w

Masz Adblock Plus? Sprawdź czy nie jest fałszywy!

Adblock jest w ścisłej czołówce popularnych dodatków do praktycznie każdej przeglądarki. Taką pozycję zawdzięcza swojej podstawowej funkcji czyli możliwości blokowania reklam na stronie. Wadą tej aplikacji jest trudność w konfiguracji, która zajmuje czas i zniechęca mniej obeznanych użytkowników. Dla takich osób powstał Adblok Plus, gotowy do działania i zdolny do blokowania wyskakujących okienek już po samej instalacji, dzięki swojej prostocie został pobrany aż 100 milionów razy.

Popularność przyciąga oszustów

W sklepie z rozszerzeniami do przeglądarki Chrome znalazł się fałszywy dodatek udający popularnego Adblock Plus. Na szczęście oprogramowanie zostało już osunięte z platformy Google. Rozszerzenie różniło się jedynie zapisem nazwy – AdBlock Plus zamiast Adblock Plus. Logo i opis były podebrane z oryginału. Alarmująca jest za do ilość pobrań – 37 tysięcy. Z jednej strony jest to odsetek porównując z popularnością prawdziwej aplikacji, z drugiej kilkadziesiąt tysięcy urządzeń zostało narażonych. Niestety, nie wiadomo na co. Nie jest znane działanie i potencjalne szkody wywołane tym fałszywym oprogramowaniem.

Jak sprawdzić czy mam właściwy Adblock

Jeżeli chcesz upewnić się czy nie jesteś zagrożonym wejdź na tę stronę  i sprawdź czy posiadasz rozszerzenie o nazwie Adblock Plus, podróbka bowiem widniała pod nazwą AdBlock Plus. Drugim wyróżnieniem jest ilość pobrań aplikacji.

Co zrobić  jeżeli posiadasz fałszywy dodatek

Po pierwsze nie można ignorować zagrożenia. Choć nie jest znane prawdziwe działanie fałszywego dodatku to należy liczyć na najgorsze. Rozszerzenie może wykradać prywatne dane, hasła nawet do kont bankowych. Z tego powodu lepiej dmuchać na zimne. Zalecamy jak najszybsze usunięcie potencjalnie niebezpiecznej aplikacji, następnie przeskanowania komputera pod kątem wirusów oraz malware. Finalnie, jeżeli komputer był czysty zmienić hasła logowania.

Prawdopodobnie za jakiś czas będzie wiadome jakie dodatkowe, ukryte „funkcie” posiadał AdBlock Plus, o czym z pewnością się u nas dowiecie

źródło: twitter

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Assassin's Creed Origins

Wymagania sprzętowe Assassin’s Creed Origins

Nowy Humble Bundle