w

Mapy Google z rozszerzona rzeczywistością

Mapy Google, wygoda i konfuzje

Mapy Googla to jedna z najbardziej przydatnych aplikacji na smartfony, jej dokładność w ostatnich latach wzrosła na tyle, że mobilne urządzenia systematyczie wypierają klasyczne nawigacje z rynku. Oczywiscie można debatować nad dokładnością AutoMapy, czy wygodą użytkowania klasycznych urządzeń GPS. Prawda jest jednak taka, że „guglowskie” mapy są bardzo wygodne w użytkowaniu, oraz, co ważne bezpłatne. Wkródce również łatwje będą wskazywać nam drogę.

Mapy rozszerzonej rzeczywistości, przedstawienie konceptu

Muszę przyznać, że nie raz przepieszczając się pieszo, gdy nie wiedziałem, jak z przystanku komunikacji miejskiej dostać się do celu podruży odpalałem Mapy Google, w celu łatwego dotarcia. Jednak wielokrotnie zdarzało mi się rozpocząć drogę w niewłaściwym kierunku. czy też dotrzeć do kiepsko oznakowanego numerami osiedla. Nawigacja informowała mnie wtedy o dotarciu we właściwe miejsce, mimo tego, że w zasiegu wzroku nie było widać właściwego bloku. Choć sam mam kiepską orientację w terenie, to podejrzewam, ze wielu z was spotkał podobny problem. Juz wkródce, takie problemy mogą zostać rozwiazane dzięki nowym mapom od Google.

Google ujawniło pracę nad mapami wykorzystujacymi rozszerzoną rzeczywistość. Do rozpoznawania terenu maja zostać wykorzystane kamery z tyłu telefonu, które będą pobierać informacje o obiektach i dopasowywać do naszej lokalizacji. Sam użytkownik ma korzystać z interfejsu rozrzerzonej rzeczywistosci. Ekran telefonu będzie pokazywał obraz z kamery, dodatkowo pokazując fragment mapy okolicy, oraz instruować strzałkami, w którą stonę należy się udać.

Jedna z dodatkowych funkcji ma być wyświetlanie różnych obiektów:muzea, kina, restarracje, jako swego rodzaju „szyldy reklamowe”. Jeszcze brakuje możliwości sprawdzenia gdzie można znaleźć naszych znajomych. Odpuszczając żarty, jest to całkiem wygodnie, aby w locie łatwo znaleźć np dobrą restaurację.

Bonusowo będzie moża spotkać liska, oczywiście wirtualni kompani, są pewnym konceptem pokazującym potencjalne możliwości, po premierze  map w takim krztałcie można spodziewać się calej masy gier opierających się o geolokalizajcę i rozszerzoną rzeczywistość.

Rozszerzona rzeczywistość map jest obecnie na wczesnym etapie prac. Finalny produkt może być całkowicie przeprojektowany względem tego, co widzimy obecnie. Nie jest nawet znana data przybliżonej premiery aplikacji.

Subiektywnie

Osobiście uważam, że choc koncepcyjnie jest to przydatne rozwiazanie, głownie w przypadku przechadzek, przy jeździe samochodem intefejs nie będzie zbyt czytelny, aby móc z niego wygonie korzystać. Najwieksze obawy mam jednak wobec wymagań sprzętowych aplikacji i potencjalnego drenażu baterii, bo ciężko mi uwierzyć, że można używać tego dłużej niż przez kilka minut.

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

ZTE powróci na rynek USA?

OnePlus 6 oficjalnie zaprezentowany