w ,

PięknePiękne

Nowe układy ARM do urządzeń mobilnych

Brytyjczycy prezentują nowe układy GPU i CPU. Mowa o układzie graficznym Mali-G77 oraz procesorze Cortex-A77 mających zastąpić modele o numerek niższe.

Mali-G77

Zacznijmy od rdzenia graficznego. Najważniejszą informacją jest chyba to, że ARM porzuca starą architekturę układów graficznych. Wraz z chipem G77 zaprezentowana w 2016 roku technologia Bifrost zostanie osierocona na rzecz nowszej. Jako jej nazwę kodową ustalono Valhall.

Według producenta powinniśmy mieć do czynienia z dużym skokiem wydajności jak i efektywności energetycznej. Mają one wynosić aż 30%! Poza tym poprawiono także działanie procesów wykorzystujących uczenie maszynowe. Tutaj możemy spodziewać się przyrostu mocy na poziomie 60%.

Nie osiągnięto tego jednak dzięki nowemu procesowi technologicznemu. Tutaj postęp jest nieznaczny, ulepszenie jest w większości zapewnione przez zwiększenie ilości ścieżek. Ich ilość została zwiększona z 4 do 8 lub nawet 16.

Cortex-A77

W przypadku nowego rdzenia CPU mamy do czynienia z mniejszym krokiem naprzód. Nowa konstrukcja ma zastąpić Cortex-A76. Tak samo jak poprzednik będzie opierać się na procesie technologicznym 7 nm, ale został on poprawiony.

Poza tym najnowsze dziecko brytyjczyków zostało wyposażone w czwartą jednostkę arytmetyczno-logiczną (ALU). Służy ona do wykonywania prostych operacji na liczbach całkowitych.

Co dalej?

Pierwszych urządzeń wykorzystujących najnowsze chipy ARM możemy spodziewać się pod koniec bieżącego roku lub na początku następnego. A jak to wygląda z konkurencją? O ile w przypadku CPU Qualcomm nie ma za bardzo czego się obawiać, tak w przypadku GPU sytuacja wygląda delikatnie inaczej.

Dotychczas grafiki z serii Adreno były wydajniejsze. Tymczasem nowa architektura prezentuje się dosyć obiecująco i może okazać się naprawdę dobra w procesorach opierających się o technologię ARM.

Źródło

Napisane przez Filip Bryłka

Technologią interesuję się od paru lat. Staram się jednak nie ograniczać do tylko jednej dziedziny. Dodatkowo bardzo lubię astronomię oraz astrofizykę. Spoglądanie się w gwiazdy bezpośrednio łączy się z moimi skłonnościami do filozofowania.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Redmi K20 ze Snapdragonem 730?

Meizu 16Xs oficjalnie