w ,

Pierwsze informacje o AMD Ryzen 3000G APU

AMD Ryzen 3000G

Procesory AMD Ryzen 2000G APU spotkały się z dużym zainteresowaniem klientów, co prawda ich opłacalność nadal pozostaje wątpliwa, główni przez wysokie ceny pamięci RAM, ale jako pierwsze powstały w ulepszonym procesie 12nm. Były również pozbawione wad Ryzenów pierwszej generacji.

APU jest jest układem łączącym procesor z kartą graficzną, która jest zdecydowanie bardziej wydajna niż typowe układy zintegrowane Intela. Takie połączenie zwykle gwarantuje dość niską cenę, w której użytkownik otrzymuje kompletny układ zdolny do wszelkich zadań, nawet mniej wymagających gier. Mimo atutów w postaci niższej ceny czy poboru prądu problemem jest dość duża zależność wydajności układu graficznego od pamięci RAM. Chęć zainstalowania szybszych niż 3000MHz kości oznacza drastyczny spadek opłacalności całego zestawu, z tego powodu, wielu nie uznaje APU jako sensowne rozwiązanie.

7nm przepisem na sukces

AMD Ryzen 3000G jednak ma szanse sporo zmienić w podejściu  do APU. Zgodnie z obecnymi informacjami na trzecią generację APU będzie składać się Ryzen trzeciej generacji bardziej znanym jako Zen 2 tworzonym w procesie 7nm. Jako układ graficzny ponownie zobaczymy Vegę, tym razem w 7 nanometrach.

Dzięki obniżeniu procesu można spodziewać się przede wszystkim obniżenia poboru mocy. Zwiększenie wydajności samego układu graficznego może okazać się mniejszym priorytetem. Inaczej jest w przypadku rdzeni Zen 2, tutaj będziemy mieli przedsmak działania pełnych Ryzenów trzeciej generacji bez zintegrowanego GPU. Pewne jest, że AMD Ryzen 3000G APU pojawią się przed modelami Ryzen 3700 i 3600.

Plotki szybko zdementowane

W ostatnich dniach pojawiła się nawet plotka jakoby Ryzen 3000G miał zadebiutować jeszcze w 2018 roku, co jednak zdementowało samo AMD. Firma w tym roku ma skupić się głównie na produkcji nadchodzących procesorów Epyc i Vega w procesie 7nm.

Najprawdopodobniej dopiero z końcem nowego roku poznamy więcej szczegółów dotyczących nadchodzących procesorów. Nadal zaskakujący jest brak informacji o zapowiadanych Ryzenach 3, Ryzenach 5 drugiej generacji, które miały uzupełnić ofertę AMD. Możliwe, że pojawią się niedługo po premierze procesorów Intela.

Źródło

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

NVIDIA-Turing RTX logo

Olej przecieki z testów RTX Nvidii, zaczekaj do 17 września.

Honor 8X oficjalnie zaprezentowany