w

Palący problem i7 7700K

Intel Płonie

Ostatnio jest dość gorąco w temacie i7 7700K. Od jakiegoś czasu słyszy się o skaczących temperaturach tego procesora, nawet przy słabym podkręcaniu i chłodzeniu wodnym. Wątek ten został poruszony nawet na forum Intela. Jeden z pracowników udzielił odpowiedzi, która zszokowała ludzi. Poniżej przeczytacie przetłumaczoną wypowiedź

Witam wszystkich
Jesteśmy wdzięczni za wsparcie jakiego udzieliliście, oraz za cierpliwość w oczekiwaniu na wyniki badania sprawy. Zaobserwowanie zachowanie procesora 7 generacji Intel® Core™ i7 7700K pokazuje szybkie zmiany temperatur ze stanu bezczynności, jest to normalne podczas wykonywania zadań(np Otwarcia przeglądarki lub aplikacji lub programu).
W wewnętrznym dochodzeniu, nie zaobserwowaliśmy wahań temperatury poza oczekiwanym zachowaniem i zalecanymi specyfikacjami. Informacje na temat specyfikacji procesora znajdują się w specyfikacji produktu Intel Core i7  7700K.
Większość producentów płyt głównych oferuje dostosowanie ustawień wentylatorów, pozwalających na płynniejsze przechodzenie obrotów wentylatora na minutę(rpm).(zależne od temperatury procesora. dop.red.) Szczegółowa instrukcja dotycząca zmiany ustawień kontroli wentylatorów można znaleźć w instrukcji obsługi lub za pośrednictwem strony producenta.
Nie polecamy używania procesora przekraczającego własną specyfikację, na przykład poprzez zmianę częstotliwości czy napięć procesora lub usuwając IHS. Te działania spowodują utratę gwarancji.

Z poważaniem
Ronald M. 

Oburzenie tłumu

Oczywiście wypowiedź bardzo szybko podłapały media branżowe, nic z resztą dziwnego. Z powyższego stanowiska Intela wnika, ze podkręcanie, zmiana napiec, rozbieranie procesora, nie są zalecane przez producenta i wiążą się z utratą gwarancji. O ile ostatnie jest w sumie oczywiste, o tyle kwestia OC niesie kontrowersje. Niebiescy sami zaprojektowali chipset dla płyt głównych pozwalających zarówno na modyfikację napięć i mnożnika we wszystkich wersjach zaczynających się na literę Z(Z77, Z87, Z97, Z170, Z270). Dodatowo procesory z końcówką K są droższe od wersji bez tej litery i tylko one pozwalają na OC.  Mimo to overclocing jest złem. Cóż, może to tylko kwestia pewnego PR zachęcającego do kupna dodatkowej gwarancji, gdyby coś poszło nie tak w trakcie zakazanej zabawy z procesorem, która obecnie i tak sporo kosztuje.

Tak ma być

Wszyscy skarżący się na temperatury i7 7700K, jako winnego stawiali mierną pastę pod IHS(dla nieobeznanych, szara blaszka na procesorze). Jeden z użytkowników forum Intela, w tym samym temacie co pojawiło się oficjalne stanowisko firmy, rzucił trochę światła na sprawę. Po pierwsze, każdy kto używał choćby OCCT w nowszych procesorach powinien zauważyć dość skokowe wykresy ciepła  i nie jest to błąd czy wada chłodzenia a dokładność pomiaru temperatury mierzonej co 256ms. Czyli zmiany temperatur są teraz bardziej widoczne i mogą się wydawać mniej stabilne.

Wraz z linią Skylake przedstawiono technologię Speed Shift opierającą się na efektywniejszym przyśpieszaniu zegarów. Czyli jeżeli nic nie dzieje się na komputerze procesory zwykle pozostają na bardzo niskich zegarach w celu oszczędności energii czyli (znane jako C6/C7 state) w sytuacji gdy uruchamiamy aplikację, grę zegar przyśpiesza, w poprzednich generacjach wejście na wyższe zegary było dużo wolniejsze. Od Skylake jest to dużo szybsze a wraz z Kabylake wprowadzono Speed Shift v2, który działa jeszcze lepiej. Problem w tym ze takie działanie zegarów procesora musi generować ciepło, które chłodzenie nie od razu obniży. Z tego powodu skokami nie powinno się aż tak przejmować. To wyjaśnia jedynie sytuację skoków temperatur w przypadku niepodkręconych procesorów, pozostaje jeszcze problem z tymi ze zwiększonym mnożnikiem.

