w ,

Microsoft ogranicza aktualizacje posiadaczom nowych procesorów

Wielu użytkowników nie lubi nowej dziesiątki od MS, ma do tego prawo, z drugiej strony gracze, chętni nowych produkcji AAA nie mają wielkiego wyboru i chcąc nie chcąc muszą prędzej czy później przejść na nowe „okienka”. Brak zainteresowania aktualizacją do Windows 10 widać nawet po statystykach Steam, gdzie siódemka ma się bardzo dobrze.

Microsoft nie jest zapewne zbyt zadowolony z takiej sytuacji, więc robi co może by zachęcić ludzi do nowego systemu, teraz wyszedł z kolejna inicjatywą. Od marca posiadacze Intel Kaby Lake, AMD Ryzen działających na systemie Windows 7 lub 8.1, przy próbie pobrania lub instalacji aktualizacji spotkają się z komunikatem Twój komputer wykorzystuje procesor, który nie jest obsługiwany w tej wersji systemu Windows i nie będą otrzymywać aktualizacji”.

 Jako rozwiązanie Microsoft zaleca aktualizację do Windows 10. Z jednej strony gigant z Redmond nie ma obowiązku wspierać nowych procesorów na starych OSach. Początkowo zapowiadano, że Windows 7 nie będzie działał z Intel Skylake, podobnie było przed premierą Ryzenów.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy. AMD na swojej stronie nadal ma do pobrania niezbędne oprogramowanie pozwalające na działanie Ryzenów w Windows 7, co więcej pod kontrolą tego systemu procesory czerwonych potrafiły działać w grach lepiej niż na nowym Windows 10. Z kolei Kaby Lake nie ma żadnych różnic w architekturze względem Skylake uzasadniających blokadę tego procesora.

Niepokojące jest jednak to, że Windows 8.1 posiada pełne wsparcie aktualizacji do 2018 roku, w ramach tychże, aktualizacje sterowników, wsparcie dla nowych procesorów powinno zostać zapewnione. Choć „ósemka” nie jest popularnym systemem, to jednak Microsoft w tym momencie mógł złamać zasady wsparcia, ciekawe jest czy będą z tej sytuacji poważniejsze konsekwencje. Sam Windows 7 do 2020 pozostaje na rozszerzonym wsparciu oznaczającym otrzymywanie jedynie poprawek bezpieczeństwa, czyli Microsoft miał prawo w tym wypadku zakończyć wsparcie.

Nawet jeżeli Ryzeny czy Kaby Lake działają „na ósemce” nie znaczy to, że wszystko jest stabilne w każdych warunkach, blokada może byc w pewnym sensie blokadą chroniącą przed niepożądanym działaniem systemu a Microsoft nie chce tracić środków na wsparcie.  Oczywiście w rzeczywistości chodzi o ubicie około 40% sprzętów działających pod kontrolą starszych systemów, w końcu od pewnego czasu Windows 10 zaczyna tracić na popularności.

Źródło: Microsoft

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

AMD RADEON

Plotka o nowej karcie AMD Radeon RX550

Promocje na gry w muve.pl