w ,

ŻE CO?ŻE CO?

Pamięci DDR5 – premiera w tym roku

Samsung i SK Hynix zaprezentowały swoje pamięci DDR5 na International Solid-State Circuits Conference 2019 w San Francisco. Firmy planują wydać produkty do końca tego roku!

Konferencje

Samsung skupił się na pokazaniu modułów LPDDR5, które znajdą swoje zastosowanie w urządzeniach przenośnych, czyli ultrabookach, tabletach oraz smartfonach. Koreańczycy wyprodukowali pamięci w litografii 10nm przy napięciu 1,05v. Przepustowość ma sięgać nawet do 7,5Gb/s.  Firma nie pokazała większych szczegółów technicznych dotyczących produkcji modułów.

pamięci ddr5

SK Hynix natomiast skupił się na laptopowych pamięciach DDR5 SDRAM, które według założeń firmy działają przy napięciu 1,1v, oferując prędkość do 6,4Gb/s. Układy wykonano w 1ynm (klasa litografii), a jego rozmiar to 76,22 mm2. Nie da się ukryć, że Hynix ukazał na ten moment mniej wydajne produkty. Co do konkretnej specyfikacji musimy jeszcze poczekać. Organizacja JEDEC będzie musiała wyznaczyć standardy w specyfikacjach pamięci.

pamięci ddr5

Dalsza przyszłość…

Obie firmy wraz z Micronem planują wydać pamięci DDR5 do czwartego kwartału 2019 roku. Hynix szacuje, że nowe kości RAM będą stanowić 25% udziałów rynku do 2021 roku, a do końca 2022 roku, aż 44%. Możemy się spodziewać o 50% większą przepustowość pamięci, pobierając przy tym niewiele mniej prądu oraz podwojenie pojemności względem DDR4. Najprawdopodobniej kolejny rodzaj pamięci będzie kosztowny, jednak z czasem powinno to ulec zmianie.

Napisane przez Mateusz Rak

Fanatyk Audio i świata IT. W wolnych chwilach przechodzę wiele gier, a także słucham różne gatunki muzyczne.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

intel-core-i9-9900kfc logo cpu

Intel Core i9-9900KFC-nowo odkryty procesor Intela

Telefon z wbudowanym powerbankiem