w ,

Pierwsze przecieki wydajności Ryzen 2000

AMD Ryzen

Zeszłoroczna premiera  AMD Ryzen bez wątpienia była przełomem. Powrót „czerwonych” z nowymi produktami był powiewem świeżości w skostniałym rynku procesorów, gdzie Intel zdążył przyzwyczaić do corocznego +15% do wydajności. Ryzeny nie były pozbawione wad, które co prawda naprawiały aktualizacje BIOSu płyt głównych, ale całość spowodowała, że platforma była mało przyjazna dla przeciętnego użytkownika. Z tego powodu wielu wyczekiwało informacji o bardziej dopracowanych następcach.

Wyniki wydajności AMD Ryzen 2000

Mimo, że do premiery pozostało ponad dwa tygodnie, to do sieci wyciekły zdjęcia z papierowej recenzji Ryzenów 2000 przygotowanej przez czasopismo CanardPC Hardware. Oczywiście numer jeszcze się nie ukazał. Inaczej nie byłoby mowy o przecieku.

Jako platforma testowa posłużyła płyta z chipsetem A320 – co było słusznym wyborem, aby sprawdzić surową wydajność, która będzie dostępna dla posiadaczy płyt starszej generacji, dla których technologie zwiększające dodatkowo taktowania procesora będą niedostępne. Mowa oczywiście o XFR2 Enhanced oraz Precision Boost Overdrive.

Przejdźmy zatem do samych testów. Ryzeny 2000 mają zapewnić szybsza pamięć cache poziomu drugiego i trzeciego, oraz lepsza komunikacja z pamięcią RAM

Choć nadal sporo brakuje do Intela, progres w obniżaniu opóźnień jest wyraźny. W testach wydajności aplikacji wydać raczej naturalny skok wydajności. W grach, niestety, Intel w czołówce:

Trzeba jednak uczciwie przyznać – dobrano gry, które względnie dobrze wykorzystują wielowątkowość. Obecność i7 7700K na szczycie pokazuje, że w ogólnym rozrachunku testowane gry bardziej preferowały taktowania procesora, niż ilość rdzeni. Rozczarowuje najbardziej fakt, że nawet Ryzen 2700X z zegarami z zakresu 3.9 GHz- 4.2GHz jest w stanie jedynie dorównać wydajnością i5 8400, pracującego w częstotliwościach od 2.8GHz do 4.0GHz. Szybkie wyjaśnienie – taktowania procesorów obecnie mają wartość bazową i krańcową, drugą wartość osiąga się jedynie w aplikacjach używających do dwóch wątków. Jeżeli można wykorzystać więcej – taktowania spadają aż do bazowych wartości. CPC pokusiło się o sprawdzenie zegarów zależnych od zużycia procesora:

Patrząc po częstotliwościach można powiedzieć, że Ryzen 2700X po wyjęciu z pudełka (i zamontowaniu w PC :p) oferuje wydajność co najmniej równą Ryzenom 7 pierwszej generacji i to po podkręceniu, co wpłynęło na pobór mocy. Ale tylko nieznacznie, przy 16 wątkach, nie są to wysokie wartości.

Wnioski

Nie są to zbyt zaawansowane testy – analiza wydajności w aplikacjach oraz grach zostały potraktowane po macoszemu, co mogło zakrzywić realne możliwości nowej generacji Ryzenów. Bez odpowiedzi pozostaje pytanie o możliwości dalszego podkręcania, jak daleko da się wykręcić nowe jednostki. Osobiście najbardziej wyczekuję wyników wydajności technologii XFR2 Enhanced oraz Precision Boost Overdrive, które mogą okazać się tajną bronią AMD.  Zgodnie z obecnymi informacjami premiera AMD Ryzen ma nastąpić 16 kwietnia.

Napisane przez Piotr Siekierko

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Rok 1984

Facebook upublicznił kryteria przyznawania banów i blokad kont.

Modernizacja Morele.net