w ,

„Nowe” karty z serii AMD RX: 580, 570

Premiera nowych AMD RX za nami, 580, 570 są już nawet w sklepach a najniższe modele – 560 i 550 mają pojawić się na dniach.  Pojawia się zatem podstawowe pytanie. jaka jest różnica wydajności i czy warto.

Skok wydajności

Od początków zapowiedzi nowych kart czerwonych wiadome było ze nie można spodziewać się niczego szczególnego, ot podbite zegarów, może kilka jednostek cieniujących więcej. W rzeczywistości RX 570 i 580 to te same karty co odpowiedniki serii 400 ze zwiększonymi napięciami i taktowaniem rdzenia. Wiec jaki jest sens kupna nowych grafik zamiast inwestowania w starsze. Wydajność tegorocznych polarisów jest nieznacznie wyższa – zgodnie z wieloma przeprowadzonymi testami uzyskano od 3 do 10% uzysku wydajności. W efekcie nowy RX 570 staje się nieznacznie słabszy od RX 480, a nowsza wersja Polaris 10 zmniejsza różnicę w grach obsługujących DX11 względem GTX 1060, co czyni zakup karty zielonych jeszcze mniej opłacalnym pomysłem.

Opłacalność

Poniżej możecie zobaczyć ceny sugerowane przez samo AMD Polska:

  • RX 580 8GB  – 1139 zł  Cena sklepowa -od 1129 zł
  • RX 580 4GB – 999 zł  Cena sklepowa – od 979 zł
  • RX 570 4 GB – 849 zł Cena sklepowa – od 859 zł

Dla porównania warto sprawdzić ceny starszych wersji:

Z powyższego łatwo zauważyć, ze ceny RX 570 są zbliżone względem 470, przynajmniej w wersji z 4 GB pamięci ram. Pozostałe karty mają juz przepaść w granicach 100 zł. Nie jest to dużo i w pewien sposób proporcjonalnie do wydajności. Jednak jeżeli przypomni się, nawet nie polskie(te były aż do przesady zawyżone) a światowe ceny z czasu premiery Pierwszych RX okazuje się ze jest taniej. Pozwala to spodziewać się, ze po kilku tygodniach karty będą jeszcze lepiej wycenione.

Zmiany w budowie

Istotna zmiana dokonała się jednak w budowie karty i chłodzenia – AMD w referencyjnym RX 580 zrezygnował z 6 pin zasilania na rzecz 8 pin. To właśnie ta zmiana pozwoliła na poprawę wydajności. Co więcej AMD zrezygnowało z referencyjnych chłodzeń tzw blowerów na rzecz typowych układów dwu wentylatorowych, co bez wątpienia wpłynie na kulturę pracy. Niestety tym razem referencyjne wersje nie będą możliwe do kupienia w Polsce. Przyglądając się za to autorskim wersją „Polaris 2.0” można odnieść wrażenie, że nic się nie zmieniło. W rzeczywistości wszyscy producenci znacząco poprawili budowę chłodzeń czy sekcji zasilania, co pozwoliło osiągnąć jeszcze wyższą wydajność, niestety wszystkie nowe polarisy pobierają o kilka procent więcej mocy. Oczywiście wyższy pobór to wada, ale trzeba pamiętać co działo się za poprzedniej generacji z RX 480 której w wielu sytuacjach po prostu brakowało mocy.

Zgodnie z powyższym było do przewidzenia pojawienie się opcji wgrania bios RX 570/580 do starszych odpowiedników uzyskując darmowo wyższą wydajność. Pamiętajcie ze takie operacje są ryzykowne i wymagają nieco wiedzy. Dodatkowo sama karta do modyfikacji powinna mieć przynajmniej 8 pin zasilanie. Na pozostałe karty z serii 500 trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni.

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Gry za darmo, w tym STARCRAFT

Youtube logo

Nowy wygląd YouTube