w ,

Nowy socket sTRX4 i potwierdzenie płyty AORUS TRX40

Według plotek AMD ma jutro ogłosić premierę nowych układów Threadripper. Tymczasem do sieci wyciekło zdjęcie pudełka płyty głównej AORUS TRX40 przeznaczonej dla nowych procesorów AMD.

Zdjęcie pudełka płyty AORUS TRX40 Xtreme potwierdziło socket sTRX4

O zbliżającej się płycie głównej Aorus TRX40 AMD wiadomo już od dawna, ale nowe gniazdo i platforma zostały nieoficjalnie potwierdzone przez przeciek ze zdjęcia… pudełka płyty głównej.

TRX40

Nowy socket sTRX4 ma zawierać cztery kanały pamięci, (po dwa DIMMy na kanał) i 64 ścieżki PCI-Express 4.0.

Nowe procesory Threadripper

Układy AMD Ryzen Threadripper 3000 są znane jako Castle Peak, a ich celem ma być osiągnięcie dominującej pozycji na rynku HEDT. Rodzina ta zostanie oczywiście wzorcem w zakresie wydajności. Nowe funkcje platformy mają pojawić się już na ulepszonych płytach głównych TRX40. Firma AMD ogłosiła również, że początkowe jednostki będą zawierały 24 rdzenie i 48-wątki.

Nowe produkty zostaną wyposażone w maksymalnie 64 rdzenie, a także będą opierały się na procesie 7nm TSMC. Powinniśmy spodziewać się również znacznego wzrostu wydajności w stosunku do poprzedniej generacji.

TRX40

Zbliżająca się platforma TRX40 od AMD powinna zaowocować dużym wzrostem sprzedaży. Firma z powodzeniem udowodniła, że na rynku panuje apetyt na dużą ilość rdzeni.

Procesorami powinny zainteresować się średnie i małe firmy, a także profesjonaliści dzięki dużej ilości mocy obliczeniowej za przyzwoitą cenę. Prawdopodobnie zmusi to Intela do ponownej zmiany swojej strategii, jak miało to miejsce w przypadku cen HEDT dla Cascade Lake X.

Większa ilość rdzeni wymaga lepszego układu

Szybko zmieniająca się liczba rdzeni oraz 7 nm proces litograficzny może wymusić na AMD porzucenie istniejącego gniazda TR4. Istnieje jednak wiele powodów, ale najbardziej prawdopodobne jest to, że przejście na technologię 7nm wymaga zmiany w układzie.

Innym argumentem może być to, że AMD pracuje nad 64-rdzeniowym procesorem. Starsze gniazdo TR4 po prostu nie byłoby w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością rdzeni.

amdthreadrip

Źródło: Wccftech

BlizzCon

BlizzCon 2019 – podsumowanie konferencji

Mi Watch – pierwszy smartwatch Xiaomi