w ,

Nowe procesory AMD Ryzen

Nowe procesory AMD Ryzen

W zeszłym roku mieliśmy spore trzęsienie na rynku sprzętu komputerowego. Wszystko za sprawą premiery procesorów AMD Ryzen, które wreszcie wprowadziły powiew świeżości do skostniałego segmentu sprzętu komputerowego, gdzie Intel przez lata przyzwyczaił do nieznacznych skoków wydajności. Czerwoni nie spoczywają jednak na laurach, idą dalej za ciosem szykując kolejne premiery swoich produktów.

Mapa wydawnicza

Zacznijmy od tego czego możemy się spodziewać w tym roku. Przybliżony terminarz najlepiej prezentuje poniższa grafika

AMD-2018-premiery

W pierwszym kwartale pojawią się procesory ze zintegrowanym układem dla komputerów stacjonarnych, które miały oficjalną premierę 12 stycznia. Na następców AMD Ryzen trzeba będzie poczekać do kwietnia. W drugiej połowie roku oczywiście można spodziewać się Threadripperów dla bardziej wymagających użytkowników i specjalistów.

AMD Ryzen APU Raven Ridge

Teoretycznie APU Ryzen mogą wydawać się mało interesujące, ale w rzeczywistości zapowiadają się całkiem interesująco, przynajmniej zgodnie z zapowiedziami AMD

ryzen-2200g-performance

Z poniższych grafik wynikają dwie rzeczy. Po pierwsze usprawniono zapewne komunikację między rdzeniami i nieznacznie wydajność pojedynczego wątku, możliwe że usprawnieniom poddano również cache procesora. Pewne jest, że warto bliżej przyjrzeć sie zapowiadanym modelom Ryzen 5 2400G oraz Ryzen 3 2200G

ryzen-desktop-2400g

Model 2400G to konstrukcja ośmiowątkowa taktowana zegarem bazowym z możliwością przyśpieszenia nawet do 3.9 GHz. Jest to najwyżej taktowany Ryzen R5 w ofercie, niestety nie wiadomo nic o potencjale podkręcania, czy chociaż o ilości pamięci cache. Model ten został wyceniony na około 600 zł. Za około 400 zł  będzie można nabyć Ryzen 2400G, jest to procesor czterordzeniowy taktowany zegarem 3.5GHz z boostem do 3.7 GHz. Oba procesory zostały wykonane w 14nm litografi, czyli jest to technicznie usprawniona pierwsza generacja Ryzenów. Same APU mają plasować się w zbliżonych cenach względem odchodzącej już generacji.

Siłą nowych produktów będzie przede wszystkim zintegrowany układ graficzny, czyli mocno przycięty RX VEGA. Model 2400G wyposażono w 11 jednostek CU, z kolei w 2200G znajdzie się ich 8. Choć liczby wydają się małe i niczego nie mówią, to wydajność układów ma pozwolić na względnie komfortową rozgrywkę


Z powyższej tabeli jasno wynika, że nawet najsłabszy model pozwoli na całkiem komfortową rozgrywkę w popularnych grach sieciowych. Oczywiście porównywalny Intel i3 8100 działał na układzie zintegrowanym.

Układ graficzny w Ryzen 5 2400G jest już o kilkanaście procent wydajniejszy. Nie jest pewne z jakimi pamięciami przeprowadzono powyższe testy, ale nawet grafika poniżej pozwala sugerować że były to DDR4 2400MHz. Jest to o tyle ważne, że osoby celujące w zintegrowany układ raczej mierzą w dość ekonomiczne budżety.

Mimo wspomnianych wysoko taktowanych pamięci AMD pochwaliło się możliwością OC układu graficznego z 1140MHz aż do 1675MHz i to na chłodzeniu powietrznym, co przełożyła się na wzrost wydajności o blisko 40 % w 3DMark Firestrike. Oceniając wyniki OC warto brać poprawkę na użycie lepszych pamięci RAM. Jako ciekawostkę dodam, że chłodząc procesor ciekłym azotem udało się osiągnąć stabilne 2GHz. Powyższa grafika daje jeszcze jedną cenną informację: APU Raven Rige i zapewne zbliżające sie nowe Ryzeny w 12nm będą miały już sprawny kontroler pamięci RAM, co ma zapewnić zarówno pewniejsze ich podkręcanie jak i w ogóle ustawienie prawidłowego profilu XMP.

Choć AMD wyłożyło karty na stół, nadal nie znamy dokładnej specyfikacji układów graficznych, przede wszystkim ile pamięci HBM2 będą posiadały „integry”, szacunki pozwalają przypuszczać, że będzie to 4GB HBM2 co znacznie odciąży pamięć RAM.

Nowe chłodzenie

Z nowości należy jeszcze wymienić nowy układ chłodzenia Wraith Prism, który pozwoli na znaczne podkręcanie procesora, nawet do wspomnianych 3,9 GHZ w układzie R5 2500G. AMD zapewnia, że na domyślnych zegarach procesora chłodzenie będzie emitować do 40 dBA, innymi słowy będzie praktycznie niesłyszalne. Dla użytkowników Ryzenów ma zostać oddana technologia Fuze Drive, która zwiększy szybkość dysków talerzowych. Do działania będzie wymagany SSD dziający jako cache dla dysku, innymi słowy będzie to specyficzna wersja Intel Optane bez wymogu kupna dedykowanego urządzenia.

Wnioski czyli dla kogo

Przyglądając się informacjom prasowym AMD na temat nowych układów APU nie można oprzeć się wrażeniu, że to wręcz idealne procesory do złożenia budżetowego PC z myślą o dokupieniu dedykowanej karty graficznej w późniejszym czasie. Teoretyczna platforma ze wszystkimi podzespołami i Ryzen 2500G oprócz GPU powinna w Polsce kosztować około 2000 zł. To dużo, ale z drugiej strony wydając po kilku miesiącach 1300 zł na kartę graficzną zyskujemy podobną wydajność, co w przypadku gotowej platformy za ok 3300 zł.  Czas bez dedykowanej karty nie będzie jednak taką męką bo wydajność zintegrowanych układów pozwoli cieszyć się mniej wymagającymi grami, a osoby lubiące majstrować przy komputerze docenią możliwość podkręcania na domyślnym chłodzeniu. Trzeba jeszcze brać poprawkę na marketing, czyli wydajność może być gorsza niż zapowiadana. Odpowiedzi poznamy wkrótce po pierwszych testach .

źródło:http://www.legitreviews.com

Napisane przez Piotr Siekierko

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Morele xkom

Wyprzedaż w sklepach internetowych

AMD RYZEN

Obniżki cen procesorów AMD Ryzen