w

Następca i7 8700K z 8 rdzeniami

Kolejne przecieki o nowej generacji

O następcach Intel Core i7 8700K pisałem już kilka miesięcy temu i od tamtej pory nie było żadnych równie pewnych przecieków. W dniu wczorajszym na forum notebookreview jeden z pracowników Eurocom wyjawił, że płyty z chipsetem Z390 otrzymają kompatybilność z zarówno ósmą, jak i dziewiątą generację procesorów. Co więcej wyjawiono, że najwydajniejsza jednostka będzie wyposażona w 8 rdzeni i 16 wątków.

Pozostałe modele Ice Lake

Choć wielu zdążyło stwierdzić, że oznacza to pewne zwiększenie liczby rdzeni we wszystkich Ice Lake, to doradzam ostrożność. W przecieku nie ujawniono nazwy nowego procesora, więc możliwe że w ramach rodziny i7 będą funkcjonować obok siebie jednostki zarówno dwunastowątkowe, jak i szesnastowątkowe. Taka sytuacja od lat ma miejsce w HEDT. Oczywiście nie można wykluczać, że Intel chce wytoczyć twarde działa w celu odzyskania swojej pozycji. Nawet zgodnie z przeciekami sprzed kilku miesięcy zmiany mają dotknąć pozostałe serie Core.

Zakładając, że wszystkie linie będa miały zwiększoną liczbę rdzeni, to perspektywa i3 z ośmioma wątkami i odblokowanym mnożnikiem za ok. 700zł byłaby bardzo konkurencyjna i to nie tylko wobec AMD, ale i samego Intela. Od lat przez niewielki wzrost wydajności kolejnych generacji wielu nie widziało powodu aby uaktualnić platformę. Wraz z pojawieniem się tak tanich procesorów niebiescy będą w stanie zawalczyć o własnych klientów.

Kompatybilność

Wspomniane również wsparcie płyt opartych o chipset Z390 dla obu generacji nie oznacza, że płyty obecne na rynku będą z nimi kompatybilne. W tym temacie doradzam dość dużą ostrożność mając w świadomości tradycje Intela. Nie można jednak ukrywać, że kompatybilność dla dwóch generacji byłaby całkiem normalna (patrz Skylake i Kaby Lake) oraz wywołała pozytywne reakcje u klientów.

 

źródło:wccftech

Z miłości do gier komputerowych pokochałem hardware, lubię wiedzieć co jak działa. Od lat obserwuje rynek sprzętu PC na podstawie czego wyciągam zwykle dość sceptyczne i mało popularne wnioski. Często wnikliwie porównuję wyniki wydajności sprzętu żeby zauważyć prawidłowości, które wszyscy starają się unikać.

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0

Komentarze

0 Komentarze

Jakie jest twoje zdanie?

LG G7 już w maju

Nowe ransomware zmusza ludzi do gry w PUBG aby odzyskać dane