Bo zamiast luta mamy gluta

Powszechnie wiadomo już jak wielkim złem okazało się umieszczanie miedzy rdzeniem a IHS pasty, wszyscy wspominają czasy Sandy bridge – ostatnich cywilnych procesorów w których czapkę łączono z resztą procesora za pomocą lutu.  Jednak na jednym z profesjonalnych portali dotyczących oc można dowiedzieć się dlaczego, pomimo wyższych temperatur przejście na pastę okazuje sie lepszym rozwiązaniem. Link do tego artykułu znajdziecie poniżej. W skrócie: mniejsze procesory nie są juz lutowane nie tylko ze względu na dodatkowe kosza, to również wysoka szansa na błędnie wykonane łączenie. Zgodnie ze słowami autora żywotność procesora takich rozmiarów jak np i7  7700K w przypadku użycia lutu może okazać się niska przy wysokich temperaturach przez mikropęknięcia generując dodatkowe ciepło. Przy procesorach HEDT typu 6800k problem nie występuje przez większe wymiary. Jest to ciekawe stanowisko, ale osobiście nie przypominam sobie takich problemów z cpu na podstawkach intela typu  1155(sandy brige) , 775, 478, które były lutowane. Mimo wszystko ceny surowców używanych w tej technice lutu poszły znacznie do góry.

Rokowania

Trzeba powiedzieć sobie szczerze, OC umiera. z generacji na generacje potencjał oc spada, pomijam wartości procentowe, zobaczcie o ile MHz można podkręcić procesory nie z wartości bazowych a zegarów turbo, a te przecież da się ustawić na sztywno. Np 7700K można ustawić na 4,5GHz co da nam wydajność praktycznie równą i7 6700k po typowym OC. Tak większość dostępnych sztuk 6700k ledwo przebija granice 4,5GHz co zwykle musi okupić wysokimi napięciami a więc i temperaturami. Przecież jeszcze potrzebujemy mocnego chłodzenia i drogiej płyty głównej o zasilaczu nie wspominając. Koszty rosną OC spada. Prawda 7700K ma wyższy potencjał bez problemu wbijecie te 300 mhz ponad turbo, czasem wyżej ale patrząc na obecny stan tego procesora bez chłodzenia wodnego a najlepiej dodatkowo skalpowania CPU ma to mały sens. W efekcie koszta rosną.

To jest tylko moja czysta hipoteza, ale w kontekście temperatur Kabylake, stanowiska Intela trzeba przypomnieć sobie o zbliżającej się premierze procesorów Skylake-E a wraz z nimi pierwszymi Kabylake-E. Te drugie przy zapowiedziach zostały wyśmiane przez społeczność. Na pierwszy rzut oka i7 7740K oraz i5 7640K to procesory żart: 16 linii PCI-e, brak wsparcia dla quad chanell. To pozwoliło wszystkim przyjąć, że te Kabylake są kompletnie nieopłacalne. Ale czy na pewno? Skoro 7700K grzeje sie pod obciążeniem do ponad 90* na chłodzeniu wodnym i napięciach poniżej 1.4V to czy przejście na platformę x299 nie będzie ucieczką dla wszystkich głodnych mocnego podkręcania? Generujemy wysokie koszty przechodząc na tę podstawkę, ale mamy dostęp do sporej gammy bardzo wydajnych procesorów, które mogą wystarczyć na dłużej niż np LGA 1151. Wydaje mi się, że właśnie taką drogą chce pójść Intel. Oczywiście to tylko moja teoria, według mnie bardzo prawdopodobna.

Polecane zestawy a Kabylake

Przy okazji skoro i tak już popłynąłem z dygresją, To chciałbym się odnieść do naszych nowych, majowych zestawów. W związku z tym jak ciężko jest kręcić obecne procesory, oraz tego że RX 580, 1080 a tym bardziej 1080Ti potrzebują mocnych procesorów, więcej 1080Ti jest prawdopodobnie ograniczany przez współczesne CPU. Z tego powodu, osoby, które nie chcą pakować się w koszta, czy osoby w ogóle niechętne OC mają problem. Dlatego wychodząc na przeciw takiej sytuacji stworzyliśmy nowe zestawy opierające się o płytę główną, która nie pozwala na podkręcanie, ale zawsze pozwala na ustawienie mnożnika na tzw sztywno czyli maksymalny zegar dla turbo. Oczywiście 7700K a 7700 dzieli raptem 300 mhz. Z drugiej strony dostajemy procesor, który utrzyma dłużej swoja wartość, a wydajnością będzie podobny do podkręconego 6700k na 4.5GHz. Czy to daje różnicę? Uzysk mocno zależy od gry, ale mówimy tutaj o różnicach na poziomie 5-10% w testach z użyciem GTX 1080 . Dodatkowym atutem tych zestawów jest gotowość na „tani” upgrade pozwalający na sensowne OC – wystarczy zmienić płytę i próbować szczęścia.
Źródła: forum intela, overclocking.guide

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

rocket-leauge

Darmowe gry na Weekend

doge-mining

Gdzie kupic RX 570, RX 480, GTX 1060 i 1070?