w ,

Nie GTX 2080 a RTX 2080, nadchodzi nowa seria kart graficznych, czy kolejny fake news?

Kolejny legitny przeciek

Nvidia ma zmienić branding topowych kart graficznych z GTX na RTX o tym dowiadujemy się z kanału YouTube  – AdoredTV. Tak dziś kolejne, „sprawdzone” przecieki.

AdoredTV to jeden z anglojęzycznych kanałów skupiających się na krytycznej ocenie działań producentów kart graficznych i procesorów. Ciężko nie zauważyć oczywistych sympatii twórcy, ale mimo to można go podziwiać za rzetelność. Niedawno opublikował materiał, który miał na celu pokazanie jak krytycznie analizować przecieki na przykładzie wysypu informacji o następcach Pascali. Wczoraj, opublikował poważniejszy materiał w którym przedstawił pozyskane informacje o Nvidia Turing. Piszę o samym kanale nie bez powodu, ale o tym za chwile.

GTXy, RTXy, a pamięci jakby mniej

Treść przecieku jest dość prosta. Nvidia zamierza pozostawić nazwę GTX średniej i niskiej półce, czyli modelom GTX 2050(i Ti), GTX 2060, wyższe będą miały przedrostek RTX. Nazwa ma pochodzić od nowej technologii – RayTracing, polegającej na użyciu w grach zaawansowanego, dynamicznego oświetlenia. Niestety, do optymalnego działania jest wymagane wsparcie sprzętowe, innymi słowy nawet GTX 1080Ti może działać gorzej od RTX 1070, nawet jeżeli ta druga karta bez tej opcji jest mniej wydajna. Można się spodziewać dość dużego nacisku na implementacje nowych możliwości w grach. Technologia ta może być też wabikiem na obecnych posiadaczy Pascali czy Maxwelli, którzy nie widzą powodu wymiany karty, ale również odciągnąć ludzi od kupna kart pokoparkowych, których stale przybywa. Pełne informacje o GTX i RTX można znaleźć tutaj:

Można zastanowić się nad cenami i przewidywaną wydajnością, ale wystarczy spojrzeć na pojemność pamięci GDDR6 aby zapaliła się lampka ostrzegawcza. Jedynie GTX 2050 i RTX 2080 zostaną wyposażone w tyle samo pamięci VRAM, co poprzednicy. W przypadku pozostałych modeli ma być mniej o 1 GB. Jest to dość zastanawiające. Nie przypominam sobie sytuacji by kiedykolwiek nowa karta graficzna posiadała mniej pamięci od odpowiednika poprzedniej generacji. Z jednej strony można powiedzieć, że nie ma potrzeby posiadania tak dużej pamięci, z drugiej topowe produkcje nawet w FHD potrafią „zjeść” 6GB pamięci VRAM.

Jedynie 5 GB GDDR6 jest również zaskakujące z innego powodu, choć technologicznie nie ma problemu ze stworzeniem kości 1GB GDDR6, to większość producentów zdecydowało się na tworzenie głównie wariantu 8 GB. Micron, trzeci co do wielkości twórca pamięci, nie tylko GDDR stwierdził, że w produkcji ma jedynie 8 GB GDDR6.

Częściowa słabość przecieku leży w poszlace zdającej potwierdzać istnienie Geforców RTX. Na liście zarejestrowanych znaków towarowych można znaleźć Geforce RTX. Tyle, że opis dotyczy oprogramowania, nie sprzętu, oczywiście może być to specjalny zabieg aby nie ujawniać zbyt wiele. Osobiście jednak nie wzbudza to mojego zaufania.

Krytyka

Należy jeszcze powrócić do początku newsa, gdy nakreślałem profil kanału AdoredTV. W kontekście dużych wątpliwości wokół przecieku oraz stylu twórcy mam uzasadnione podejrzenie, że powyższe doniesienia o nowych kartach nie są prawdziwe. Całość została zmyślona albo przez samego YouTubera, albo ktoś podsunął mu fałszywe przecieki. Niezależnie od przebiegu, przyczyna może być jedna – udowodnienie jak łatwo media branżowe wpadają w byle jakie przecieki. Ważne, że się klika, często bez właściwej weryfikacji prawdziwości lub choć uczciwego ostrzeżenia czytelników. Jeżeli informacja okaże się prawdą, cóż. Jestem przeczulony i marudzę jak zawsze, ale jest w tym pewna słuszność. Wszystkie informacje, które nie pochodzą z prawdziwego źródła trzeba analizować z dużą dozą ostrożności.

Napisane przez Piotr Siekierko

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

AMD ponownie rozdaje gry

AMD i Nvidia jedna wielka rodzina