Który dysk NVMe jest najszybszy?

Mimo obiegowej opinii „nie ma różnicy między SATA (500MB/s), a NVMe (5GB/s) najszybsze dyski mają w wielu zastosowaniach sens. Różnice odczujesz m.in przy pracy z duża bazą danych SQL, przy generowaniu miniaturek w Lightroomie czy jeżeli… zabraknie Ci RAMu. Wtedy ta różnica zaważy czy z komputera da się komfortowo używać, bo system Windows po wyczerpaniu dostępnej puli RAMu zaczyna te dane magazynować w pliku wymiany, który znajduje się na dysku systemowym.

Oczywiście pamięć RAM jest sporo szybsza od najlepszych dysków NVMe. Przykładowo moduły DDR4 3600MHz CL17 osiągają około 50GB/s odczytu i porównując to z poniższymi propozycjami, które osiągają maksymalnie 5GB/s wygląda to blado, ale pamiętajmy, że zwykłe dyski SATA osiągają jedynie 0.5GB/s.

Sabrent Rocket NVMe PCI-E 4.0

Firma nie jest dobrze znana więc dużo osób może być zaskoczonych dlaczego ich produkt otwiera zestawienie, ale faktycznie – to jest najszybszy obecnie dostępny dysk NVMe na złącze M.2.

Parametry
– Odczyt sekwencyjny do 5000MB/s
– Zapis sekwencyjny do 4400MB/s
– IOPS 750k/750k
– Gwarancja 5 lat po darmowej rejestracji dysku na stronie Sabrenta, jeżeli tego nie zrobisz w ciągu 90 dni od zakupu gwarancja będzie tylko dwu letnia.

Dysk wyposażony jest w potężny radiator jak widać na powyższym zdjęciu przez co może być problem jeżeli slot na dysk M.2 masz pod kartą graficzna. Z tego powodu rekomendujemy ten dysk wyłącznie jeżeli miejsce na dysk NVMe masz pomiędzy slotem PCI-E na kartę graficzną, a procesorem. Ogromnym plusem tak dużego radiatora jest bardzo efektywne oddawanie ciepła przez co dysk podczas długotrwałego zapisu potrafi być kilkukrotnie szybszy od konkurentów. Niestety jest dostępny tylko za granicą dlatego najlepiej kupić go poprzez Amazon.de

Gigabyte Aorus Gen4

Ta firma jest już doskonale znana każdemu entuzjaście komputerowemu. Gigabyte od dekad zajmuje się produkcją płyt głównych czy kart graficznych, a od dość niedawna pod ich marką Aorus zaczęły pojawiać się zasilacze, obudowy czy właśnie dyski SSD NVMe.

Parametry
– Odczyt sekwencyjny do 5000MB/s
– Zapis sekwencyjny do 4400MB/s
– IOPS 750k/750k.
– Gwarancja 5 lat

Jak można zauważyć podane parametry są identyczne jak przy dysku Sabrent Rocket, ale dysk plasujemy niżej z powodu mniej rozbudowanego radiatora. Z tego powodu przy poważnym obciążeniu przez dłuższy czas może wystąpić zjawisko „throttlingu”. Niewątpliwym plusem natomiast będzie to, że Gigabyte Aorus Gen4 zmieści się bez problemu pod każdą kartę graficzną oraz większość laptopów także nie mamy tutaj problemu z kompatybilnością jak przy Sabrencie ze sporo wyższym radiatorem. Dysk jest dostępny w wersjach 250GB, 500GB, 1TB oraz 2TB.

Patriot VP4100

Model P200 od tego producenta był najbardziej polecanym dyskiem SATA 2.5″ przeze mnie. VP4100 to najwyższy i najszybszy model Patriota. Jak wypada w porównaniu do konkurencji?

Parametry
– Odczyt sekwencyjny do 5000MB/s
– Zapis sekwencyjny do 4400MB/s
– IOPS 800k/800k.
– Gwarancja 5 lat

Parametry podane w specyfikacji są najlepsze więc… dlaczego dysk nie jest na pierwszym miejscu? Według moich testów dysk mimo tych rekordowych cyferek jest minimalnie wolniejszy od podanych dysków przy kopiowaniu wielu małych plików. Tyle, że naprawdę minimalnie, bo mówimy tutaj o 2-3% różnicy. Podczas innych testów dysk ma identyczną prędkość jak powyższe, z wyłączeniem bardzo długich testów obciążeniowych, bo tu Sabrent znów wyjdzie na prowadzenie z uwagi na gigantyczny radiator.

Corsair MP600 Gen4

Propozycja od „korsarza” ma nieco gorsze parametry niż dyski podane wyżej, ale może dzięki atrakcyjnej, niższej cenie warto zwrócić na niego uwagę?

Parametry
– Odczyt sekwencyjny do 4950MB/s
– Zapis sekwencyjny do 4250MB/s
– IOPS 680k/600k.
– Gwarancja 5 lat

Radiator jest sporych rozmiarów, dlatego nie ma mowy o zamontowaniu tego dysku w laptopie. Patrząc po specyfikacji możemy sobie zadać pytanie – warto dopłacać do tych szybszych dysków o których pisałem wyżej? Nie warto. Nie odczujesz różnicy w żadnym zastosowaniu. To właśnie ten dysk jest tym, który z całej listy jest najbardziej godny polecenia.