w ,

Nowe procesory Core i9 9900K i Core i7 9700K będą miały lutowany IHS

Glut czy lut

Dziewiąta generacja procesorów, zgodnie z dostępnymi przeciekami może być lutowana, przynajmniej jeżeli chodzi o topowe modele z serii Core i9 oraz Core i7. Jest to istotna zmiana w polityce niebieskich, ale żeby zrozumieć znaczenie tej wiadomości warto najpierw wyjaśnić czym w ogóle jest ten tytułowy IHS.

IHSy, Gluty, luty – wyjaśnienie

Jak wygląda procesor, każdy wie – zielona płytka (tak wpada w turkus, czy w cotam) z taką metalową blaszką i to właśnie ten szary element zwie się IHS. Pod nim możecie zauważyć błyszcząca taflę – jest to właśnie rdzeń procesora. Oczywiście nie jest to w pełni goły rdzeń są tam jeszcze dodatkowe warstwy ochronne, które obecnie pomijam. Między wspomnianym IHS a rdzeniem znajduje się odpowiedni łącznik, który pomaga we właściwym przekazaniu ciepła z rdzenia do odpromiennika( IHS). W przypadku procesorów stosuje się dwie metody łączenia: lut lub pasta termoprzewodząca.

Stosowanie pasty termoprzewodzącej jest rozwiązaniem kontrowersyjnym z wielu powodów. Intel w konsumenckich procesorach porzucił lut wraz z premierą trzeciej generacji Core – Ivy Bridge. W efekcie przez lata zauważono rosnące problemy z wysokimi temperaturami modeli z odblokowanym mnożnikiem. Jednak w szerszej świadomości problem kiepskiej pasty pojawił się wraz z aferą o przegrzewającym się i7 7700K, czy testami Skylake-E, które bez procesu delidu (usunięcia IHS) nie dały się kręcić.

Zdecydowanie lepsze są procesory z lutowanym IHS, choc nie jest to zarówno łatwe jak i tanie. Wiecie nawet 1$ – 2$ więcej w kosztach produkcji przekłada się na milony dolarów całościowo. Bez wątpienia, jest to najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia użytkownika końcowego – niższe temperatury oznaczają wyższy potencjał OC, co przekłada się na większa wydajność.

Tak jak wspominałem, Intel porzucił lutowanie na rzecz pasty, jednak może się to zmienić wraz z dziewiątą generacją. Ostatnio wspominałem, że procesory i7 9700K oraz i9 9900K będą problematyczne w schłodzeniu. Wystarczy przejrzeć fora, żeby dowiedzieć się, iż wielu ma problemy z temperaturami w i7 8700K, a przypadku HEDT jest jeszcze gorzej.

Po co lutować procesory, czyli o Skylake-E

Model i7 7820X to ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy procesor wykonany w procesie 14nm+ należący do segmentu HEDT, jego recenzje nie były zbyt pozytywne. Po podkręceniu do 4.6 GHz, i napięciach 1.23V pod obciążeniem procesor osiągał temperaturę bliską 100 stopni Celsjusza. Wspominam o tym konkretnym modelu, ponieważ posiada 8 rdzeni i 16 wątków, przez co naturalne wydaje się porównanie z nadchodzącym flagowcem rynku konsumenckiego. Niestety niekoniecznie jest to korzystne zestawienie. I7 7820X mimo, że stworzony w mniej dopracowanym procesie, co wpływa na wyższe temperatury pod obciążeniem, to płytka nadrukowana (to turkusowe) czy sam IHS są zdecydowanie większe, nie jest lutowany i nie posiada zintegrowanej grafiki. W efekcie, nadchodząca generacja zdawała się zapowiadać nader gorąco. To całościowo pozwalało zadać jedno pytanie „jakim cudem i9 9900K ma pracować z zegarem Turbo 4.7 GHZ na wszystkich rdzeniach?”

Jedynym rozwiązaniem, które pozwoli na schłodzenie i9 oraz i7 jest zastosowanie lutu. Nie ma innej możliwości. Z tego powodu ciężko nie wierzyć w prawdziwość tej plotki. Zresztą, czy Intel może sobie pozwolić jeszcze na wpadki wizerunkowe?

Subiektywnie

Nareszcie. Po fatalnych opiniach o przegrzewających się procesorach i konkurencji, która nie widzi problemów w lutowaniu swoich produktów, Intel powoli zaczyna rezygnować z pasty (zwanej często pastą do zębów lub glutem) termoprzewodzącej. Niestety nie dotyczy to wszystkich modeli. Na razie wiadomo, że lut zastosowany zostanie w i7 9700K oraz i7 9900K. Pozostaje więc mieć nadzieję, że kolejna generacja procesorów z segmentu HEDT również zostanie podobnie „uhonorowana”. Kończąc zauważę tylko, że plaga gluta nie ominęła w ostatnim czasie nawet serwerowej klasy procesorów, na zdjęciu poniżej Xeon Bronze 3104

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

intellogo

Intel kończy z Hyper Threading w procesorach z rodziny Core i7, 9700K jedynie z 8 rdzeniami i 8 wątkami

kabel lianli strimer

Lian Li Strimmer – 24 pin kabel zasilania Z LED RGB wkrótce w sprzedaży