w

Komputer za 860zł – szczegóły i informacje

Na naszym kanale pojawił się film z komputerem za 860zł. Ten artykuł pomoże Ci wybrać odpowiednie części aby złożyć swój wymarzony zestaw komputery za niską cenę. Pamiętajmy, że komputer jest złożony z używanych części. Całkowity koszt zestawu wyniósł 860zł. Za tą cenę udało nam się złożyć maszynę, która uciągnie zdecydowaną większość PCtowych produkcji powyżej 30 klatek na sekunde przy rozsądnych ustawieniach szczegółowości grafiki. Materiał w którym prezentowana jest wydajność tego zestawu jest dostępny tutaj (KLIK), a poradnik „jak złożyc komputer” jest dostępny tutaj (KLIK).

I. Procesor

procesor 860

Nasz wybór padł na Intel Xeon E5450, który cechuje się zegarem 3Ghz oraz czteroma rdzeniami. Standardowo jest on pod gniazdo LGA771, ale korzystając z naszego linku można zaopatrzyć się w przerobioną wersję pod bardzo popularne LGA775. Konsumenckim odpowiednikiem tego procesora jest Intel Core 2 Quad Q9650. Dlaczego akurat taki procesor?

Procesory do serwerów, czyli właśnie seria Xeon są najlepszymi możliwymi jednostkami, które opuszczają fabrykę Intela. Dzieje się tak, ponieważ procesory serwerowe mają gwarancje dwóch lat pracy 24/7 beż żadnego błędu podczas ciężkiej pracy. Odbija się to oczywiście na cenie – E5450 w chwili premiery czyli w roku 2007 kosztował aż $969.

Tańszą alternatywą jest Intel Xeon X5450. Te procesory różnią się wartością TDP. W przypadku E5450 jest to 95W, a w przypadku X5450 jest to już 125W. Więcej różnic nie ma, co świadczy o tym, że E5450 osiąga tą samą wydajność przy jednocześnie niższym napięciu więc również niższym poborze mocy. Co więcej, nasz procesor pochodzi z późniejszej rewizji E0, która posiada lepsze możliwości OC. Dzięki temu wszystkiemu pod nazwą E5450 E0 (również znany jako SLBBM) dostaniemy najlepszy możliwy procesor pod gniazdo LGA775. Są to najlepsze sztuki z wafla krzemowego, które zdały bardzo wymagające testy.

Inne sztuki które takich nie zdały miały podbijane napięcie i były sprzedawane jako tańsze X5450. Procesor kosztował nas 105zł, ale dzięki givingassistant otrzymaliśmy cashback w wysokości 6% dzieki czemu finalnie kosztował nas 99zł. Jeżeli nie posiadasz konta na givingassistant, to korzystając z naszego linku zyskujesz dodatkowe $5 (~20zł) za rejestracje! (Kliknij, aby przejść do givingassistant)Tutaj kupisz ten sam procesor (KLIK) – we wiadomości do sprzedającego wpisz „I want SLBBM” aby otrzymać ulepszoną rewizje E0.

II. Płyta główna

PŁYTA GŁOWNA KOMPUTER 860 ZŁ

Każda płyta główna posiada chipset, dzięki któremu płyta komunikuje każdy komponent ze sobą. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy specjalną liste chipsetów Intela.

Arkusz z listą chipsetów Intela (KLIK)

Nasz wybór padł na Gigabyte EP35-DS3L. Nie szukaliśmy okazji, a wybraliśmy to, co akurat było dostępne. Wybrana przez nas płyta posiada złącze PCIE 1.1, 4 sloty DDR2 oraz gniazdo LGA775. Nie jest to płyta najwyższych lotów, ale spisała się w 100%. Jeżeli płyta posiadałaby możliwość obniżenia mnożnika pamięci ram poniżej 2.0x to na Intel Xeon E5450 z pewnością przekroczylibyśmy bariere 4GHz.  Zapłaciliśmy za nią 100zł.

