Od dekad Microsoft wydawał nowy system, a następnie dbał o jego aktualizacje bezpieczeństwa. Wraz z wejściem wersji Windows 10 firma zdecydowała, że zmieni strategie – Windows 10 będzie wspierany przez bardzo długi czas. Nie można jednak uniknąć zmiany trendów, nowych standardów czy potrzeby wprowadzenia nowych funkcji, dlatego Microsoft zdecydował się, że dwa razy do roku będzie wydawał aktualizacje „feature update”. Pierwszą wersja Windows 10 była oznaczona numerem 1507, kolejna była 1511, a najnowsza edycja to 2004. Cyfry nie są przypadkowe – pierwsze dwie mają oznaczać rok, a kolejne miesiąc prezentacji kolejnej dużej aktualizacji Windowsa.
Jak sprawdzić jaką mam wersje Windows 10?
Po zalogowaniu się na konto użytkownika kliknij ikonkę Windowsa, a następnie w wyszukiwarce wpisz „winver”. System Windows powinien znaleźć odpowiedni plik i po uruchomieniu go otrzymasz informacje o zainstalowanej wersji Windows na tym komputerze. Na zdjęciu poniżej można zauważyć, że posiadam najnowszą obecną wersję „2004”, której funkcjonalność opiszę w tym artykule
Poradnik aktualizacji do Windows 10 2004
Wszystkie uaktualnienia są teoretycznie dostępne za pośrednictwem usługi Windows Update, ale z uwagi na problemy z limitami internetu w wielu regionach czy niekompatybilnością starszego sprzętu Microsoft aktualizuje system do nowej aktualizacji „feature update” dopiero po półtora roku od wydania tej której posiadasz. Przykładowo jeżeli używasz 1809 to najpewniej już otrzymałeś informacje z Windows Update o konieczności aktualizacji do 2004, a przypadku wersji 1903 lub 1909 nie dostaniesz takiego komunikatu aż do wydania kolejnej wersji Windowsa, która będzie zaprezentowana jesienią.
Jeżeli system Windows nie zasugerował Ci aktualizacji do wersji 2004, a mimo to chcesz mieć najświeższe funkcje to wystarczy wejść w ten LINK. Znajdziesz tam „asystenta aktualizacji”, który pobierze potrzebne pliki, a następnie przeprowadzi Cię przez proces uaktualnienia systemu.
Windows 10 2004 z lepszym Menedżerem zadań
Stary Menedżer zadań był sporym krokiem do przodu w porównaniu do tego co oferowały poprzednie edycje Windowsa w postaci 8, 7 czy Vista, ale nadal brakowało w nim kluczowych funkcji. W końcu dodano bardzo pożądaną funkcje monitorowania temperatur… co prawda tylko karty graficznej, ale zawsze to jakiś krok na przód.
Mam nadzieję, że w przyszłości sprawdzenie temperatur zostanie rozszerzone o kolejne czujniki np. na procesorze. Oprócz tego teraz każdy w 5 sekund będzie mógł sprawdzić czy posiada dysk SSD czy HDD, ponieważ Menedżer zadań również o tym informuje.
Zmiana nazwy wirtualnych pulpitów
Niewielka zmiana, ale z pewnością usprawni porządkowanie swoich zadań podczas „Multi-taskingu”. Żeby zmienić nazwę wirtualnego pulpitu należy kliknąć dwukrotnie na tekst, wpisać dowolną nazwę, a na koniec potwierdzić wciskając „Enter” na klawiaturze.
Licznik FPS w grach
Dzięki rozszerzonej funkcjonalności Xbox Game Bar oprócz wcześniej dodanej możliwości nagrywania rozgrywki czy rozmowy ze znajomymi mamy teraz możliwość sprawdzenia osiąganego wyniku klatek na sekundę. Widać, że Microsoft słucha się graczy, bo w końcu z tego „bezsensownego dodatku” uczyniono bardzo przydatne narzędzie.
Windows 10 2004 w dużym skrócie
Powyżej wymienione zostały najważniejsze oraz najciekawsze zmiany w systemie Windows 10 2004. Mniejszych zmian jest sporo więcej, ale odkrywanie nowych drobiazgów zostawiam wam. Mam nadzieję, że kolejne uaktualnienie, które zostanie wydane jesienią 2020 będzie równie udane.