w ,

Pierwsze przecieki wydajności Ryzen 2000

AMD Ryzen

Zeszłoroczna premiera  AMD Ryzen bez wątpienia była przełomem. Powrót „czerwonych” z nowymi produktami był powiewem świeżości w skostniałym rynku procesorów, gdzie Intel zdążył przyzwyczaić do corocznego +15% do wydajności. Ryzeny nie były pozbawione wad, które co prawda naprawiały aktualizacje BIOSu płyt głównych, ale całość spowodowała, że platforma była mało przyjazna dla przeciętnego użytkownika. Z tego powodu wielu wyczekiwało informacji o bardziej dopracowanych następcach.

Wyniki wydajności AMD Ryzen 2000

Mimo, że do premiery pozostało ponad dwa tygodnie, to do sieci wyciekły zdjęcia z papierowej recenzji Ryzenów 2000 przygotowanej przez czasopismo CanardPC Hardware. Oczywiście numer jeszcze się nie ukazał. Inaczej nie byłoby mowy o przecieku.

Jako platforma testowa posłużyła płyta z chipsetem A320 – co było słusznym wyborem, aby sprawdzić surową wydajność, która będzie dostępna dla posiadaczy płyt starszej generacji, dla których technologie zwiększające dodatkowo taktowania procesora będą niedostępne. Mowa oczywiście o XFR2 Enhanced oraz Precision Boost Overdrive.

Przejdźmy zatem do samych testów. Ryzeny 2000 mają zapewnić szybsza pamięć cache poziomu drugiego i trzeciego, oraz lepsza komunikacja z pamięcią RAM

Choć nadal sporo brakuje do Intela, progres w obniżaniu opóźnień jest wyraźny. W testach wydajności aplikacji wydać raczej naturalny skok wydajności. W grach, niestety, Intel w czołówce:

Trzeba jednak uczciwie przyznać – dobrano gry, które względnie dobrze wykorzystują wielowątkowość. Obecność i7 7700K na szczycie pokazuje, że w ogólnym rozrachunku testowane gry bardziej preferowały taktowania procesora, niż ilość rdzeni. Rozczarowuje najbardziej fakt, że nawet Ryzen 2700X z zegarami z zakresu 3.9 GHz- 4.2GHz jest w stanie jedynie dorównać wydajnością i5 8400, pracującego w częstotliwościach od 2.8GHz do 4.0GHz. Szybkie wyjaśnienie – taktowania procesorów obecnie mają wartość bazową i krańcową, drugą wartość osiąga się jedynie w aplikacjach używających do dwóch wątków. Jeżeli można wykorzystać więcej – taktowania spadają aż do bazowych wartości. CPC pokusiło się o sprawdzenie zegarów zależnych od zużycia procesora:

Patrząc po częstotliwościach można powiedzieć, że Ryzen 2700X po wyjęciu z pudełka (i zamontowaniu w PC :p) oferuje wydajność co najmniej równą Ryzenom 7 pierwszej generacji i to po podkręceniu, co wpłynęło na pobór mocy. Ale tylko nieznacznie, przy 16 wątkach, nie są to wysokie wartości.

Wnioski

Nie są to zbyt zaawansowane testy – analiza wydajności w aplikacjach oraz grach zostały potraktowane po macoszemu, co mogło zakrzywić realne możliwości nowej generacji Ryzenów. Bez odpowiedzi pozostaje pytanie o możliwości dalszego podkręcania, jak daleko da się wykręcić nowe jednostki. Osobiście najbardziej wyczekuję wyników wydajności technologii XFR2 Enhanced oraz Precision Boost Overdrive, które mogą okazać się tajną bronią AMD.  Zgodnie z obecnymi informacjami premiera AMD Ryzen ma nastąpić 16 kwietnia.

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Rok 1984

Facebook upublicznił kryteria przyznawania banów i blokad kont.

Modernizacja Morele.net