w ,

Nvidia RTX: Nowe karty graficzne z wysoką awaryjnością

Awaryjne GeForce RTX

W ostatnich dniach usłyszałem o dość małym polskim YouTuberze zajmującym się testowaniem sprzętu, któremu po kilku dniach użytkowania „padły” oba RTXy 2080Ti. Dość zaskakujące, ale takie rzeczy maja prawo się zdarzyć. Wertując tematy na forum dedykowanym fanom Nvidii na Reddicie można znaleźć masę osób z podobnym problemem. Ludziom nowe RTXy po prostu padają. Ciężko zmierzyć obecną skalę problemu, jednak przeglądając tematy wydaje się, że coś jest na rzeczy.

Sasmung-GDDR6

Z dokładnej analizy problemów użytkowników Reddita łatwo wyciągnąć wniosek, że w kartach psują się moduły GDDR6 od Microna, czyli trzeciego co do wielkości, dochodów, produkcji i jakości producenta pamięci. Nigdzie nie ma za to informacji aby coś złego działo się z kartami wyposażonymi w pamięci od Samsunga czy Hynixa.

Ciężko na tym etapie doszukiwać się winnego, bo póki co portale informacyjne jeszcze nie poruszyły tego tematu, a producenci nie wystosowali żadnych oficjalnych stanowisk. Mimo to, spróbuję przedstawić założenia, co mogło pójść nie tak.

Odpowiedzialność Nvidii

Możliwe jest, że za awaryjność kart odpowiada sama Nvidia źle projektując płytkę karty. Choć o samym PCB(płytka drukowana) Turingów środowisko wypowiada się w superlatywach, to istnieje możliwość że problem występuje w poprowadzeniu ścieżek, niewłaściwych napięciach przekazywanych układom pamięci, czy kiepskich kontrolerach. Część z tych problemów teoretycznie można naprawić programowo, choć równie dobrze konieczne byłoby przeprojektowanie całego PCB.

Sprawa Microna

eżeli jednak to wina projektowa, to z jakiego powodu „padają” pamięci GDDR6 jedynie od Microna? W takiej sytuacji oczywista wydaje się wina konkretnego producenta pamięci. Oczywiście, ciężko się z tym nie zgodzić. Sam myślałem w tych kategoriach, dopóki Daniel z zaprzyjaźnionej redakcji RedactionPC nie zwrócił uwagi na pewien istotny szczegół. Otóż wg jego informacji na ten moment nikt poza Micronem nie produkuje pamięci GDDR6.

To tylko częściowa prawda. Samsung np. pomimo etapu samplowania produkuje pamięci jedynie do RTX Quadro Nvidii i nikomu ponad to. Nvidia podpisała kontrakt na dostarczanie pamięci w początkowej produkcji GF RTX z Micronem a tylko ten dostawca oferuje powszechnie te pamięci. Partnerzy Nvidii, np ASUS, MSI również używają jedynie nowych pamięci od Microna.

Nie chcę jednoznacznie winić Mikrona za obecną sytuację. Bez twardych dowodów byłyby to bezpodstawne oskarżenia.

Fakty są jednak takie, że problem istnieje i dotyczy nowych RTXów. Nie wiadomo kiedy pojawią się karty graficzne z pamięciami innych producentów. Z tego powodu ciężko polecić komukolwiek RTXy.

Powtórka z Fermi

Warto kończąc przypomnieć historię Fermi, czyli np GTX 480. Były to karty awaryjne, o bardzo dużych rdzeniach, pobierały dużo prądu, grzały się. Również w pierwszych miesiącach brakowało układów na rynku. Nvidia o całą sytuację obwiniała fabrykę – TSMC, tyle że ci drudzy dość łatwo odbili piłeczkę. Proces 40nm w których wykonano Fermi w tamtym czasie był dość słabo zoptymalizowany. Niski uzysk rdzeni z jednego wafla krzemowego nie tylko ograniczał tempo produkcyjne, ale również podnosił koszty.

Warto również wiedzieć, że im większy rdzeń (niezależnie czy mówimy o procesorze czy karcie graficznej) tym większa szansa na wyprodukowanie uszkodzonej sztuki. Wielkość wpływa również na to, jak wiele rdzeni można wyprodukować z jednego kawałka krzemu. W końcu wafle krzemowe, które tanie nie są, mają swoje standardowe rozmiary.

Skumulowanie tego wszystkiego sprawiało, że Fermi produkowano bardzo wolno. Nvidia miała wiedzieć o zagrożeniach jeszcze przed rozpoczęciem produkcji, jednak mimo to postanowiła ją rozpocząć. Finał wszyscy znamy.

Wspominam o tej historii z bardzo ważnego powodu. Nvidia ma dużą skłonność do nieuznawania własnej winy w problemach związanych z działaniem kart graficznych. Z tego powodu np. Apple swego czasu zrezygnowało ze współpracy z zielonymi i od lat w Makach znajdziemy Radeony.

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Battlefield V: Battle Roayle w Marcu, serwery w 30Hz

Destiny 2 na komputerach od teraz za darmo.