III. Pamięć RAM

Podobna sytuacja jak z płytą główną – nie szukaliśmy okazji, wybraliśmy to co akurat było dostępne. Wymagania co do pamięci były trzy: DDR2, 800mhz oraz każda kość musiała mieć wartość 2GB, dzięki czemu po obsadzeniu 4 slotów komputer będzie posiadał 8GB. Za jedną kość zapłaciliśmy 33zł, za dwie kolejne 30zł, a za ostatnią czwartą już tylko 25zł. Razem daje nam to koszt 118zł.

IV. Karta graficzna

Pierwotnie naszą kartą graficzną miała być HD7950. Zakupiliśmy Sapphire HD7950 with Boost 3GB Vapor-X za cenę 400zł. Po dłuższych testach stwierdziliśmy, że jednak produkt Nvidii nada się lepiej do tego komputera. Karty graficzne tego producenta cechują się mniejszym narzutem sterownika na procesor w grach opartych na bibliotekach DirectX11, więc słabszy procesor będzie miał mniejszą robote dzięki czemu uzyskamy lepszą płynność w grach. Zamieniliśmy więc produkt marki Sapphire na kartę ASUS GTX670 2GB DirectCU, którą już posiadaliśmy. Obecnie koszt zakupu takiej karty jest bardzo podobny do HD7950, więc przyjeliśmy za cenę kwotę 400zł.

KARTA GRAFICZNA KOMPUTER 860ZŁ

V. Zasilacz

Początkowo do komputera za 848zł zakupiśmy zasilacz Corsair CX430 jednak po zmianie karty graficznej zamieniliśmy go na Antec VP500. Powód tego jest dosyć prosty, GTX670 wymaga podłączenia wtyczek 6pin, a HD7950 wymaga podłączenia wtyczek 6+2pin. Antec posiada wtyczkę 6pinową, a Corsair CX430 6+2pin. Zmiana zasilacza nie wpływa na prace zestawu, a my zasilacz CX430 wraz z HD7950 wykorzystamy w kolejnym zestawie, który będzie bardzo interesujący. Cena Corsaira wyniosła 85zł, więc postanowiliśmy, że Antec VP500 wyceniliśmy na taką samą sumę.  Potrzebowaliśmy jeszcze drugiej wtyczki 6pin do zasilenia karty graficznej, więc zamówiliśmy adapter 2x Molex -> 6pin za 3zł.

VI. Obudowa

Nad obudową długo się nie rozwodziliśmy – ma poprostu być. Otrzymaliśmy za darmo obudowę od człowieka, który nie miał z nią co zrobić. Na Allegro, OLX czy lokalnym złomie obudowę można dostać już za 10zł więc tę niespecjalną, niemarkową obudowę wyceniliśmy na rzeczone wcześniej 10zł.

VII. Chłodzenie procesora

Wybierając chłodzenie skupialiśmy się na tym, aby była to konstrukcja wieżowa, dzięki której wentylator wypycha powietrze w stronę tyłu obudowy, a następnie znajdujący się na tyle kolejny wentylator wypycha go poza obudowę. Dzięki temu nie ogrzewamy reszty komponentów. Wybór padł na AC Freezer 7 Pro, który jest najtańszą konstrukcją wieżową jaką było można kupić na Allegro. Zapłaciliśmy za niego 30zł.

VIII. Dysk twardy

W poprzednim zestawie otrzymaliśmy dużo krytyki w związku z wyborem dysku jedyne 80GB, więc w tym postanowiliśmy wybrać pojemniejsze urządzenie. W redakcji leżał bezużyteczny dysk Samsung 160GB z netbooka, postanowiliśmy, że wykorzystamy go. Wartość takiego dysku to 15zł.

Napisane przez Piotr Plenzler

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Wygrzewanie słuchawek

Wygrzewanie słuchawek – po co i dlaczego?