w ,

Nvidia ukrywała informacje o mniej wydajnej wersji MX150

W ubiegłym roku Nvidia zaprezentowała nową serie kart mobilnych – GeForce MX, z przeznaczeniem do urządzeń z niewielkim poborem energii jak np ultrabooki. W rzeczywistości, wielu producentów laptopów stosuje je również w bardziej standardowych seriach.

Omawiany dziś MX150 nie jest demonem wydajności, ale plasuje się między modelami GF 940MX oraz GTX 950M, czyli pozwala na uruchomienie mniej wymagających gier, zwykle większość produkcji online powinna działać w przyzwoitej płynności. Niestety, jak donosi Notebookcheck nieoficjalnie istnieje druga słabsza wersja tej karty. Pełna wersja MX150 posiada 2 GB pamieć GDDR5 oraz 384 rdzenie CUDA a rdzeń taktowany zegarem 1468MHz.

Drugi wariant oferuje podobną specyfikacje, ale z niższymi zegarami rdzenia – tylko 946MH, mniejsza jest również przepustowość pamięci. Wszystkie różnice widać dokładnie na poniższych zdjęciach

Są to wystarczające różnice, aby mówić o zdecydowanie niższej wydajności, co idzie w parze też z niższym ciepłem i poborem prądu. Możliwość wyboru słabszej karty ma swoje plusty – niższa cena sprzętu, większa żywotność i łatwiejsza kontrola nad temperaturami karty. Problemem jednak jest wprowadzanie w błąd nabywców – klient zachęcony wynikami wydajności MX150 może zakupić laptop z takim układem, który okaże się zdecydowanie gorszy. Obecnie znanymi produktami wyposażonymi w MX150 są:

  • Asus Zenbook UX430UN
  • Asus ZenBook 13 UX331UN
  • Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 2018
  • Asus ZenBook 13 UX331UA
  • HP Envy 13-ad006ng
  • Lenovo IdeaPad 320S-13IKB

Niestety praktyka występowania różych wersji wydajnościowych w ramach tych samych modeli jest w ostatnich latach praktykowana nie tylko przez nvidię – MX150, cała masa GF z GDDR5 lub GDDR3, GTX 1060 w kilku wersjach, ale i AMD: RX 550. Niestety teraz potencjalny nabywca samodzielnie musi zorientować się czy upatrzony laptop posiada właściwą wersję mobilnej grafiki.

Napisane przez Piotr Siekierko

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Projekt Linda i Razer Phone 2

STEAM

Steam Link zablokowany przez Apple