w ,

Nowe procesory AMD

ak wiecie AMD w tym roku nie próżnowało, pokazano światu procesory Ryzen oraz APU. Oprócz tego poprawione karty z rodziny Polaris czy zupełnie nową architekturę GPU – AMD Vega. Bristol Ridge czyli seria procesorów posiadających układ graficzny(APU) lub jego pozbawionych(Athlony) pojawiły się niespodziewanie bez zapowiedzi. Cenowo i wydajnościową są bardzo ciekawym rozwiązaniem, ale realnie to Excavator przeniesiony z podstawki FM2 na AM4. Głosy o nowych procesorach APU opartych na rdzeniach ZEN słychać było od dawna, jednak bez konkretnych informacji. Szacowano ich premierę na koniec 2017, co oczywiście było błędne.

Ryzen

Jeden z Hiszpańskich portali, utrzymuje, że otrzymał zaktualizowaną mapę premier kolejnych procesorów od swojego źródła w AMD. Zgodnie z ikonografią w planach wydawniczych na 2018 rok jest Pinnacle Ridge, który ma bazować na obecnej architekturze Zen ze zwiększoną wydajnością. Prawdopodobnie można się spodziewać również poprawionego wsparcia dla pamięci RAM. Mamy nadzieję, ze nie będą to tylko fabrycznie podniesione zegary z tymi samymi limitami w podkręcaniu co obecne Ryzeny. Inne źródło podaje dokładniejszą datę – luty. W ostatnim czasie sporo się spekulowało, że ZEN2 będzie w 7nm, Jest to jak najbardziej możliwe ale nie w 2018. To na 2019 rok jest planowana premiera procesorów w niższym procesie. Pinacle Ridge ma być produkowany w 12nm, co pozwala mieć nadzieje na zwiększenie wydajności czy potencjału OC przy jeszcze niższym poborze mocy.

APU

Równie istotne wydają się być premiery APU, które mają trafić zarówno na komputery stacjonarne jak i laptopy. Zgodnie z przeciekiem w 2018 mają ukazać się jednostki dysponujące do 8 wątków Zen. Za grafikę będzie odpowiedzialna Vega. najwydajniejszy wariant ma oferować 11 jednostek cieniujących.  Dla porównania AMD Vega 64 posiada 64 bloków cieniujących co daje łączną sumę 4096 jednostek cieniujących. Prawdopodobnie „up to 11 Vega CU” oznacza nic innego jak 11 NCU, czyli 11 bloków cieniujących dających łącznie 704 jednostki cieniujące co jest liczbą większą niż w GTX 1050. Oczywiście CU nie decyduje o całości wydajności karty, ale może elektryzować myśl o budżetowym PC pozwalającym na uruchomienie każdej gry w rozdzielczości FHD.  Ze sporymi nadziejami należy patrzeć na fakt, ze Powyższe APU mają pojawić się również w laptopach. Liczymy, że nie będą one odbiegały wydajnością czy kosztami, dzięki czemu nawet laptopy za niecałe dwa tysiące złotych pozwolą na uruchomienie najpopularniejszych gier w przyzwoitej płynności.

amd nowe cpu

Oczywiście całość to tylko plotka, ale wydaje się być całkiem realna. Jeżeli pojawia się nowe informacje na temat procesorów AMD z chęcią was o nich poinformujemy.

Napisane przez Piotr Siekierko

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Nadchodzi GTX 1070Ti?

Coffie Lake intel 8 generacja

Premiera Intel Coffee Lake