w ,

Nowa linia kart graficznych Nvidii

Obecna architektura kart graficznych Nvidii czyli Pascal ma już ponad rok i prawdopodobnie niewiele wskazuje na to, aby prędko się to zmieniło. Wielu za tegoroczne odcinanie kuponów (kolejny Titan i wersja kolekcjonerska tejże, czy 1070Ti) chce winić brak sensownej konkurencji na rynku. W rzeczywistości, gdy spojrzeć na to co w swoich komputerach mają gracze widać absolutną dominację Nvidii. Sensowne jest więc postawienie wniosku, że tak na prawdę zieloni od lat konkurują przede wszystkim sami ze sobą. Wystarczająco duży skok wydajności ma przekonywać graczy do cyklicznych zmian grafiki i co ciekawe takie podejście najwyraźniej działa. Żeby to lepiej zobrazować: W 2011 pojawiły się procesory  Intela z linii Sandy Bridge, najwydajniejszy z nich czyli i7 2600K, nadal nieźle radzi sobie nawet w najwydajniejszych tytułach a po podkręceniu potrafi niekiedy prezentować nawet wyższą wydajność niż choćby i5 7600K. Z drugiej strony w 2011 Nvidia wypuściła udoskonaloną architekturę Fermi z GTX 580 jako najwydajniejszy układ jedno rdzeniowy. Dziś ta karta, prezentuje wydajność nieco niższą od GTX 1050, czyli karty za 500 zł.

Oczekiwanie na nowe karty wynika z dość specyficznej sytuacji na rynku. Mamy kilka modeli kart, między którymi jest ogromna przepaść wydajnościowa i cenowa(np GTX 1050Ti a GTX 1060 i GTX 1070). Tworzy to problemy z wyborem właściwego modelu przy ograniczonym budżecie. Wielu liczy, że wraz z kolejną generacją sytuacja w jakimś stopniu się poprawi. Ważny jest również brak karty graficznej zdolnej do płynnej rozgrywki w rozdzielczości UltraHD w bardzo wysokich lub najwyższych detalach. Od zawsze to zwiększenie rozdzielczości daje zwykle największą poprawę graficzną, nie inaczej jest w przypadku 4K, Ustawienia Ultra w FHD nie zapewniają aż tyle co średnie/wysokie detale w rozdzielczości 4k. Z tego powodu pożądana jest karta zdolna do tak dużych wyzwań obliczeniowych.

Niecierpliwość potęguje zapowiedź rychłej gotowości Samsunga do produkcji pamięci GDDR6, które mają trafić do następców Pascali. Formalnie Volta jest już na rynku, jednak nie w wersji konsumenckiej, a jako układy do obliczeń naukowo-inżynieryjnych. Odpowiedniki przeznaczone dla graczy zostały zaplanowane na przyszły rok, co wynika z oczywistego braku pamięci GDDR6, które mają być tańsze i szybsze w produkcji od pamięci HBM2 montowanych w Teslach V100. Zgodnie z najnowszymi informacjami ujawnionymi przez  Heise.de możliwe, że w przyszłym roku nie zobaczymy jeszcze Volt do gier.

Wspomniany portal ujawnił, że kolejna generacja kart będzie nazywać się Ampere, co utrzymałoby tradycję nazywania kolejnych architektur GPU nazwiskami uznanych fizyków. Oficjalne ogłoszenie nowej generacji ma nastąpić podobno w trakcie targów Gpu Technology Conference, który ma się odbyć w dniach 26-29 marca 2018 roku. Heise.de jest dość rzetelnym portalem, stroniącym od niepotwierdzonych informacji, można więc uznać te rewelacje za całkiem prawdopodobne.

Przyjąć można kilka scenariuszy czym jest Ampere, ale wszystkie są tak na prawdę spekulacjami, dlatego nie przyjmujcie poniższych punktów jako oficjalne dane. Nie widzę sensu jednak w nadmiernym rozpisywaniu się w teoriach czym nowe karty mogą być i dlaczego tak uważam. Z tego powodu wolałem wypunktować możliwe według mnie scenariusze.

Dlaczego Volta nie pojawi się po Pascalach:
– Nie da się zoptymalizować Volty pod gry, w końcu stworzono ją pod innego typu obliczenia
– mogła być pierwotnie przewidziana jedynie do pracy z HBM2
– dostosowywanie Volty do gier/GDDR6 jest zbyt kosztowne/czasochłonne,
– rdzeń jest gotowy, ale zbyt dobry aby pojawił się teraz
– Nvidia chce zaoszczędzić przy braku konkurencji
– GDDR6 Samsunga nie jest w pełni gotowe, a produkcja modułów i sprostanie ewentualnemu zapotrzebowaniu na pamięci będzie zbyt długie dla Nvidii

W związku z czym Ampere jest:
– generacją która miała pojawić się później, ale przez problemy z Voltą pojawi się szybciej
– zmodyfikowanym, usprawnionym Pascalem
– zbyt mocno zmodyfikowaną Voltą, aby pozostać przy zamierzonym nazewnictwie
– niezrozumieniem wycieku, w efekcie podczas GTC zostanie przedstawiona nowa mapa drogowa Nvidii w której zobaczymy Ampere jako późniejsza generacja

Każda z tych opcji jest bardziej lub mniej prawdopodobna, mam też nadzieje ze w kilku z nich się mylę. Jednak wkrótce dowiemy się więcej. Może przez ten przeciek wcześniej niż podczas GTC, o czym niezwłocznie was poinformuję.

Napisane przez Piotr Siekierko

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Nowe pamięci GDDR6

Star wars battlefront

Kontrowersyjny system rozwoju w Battlefront II