w ,

Nowe pamięci GDDR6

Pamięci GDDR5 są montowane w układach graficznych od lat. Tak długa obecność na rynku ma również swoje minusy. W celu zapewnienia odpowiedniej ilości pamięci czy jej przepustowości niezbędne jest umieszczenie wielu kości na PCB karty. Oznacza to nie tylko wyższe koszty produkcji, ale jest również poważnym ograniczeniem w redukcji poboru mocy.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie na niższe koszty produkcji czy większą wydajność AMD opracowało pamięci HBM oraz HBM2, które mimo sporych kosztów gwarantują ogromną przepustowość. Nawet Nvidia w Tesli V100, stworzonej z myślą o potężnych maszynach obliczeniowych, zdecydowała się na użycie tych pamięci. Najnowsze Pascale GTX 1080 oraz 1080Ti zostały wyposażone w pamięci nowszego typu GDDR5X, które zapewniają wyższą przepustowość, ale kosztem opóźnień. W efekcie obie te karty średnio sprawdzają się jako koparki kryptowalut. Nvidia pomimo wydania wspomnianych już Tesli wyposażonych w rdzeń Volta, nadal wstrzymuje się z premierą gamingowego odpowiednika. Nie jest to spowodowane brakiem konkurencji ze strony AMD a brakiem pamięci GDDR6, które docelowo trafią do zapowiadanych układów zielonych.

Nad nowymi modułami GDDR6 pracuje Samsung, który już zdążył zyskać dzięki temu tytuł innowacji targów CES 2018, które odbędą się w styczniu. Chociaż to brzmi dziwnie, to komisja jurorska CES przyznaje osiągnięcia jeszcze przed ich rozpoczęciem. W związku z otrzymaniem wyżej wspomnianego tytułu, Samsung pochwalił się specyfikacją jednego z modułów, dokładnie K4ZAF325BM-HC14.  Pamięci GDDR6 wykonane przez Samsunga mają pracować z prędkością 16Gb/s a przepustowość ma wynosić 64GB/s. Całość może pracować na napięciach 1.35 volta.

Jeżeli chcielibyście porównać prędkości zapowiedzianych układówiz tymi znajdującymi się w waszych komputerach śpieszę z wyjaśnieniem. W teoretycznej karcie graficznej z 384 bitową szyną pamięć GDDR5 o prędkości 8Gbps osiąga przepustowość na poziomie 384GB/s a w przypadku GDDR6 przy prędkości 16Gb/s przepustowość ma wynieść  768Gb/s. Dwukrotny wzrost oznacza sporą redukcję kosztów, czy samego poboru mocy przez karty graficzne, a nie można zapomnieć ze nowe pamięci będą pracować na sporo niższych napięciach 1.35V a 1.5V.

Dla nas graczy nie musi oznaczać to spadku cen, ale na pewno poprawę wydajności układów przy niższym poborze prądu. Jednak po co jeszcze więcej mocy skoro karty graficzne obecne na rynku  półtora tysiąca złotych robią robotę nawet na ultra? Oczywiście jest to słuszne myślenie, potrzebujemy jednak wyższej wydajności gdyż prawdziwą poprawę w grafice daje dziś nie tyle przesunięcie suwaka ustawień grafiki w prawo. Prawdziwym skokiem wydajności jest uruchomienie gry w wyższej rozdzielczości niż popularne FullHD. Współczesne GPU coraz lepiej zaczynają sobie radzić z WQHD(czy jak kto woli 2k), ale nawet dla topowych rozwiązań UHD/4K  jest możliwe jedynie na średnich/wysokich ustawieniach. Potrzeba więc nowych układów zdolnych zapewnić komfortową rozgrywkę z najwyższymi ustawieniami w wysokich rozdzielczościach.

Źródło: wccftech

Napisane przez Piotr Siekierko

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Intel podejmie współpracę z AMD, transfer Raja Koduri

Nowa linia kart graficznych Nvidii