w ,

Następcą AMD Radeon Navi będzie Arcturus?

Nowe karty graficzne AMD

Wygląda na to, że przypadkiem mogliśmy poznać nazwę kolejnej generacji kart graficznych, która pojawi się w okolicach 2020 roku. Wszystko za sprawą komentarza na forum jednego z pracowników.

Ciężki rynek kart graficznych

AMD w ostatnim czasie dość średnio wiedzie się na rynku układów graficznych. Polarisy wreszcie wróciły do normalnych cen, Vegi również. Nie zmienia to faktu, że najwydajniejsze karty czerwonych są dość mało konkurencyjne w kontekście samej wydajności. Wszyscy oczekują, że architektura nazwana Navi, nad którą AMD pracuje od kilku lat będzie wreszcie sensowną odpowiedzią. Choć jeżeli chcecie znać moje zdanie to AMD bardziej celuje w konsole i średni segment. Raczej w topie prędko AMD prędko nie zobaczymy jako godnego rywala.

Zmiany w nazewnictwie

Na forum Phoronix jeden z pracowników AMD odpowiedzialnych za sterowniki pod Linuxa potwierdził, że AMD powróci do nadawania bardziej charakterystycznego nazewnictwa. Obecnie nazewnictwo wygląda z grubsza tak:  Vega 10, 20…, Polaris 10, 11, 12, wkrótce również Navi. Wcześniej AMD preferowało nadawanie nazw na każdą wersję rdzenia odnosząc się do wysp np.: Tahiti, Hawaii, Fiji, Tonga.

Pierwsza karta z nowym/starym nazewnictwem pojawi się po Navi (planowana premiera 2019) gdzieś w okolicach 2020 z nazwą kodową Arcturus. Tym razem nazewnictwo zaczerpnięto z astronomii. Arcturus, czy jak ktoś woli nazwa jednej z najjaśniejszych gwiazd widocznych na niebie. W polskim języku nazywana Arktur, należy do gwiazdozbioru Wolarza.

Subiektywnie

Osobiście obecne nazewnictwo wydaje się początkowo łatwiejsze w zrozumieniu. Dziś   słabo pamiętam, jakie nazwy kodowe miały konkretne rdzenie czy modele kart. Rozumiem jednak, że obecne nazewnictwo jest tylko pozornie czytelne. Vega10 to zarówno nazwa kodowa pierwszej generacji wszystkich układów Vega ( Vega 56, Vega 64 to Vega10 powodzenia ze skumaniem), ale również nazwa konkretnego modelu czyli Vega 10 którą znajdziemy w układach zintegrowanych APU. W efekcie mozna mieć na myśli całą rodzinę pierwszej generacji Vegi, gdy w rzeczywistości mowa o konkretnym układzie graficznym.

źródło: videocardz

Napisane przez Piotr Siekierko

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Core I9 9900K box pudełko

Dziewiąta generacja procesorów Intela: ceny i opakowania

Nokia 7.1 z ekranem HDR w przystępnej cenie.