wystarczająco mocno przebijająca możliwościami najmocniejszego Xboxa One X. Sens premiery takiego produktu chyba jest jasny. Jeżeli konsola ma pojawić sie w 2021 roku to przynajmniej przez 2-3 lata musi być projektowana, optymalizowana. Koszty producji muszą zostać zoptymalizowane oraz producenci gier powinni odpowiednio wcześnie odtrzymać wczesne wersji PS5.

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

PROMOCJE

Promocje i darmowe gry

Darmowy weekend z grami