w ,

Nowy macOS Catalina Final już dostępny

Wczoraj nowy macOS Catalina Final ujrzał światło dzienne i jest już dostępny do pobrania dla każdego z nas. Osobiście pomimo ekscytacji, jaką wywołała u mnie premiera nowego systemu operacyjnego od Apple, nie zamierzam jeszcze dokonywać procesu aktualizacji. Od dziecka byłem zapobiegawczy, dlatego wolę poczekać na załatanie pierwszych luk oraz błędów i dopiero po tym zaktualizuje swojego MacBooka.

Nowy macOS Catalina – czy zadziała na moim urządzeniu?

Lista sprzętu, który obsługuje najnowszy system operacyjny Apple, jest naprawdę pokaźna. Wiele urządzeń, które mają już ponad 9 lat, nadal są wspierane. Amerykańska korporacja dowodzi, że tworzy naprawdę trwały sprzęt. Dzięki wspaniałej optymalizacji (zawdzięczanej systemowi tworzonemu pod konkretne podzespoły) potrafi on działać płynnie i wydajnie przez naprawdę długi czas.

Oto lista urządzeń, na które pobrać możecie „Catalinę”:

  • MacBook (2015 lub nowszy)
  • MacBook Pro (2012 lub nowszy)
  • Mac mini (2012 lub nowszy)
  • MacBook Air (2012 lub nowszy)
  • iMac (2012 lub nowszy)
  • iMac Pro (2017 lub nowszy)
  • Mac Pro (2013 lub nowszy)

Nowe, warte uwagi funkcje

Wraz z wprowadzeniem nowego systemu każdy z nas oczekuje czegoś, co sprawi, że używanie kolejnego macOS będzie jeszcze wygodniejsze, a oferowane przez niego funkcje będą rewolucyjne w porównaniu do przeciwnika. I tym razem firma Apple nie zawodzi.

Wraz z „Cataliną” otrzymujemy liczne udogodnienia, takie jak jeszcze lepsza współpraca z innymi urządzeniami ekosystemu „ugryzionego jabłka” – w szczególności z nowymi iPadami. Wykorzystać je można na przykład jako dodatkowy ekran dla naszego MacBooka. Wszystko to dzięki funkcji Sidecar, która umożliwia jeszcze bardziej komfortową pracę.

macOS Catalina Final

Oczywiście to nie wszystko – analogicznie iPada z Apple Pencil wykorzystać możemy jako tablet graficzny. Dzięki temu będziemy pracowali w naszych ulubionych aplikacjach na Macu z dużą swobodą i precyzją, jakiej nie zapewni nam żadne inne urządzenie tego typu.

macOS Catalina Final

Kolejna z wprowadzonych funkcji to znany większości użytkowników smartfonów „Czas przed ekranem”. Jest to nic innego jak zbiór statystyk dotyczący czasu spędzonego przy komputerze czy danym programie. Opcja jest na tyle ciekawa, ponieważ pokazuje, czy nie jesteśmy „niewolnikami” otaczającej nas technologii.

macOS Catalina Final

Nowy macOS Catalina oferuje jeszcze wiele innych ciekawych i premierowych funkcji, których opisanie zajęłoby naprawdę dużo miejsca. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o wszystkich wprowadzonych nowościach, zapraszam Was do zapoznania się ze spisem nowinek na stronie Apple.

Nowy system Apple – jak go zainstalować?

Instalacja macOS do wersji „Catalina” to przysłowiowa „bułka z masłem”. Wystarczy wejść w Preferencje systemowe, następnie udać się do sekcji Uaktualnienia i rozpocząć aktualizację. Więcej informacji dotyczących instalacji najnowszego systemu operacyjnego znajdziecie TUTAJ.

macOS Catalina Final

Nowy macOS Catalina Final – subiektywnie

Osobiście jestem bardzo ciekawy nowego systemu operacyjnego macOS. W zasadzie nie mogę doczekać się momentu, w którym ze spokojem zainstaluję pozbawioną pierwszych błędów i luk w zabezpieczeniach „Catalinę”. Mam nadzieję, że Apple nie zawiedzie i kolejny raz ja, jak i wielu innych konsumentów rozkoszować się będę płynnością, bezpieczeństwem oraz prostotą obsługi nowego systemu. Oby nowe funkcje okazały się tak intuicyjne, jak je przedstawiono.

Poprzednie artykuły dotyczące Apple: Konferencja cz. 1, Konferencja cz. 2

Napisane przez Wojciech Głogowski

Od dziecka interesowałem się komputerami, telefonami i wszelkimi urządzeniami związanymi z informatyką. Moją pasją było również pisanie, fotografia oraz różnorakie sporty, przede wszystkim MTB. Pisząc dla Was o nowinkach technologicznych mam szansę w dalszym stopniu się rozwijać, a to że moje "wypociny" mogą pomóc, napawa mnie jeszcze większym optymizmem i radością.

Co myślisz?

Twitch Studio coraz bliżej wydania

Windows 10X – system wspierający dwa ekrany