w ,

Nowy procesor Snapdragon 215 – Qualcomm zaskakuje

Nowy procesor Snapdragon 215 to dość niespodziewane odświeżenie zapomnianej już przez większość użytkowników serii Snapdragon 200. Pojawienie się nowego, niskobudżetowego procesora mobilnego od Qualcomma może mocno namieszać na rynku najtańszych urządzeń.

Nowy procesor Snapdragon, nowa architektura

Nowy procesor Qualcomma to w zasadzie młodszy brat Snapdragona 212, który pomimo wykorzystania tej samej litografii jest od niego znacznie szybszy. Zapewnia mu to czterordzeniowy, 64-bitowy Cortex-A53, taktowany zegarami 1.3GHz. Jest on aż o 50% wydajniejszy od swojego poprzednika. Lekki niedosyt pojawia się przy karcie graficznej – w przeciwieństwie do CPU, wydajność GPU praktycznie się nie zmieniła. Układ Adreno 308 zapewnia jedynie 28% przyrostu wydajności w stosunku do swojego poprzednika – Adreno 304. W związku z tym, nie powinniśmy spodziewać się znacznego wzrostu płynności w grach.

Nowy procesor Snapdragon 215 w porównaniu do Snapdragona 212

Smocze spojrzenie nowego Snapdragona

Nowy Qualcomm Snapdragon 215 wprowadza sporą rewolucję zapewniając wsparcie dla podwójnych aparatów (każdy o rozdzielczości maksymalnie 8 Megapikseli) oraz możliwość nagrywania filmów w jakości 1080p. Wśród wspieranych rozwiązań znajdą się zarówno optyczny zoom jak i pomiar głębi ostrości. W przypadku użycia jedynie jednego aparatu, producent swoje urządzenie zaopatrzy w maksymalnie 13-Megapikselowy sensor.

Nowy procesor Snapdragon 215 zapewnia wsparcie dla podwójnych aparatów

Co jeszcze oferuje nowy procesor?

Kolejną nowością oferowaną przez Snapdragon 215 jest obsługa wyświetlaczy HD+ (maksymalnie 1560x720px, proporcje 19,5:9). Nowy procesor zapewnia również wsparcie dla technologii Dual SIM Dual VoLTE, Wi-Fi 802.11ac oraz płatności mobilnych przy użyciu NFC. Niewątpliwie smutnym zaskoczeniem okazać się może brak wsparcia dla Quick Charge 2. Użytkownicy telefonów z nowym układem Qualcomma będą musieli zadowolić się QC w wersji pierwszej. Jest to z pewnością spory minus, w porównaniu do starszego układu.

Subiektywnie

Uważam, że pojawienie się Snapdragona 215 z pewnością zmieni sytuację na rynku niskobudżetowych urządzeń mobilnych (300-500zł). Pomimo tego, że nowy procesor Qualcomma kierowany jest szczególnie do osób z mniej zasobnym portfelem, oferuje naprawdę ciekawe funkcje, często zarezerwowane dla urządzeń ze średniej półki. Znakomitym przykładem jest zapewnienie wsparcia dla podwójnych aparatów. Wydaje się, że tym sposobem amerykański producent układów może „kupić” sobie naprawdę szeroką grupę zwolenników, a co za tym idzie – osiągnąć spory sukces.

Źródło

Napisane przez Wojciech Głogowski

Od dziecka interesowałem się komputerami, telefonami i wszelkimi urządzeniami związanymi z informatyką. Moją pasją było również pisanie, fotografia oraz różnorakie sporty, przede wszystkim MTB. Pisząc dla Was o nowinkach technologicznych mam szansę w dalszym stopniu się rozwijać, a to że moje "wypociny" mogą pomóc, napawa mnie jeszcze większym optymizmem i radością.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Nvidia

FrameView – nowe narzędzie Nvidii do testów GPU

Nintendo Switch Lite oficjalnie zapowiedziane!