w ,

Mały komputer z Arduino pozwalający na granie w nowe produkcje

Kickstarter

Kickstarter to platforma pozwalająca wesprzeć dotacją projekty, zwykle domorosłych twórców, które nigdy nie ujrzałyby światła dziennego w normalnych warunków. Całe założenie opiera się o tzw. „crowdfunding” czyli finansowanie projektu przez pojedyncze jednostki.

Z wielkich projektów, które się udały można wymienić choćby Oculus Rift, grę Superhot, pierwsze tanie drukarki 3D dla kowalskiego, nie obyło się też bez wpadek typu Ouya, która choć została sfinalizowana, to nigdy nie osiągnęła zbyt dużej popularności.

Czym jest UDOO BOLT

Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób próbuje swoich sił w stworzeniu rewelacyjnego sprzętu bez wsparcia wielkich korporacji. Jednym z takich projektów jest UDOO BOLT. Jest to niewieski komputer wyposażony w energooszczędne APU Ryzen z serii V1000, oraz złącza Groove, które zapewniają zgodność z kontrolerami Arduino. Docelowo urządzenie jest przeznaczone zarówno przy tworzeniu sztucznej inteligencji jak i sztuki, stacjach roboczych, ale również i dla rozrywki – kina domowe, gry, VR.

Specyfikacja technicza

Twórcy planują stworzyć dwie wersje urządzenia. Pierwszy jest wyposażony w procesor AMD Ryzen Embedded V1202B (2 rdzenie / 4 wątki o zegarze 2,3 / 3,2 GHz) z grafiką Vega 3 (192 procesory cieniujące, 12 jednostek teksturjących i 4 jednostki rasteryzujące), a drugi AMD Ryzen Embedded V1605B (4 rdzenie / 8 wkątki, 2,0 / 3,6 GHz) z grafiką Vega 8 (512 SP, 32 TMU i 16 RPO). Oba urządzenia charakteryzują się konfigurowalnym TDP 12 – 25 watów. Reszta specyfikacji jest wspólna:

  • DX 12, opencl, opengl, vulcan api
  • Pamięć: 2 sloty pracujące w dual channel o maksymalnej pojemności 32GB i wsparciu dla ECC
  • Wbudowana pamięć: 32GB EMMC5.0: opcjonalnie slot M2 dla dysków SATA lub NVME;  opcjonalnie wyjście SATA III
  • Wbudowany LAN oraz slot m2 dla opcjonalnego WiFi/BT combo
  • USB: 2x USB 3.0; 2x USB Type-C wspierający: USB 3.1 Gen2, DP altenatywny tryb; DRP USB-PD 3.0
  • Wyjścia obrazu: 2xHDMI 1.4/2.0A, 2x DisplayPort (dzięki USB Type-C)
  • Audio: kodek hd auidu, TRRS combo wyjścia słuchawkowego i mikrofonu
  • I/O Arduino Leonardo: 12X wejść analogowych; do 23X cyfrowych we/wy (7PWM); 1Xuart 1XI2C 1X SPI: 3X złącza Groove; 1X wejście analogowe; 1X UART lub cyfrowe I/O; 1X I2C lub cyfrowe I/O
  • Wsparcie dla systemów: 64bit wersje Linux lub Windows
  • Zasilanie: 19V Jack lub USB Type-C

Koszt samej płyty z chłodzeniem i wentylatorem zaczyna się od 229 dolarów za słabszą wersję oraz 309 dolarów za mocniejszą. Za wersje z pamięciami ram i zasilaniem trzeba zapłacić już sporo więcej. Kwoty sięgają nawet 729 dolarów z 32GB RAM, to już niebezpiecznie blisko nieco wydajniejszej, ale bardziej ograniczonej maszyny – Intel Hades Canyon. Oczywiście, nie są to realne ceny tylko jako zasilanie funduszu kickstarterowej kampanii, gdzie za wkład otrzymać można maszynę z konkretnego progu dotacji. Termin wysyłek sprzętu jest datowany na koniec 2018 roku.

A po co to komu

Jeżeli chodzi o samo zastosowanie maszyny to wydaje się być całkiem obiecujące, dość małe, zwarte pudełko mieszczący cały komputer o wymiarach 12×12 cm może znaleźć wiele ciekawych zastosowań – tani domowy serwer plików, podstawa do domowego kina jako odtwarzacz multimediów, czy nawet niezła maszyna gamingowa o wydajności zbliżonej do AMD Ryzen 2200G/2400G, zależnie od wersji. 200 dolarów + koszt pamięci ram i zasilacza za kilkanaście złotych nie jest dużym wydatkiem jak na sprzęt o tych wymiarach i wydajności.

AMD RYZEN VEGA APU NUC

Osobiście jestem bardzo zainteresowany efektami działania tej maszyny, choć osobiście uważam, że ceny w pełni wyposażonej jednostki są nieco przesadzone, to doceniam przede wszytkim „gołe wersje”, które po drobnych poprawkach sprzętowych, mogą okazać się przydatne w każdym domu. Jest to też bardziej otwarta i „PRO” alternatywa względem Intel Hades Canyon, który jest przecież dość hermetycznym urządzeniem. UDOO BOLT pozwala na bardzo wiele, Integracja z Anduino pozwala duże możliwości poszerzenia pracy, głownie jako stacje robocze w firmach technologicznch czy inżynieryjnych.  Jeżeli jesteś zainteresowany możesz wesprzeć sam kampanie tutaj

źródło:kickstarter

Napisane przez Piotr Siekierko

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Nvidia jensen huang logo

Nowa seria kart graficznych Nvidii do końca sierpnia

most

Jak zainstalować Google Camera HDR+ na każdym telefonie