w ,

Nowa karta graficzna Nvidii

Ledwo pojawiły się pierwsze recenzje GTX 1070Ti, a już Nvida zapowiada nową kartę graficzną GeForce. Pierwsza myśl jaka przychodzi do głowy to oczywiście Volta, ale trzeba ostudzić zapały. Z całą pewnością nie może chodzić o kolejna generacje kart zielonych. Nie w sytuacji kiedy obecne produkty świetnie się sprzedają, konkurencja nadal nie jest wystarczająco groźna. Dziwne byłoby aby zaraz po premierze GTX 1070Ti Nvidia miała robić kampanie pod kolejną generację. To się po prostu nie opłaca.

Titan po raz drugi, znaczy trzeci

Nvidia na swoim kanale na YouTube wrzuciła film, będący teaserem nowej karty graficznej. Jedynie przez ułamek sekundy można zauważyć, że zapowiadanym produktem jest Titan X Collector’s Edition. Nvidia wraz z Keplerami serii 7(np GTX 780) wprowadziła do sprzedaży linię produktów o nazwie Titan, które były jednocześnie topowymi grafikami do gier oraz, dzięki jednostkom podwójnej precyzji, świetnie sprawdzały się w zaawansowanych obliczeniach. Wraz aktualną generacją zwaną Pascal zrezygnowano z jednostek podwójnej precyzji co przyczyniło się do obniżek cen. Pierwsze Titany kosztowały blisko 8 tysięcy złotych, gdy wersja Pascala „tylko” 6 tysięcy. Nvidia niedługo po premierze GTX 1080Ti, po cichu w swoim sklepie wprowadziła odświeżoną wersję Titana X Pascal jako Titan Xp. Zmiana ta wynikała z praktycznie takiej samej wydajności  GTX 1080Ti  co pierwszy Titan X Pascal. Obecny Titan Xp okazał się jednostką zdecydowanie wydajniejszą od najszybszego GTXa co utrzymało jego opłacalność. Żeby nie pogubić się: Titan X Pascal – Titan z niepełnym rdzeniem GP102, Titan Xp- pełny GP102.

Są Ledy, jest impreza

Zapowiedziany Titan X może być więc trzecią rewizją tego samego układu. Nie jest znana jego specyfikacja, więc ciężko spekulować na temat wydajności. Usprawnienia rdzenia są mało prawdopodobne skoro Xp posiada już pełny rdzeń. Nie wiadomo więc co w tej kwestii wymyśli Nvidia. Nowością w Titan X Collector’s Editon wydaje się być zmodyfikowany układ chłodzenia co sugeruje inny niż dotychczas wentylator typu blower. Największą zmianą jednak wydaje się być umieszczenie RGB LED. Na filmiku Nvidii widać że karta jest podświetlana kolorem czerwonym oraz zielonym.

A może jednak Volta

Oczywiście to czysta spekulacja, ale zastanawiające jest brak litery P po Titan X, w zapowiedzianym produkcie, podczas gdy Xp jest nadrukowane na chłodzeniu obecnie dostępnej karty. Jej brak może sugerować pojawienie się kompletnie nowego produktu reprezentującego kolejną architekturę kart graficznych Nvidii znaną jako Volta. Obecnie wersje referencyjne kart maja dopisek FE, czyli Founders Edition, czyżby miało się to zmienić na Collectors Edition? Rozważania są czysto spekulatywne i tak na prawdę mało prawdopodobne. Sama Nvidia jeszcze sierpniem zapowiadała, że Volta nie pojawi się na pewno w tym roku a zgodnie z zapowiedziami karty na rynek konsumencki mają zostać wyposażone w pamięć typu GDDR6, której, uwaga, nie ma na rynku. Choć topowe produkty, typu wspomniany TItan, mogą zostać wyposażone w stosy pamięci HBM2. Volta jako taka już istnieje – w postaci kart profesjonalnych np Tesli V100 z 16 GB pamięci HBM2.

Ale po co to komu

Najważniejszym pytaniem jest po co. Na zakup Titana Xp powinni zdecydować się jedynie osoby, które dysponują ogromnym budżetem i zmieniają sprzęt z generacji na generacje. Obecna cena Titana Xp wynosi 6500 zł, czyli dopłacając „jedynie” niecałe tysiąc złotych można zakupić dwa GTX 1080Ti, które połączone w SLI zagwarantują wyższą wydajność od pojedynczego Titana, Pojedynczy GTX będzie nieznacznie słabszy od najdroższej grafiki do gier Nvidii, ale różnica w cenie jest ogromna. Zwykle więc osoba decydująca sie na Titana kupuje jego dwie sztuki. Choć wydaje się absurdem kupowanie dwóch kart graficznych za łączną kwote 13 tysięcy złotych, to dla osób posiadających odpowiedni budżet jest w tym sens. Obecnie najwyższą jakość graficzną prezentują gry w rozdzielczości 4K, do której żadna pojedyncze GPU nie jest w stanie sprostać wydajnościowo. W takiej sytuacji gracze decydują się na zastosowanie konfiguracji SLI z topowych grafik, które ten stan rzeczy zdecydowanie poprawiają.

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

starcraft logo

Starcraft 2 za darmo

Fałszywy WhatsApp w Play Store