w ,

Kolejne wieści o Ryzen 3000

AdoredTV w swojej publikacji głownie odpowiada na krytykę jakoby jego doniesienia były całkowicie zmyślone i „to good to be true”. Jednak z samych wyjaśnień można wyciągnąć całą masę ważnych informacji dotyczących Ryzenów i Navi.

W poprzednim artykule o Ryzenach wspominałem, że procesor ma składać się z kontrolera i dwóch CCXów :


Koncept ułożenia krzemów wg wczesnych wniosków Adored TV,  14nm to swego rodzaju kontroler, a 6C – to oczywiście rdzenie Ryzen zwane CCX

Źródła YouTubera zdają dementować o zastosowaniu 14nm kontrolera, a więc pod IHS, podobnie jak w przypadku poprzednich generacji zobaczymy jedynie CCXy, w konfiguracjach 1x CCX, 2x CCX lub 1x CCX + 1x Navi. Nie jest to może zbyt istotne, ale urealnia ceny oraz pozytywnie wpływa na potencjalne temperatury

Kopia rozmowy niczego nie dowodzi, ale póki co AdoredTV zwykle wyróżniał się profesjonalizmem i rzetelnością (choć ciężko nie odczuć sympati) to póki co można ostrożnie założyć jego szczerość.

Ceny

Sporą część materiału poświęcono wyjaśnieniu cen. Zarówno prasa, jak i społeczność nie może uwierzyć w tak niską wycenę procesorów z takimi parametrami. Faktycznie jest to wątpliwe z wielu powodów: podważenie opłacalności starszych produktów, ograniczanie własnych zarobków.

Patrząc na to inaczej,  AMD aby podbić rynek musi konkurować nie tylko wydajnością ale i opłacalnością. Im lepszy będzie stosunek ceny do wydajności tym więcej potencjalnych nabywców. Widać to po ostatnich statystykach sprzedaży AMD, gdy Intel jest drogi.

Powinniście już wiedzieć, że Ryzen 2600 posiada te same rdzenie co Ryzen 2700, różnica leży jedynie w wyłączonych rdzeniach i taktowaniach. Dzięki temu procesowi zamiast utylizacji CCXów, które są za słabe można je użyć w słabszych jednostkach, zmieniając nieznacznie parametry. To ogromna oszczędność.

Finalnie, są podstawy by twierdzić, że trzecia generacja będzie właśnie tak tania. No chyba że my wszyscy sami chcemy aby te procesory kosztowały więcej.

Pobór mocy

Ostatnio miałem duże wątpliwości w tym temacie, zapominając o prostej podstawie. Poza ilością rdzeni to napięcia decydują o poborze mocy. Pomijając bezwartościowość TDP w ocenie czegokolwiek, fakt występowania nielogiczności w tym zakresie w tabeli z przecieków wcale nie oznacza ze to fake news.

W skrócie,  czysto teoretycznie różnica nawet 500MHz czy 800Mhz może oznaczać wzrost TDP jedynie o 10W, albo nawet brak wzrostu TDP – wszystko rozbija się o jakość krzemu i ustawienia napięć. Procesor działający na 5GHz z napięciem na rdzeniu 1.4V będzie pobierał praktycznie tyle samo, co ten sam model pracujący z zegarem 4GHz i 1.4V Nawet temperatury będą zbliżone.

Procesor pracujący z zegarem 5GHz i napięciach 1.1V będzie pobierał mniej mocy od tego samego procesora pracującego na 4GHz i napięciach 1.4V.

PR AMD świetnie się bawi

Zakończenie materiału AdoredTV  jest mocne. Bardzo mocne. Jeden z jego informatorów, po publikacji poprosił go o podkreślenie, że ujawnione informacje otrzymał jeszcze przed „wyciekiem” (cudzysłów bardzo zamierzony) na Reddit:

Jeszcze zanim w ogóle powstał leak z Reddita, z podkreśleniem „leak”. Tak, cała akcja to dzieło działu marketingowego AMD zarówno informacje od AdoredTV, jak i na Reddit powstało z inicjatywy samego AMD. Jeżeli to prawda to czapki z głów, bo to tani sposób na zrobienie sporego szumu jeszcze na miesiąc przed oficjalną prezentacją.

Dodatkowo całość powstała zapewne po to, aby sprawdzić reakcje społeczności. Ta oczywiście jest zaskoczona, nie dowierza, szczególnie w ceny, cóż Intel przyzwyczaił nas do astronomicznych cen i minimalnego skoku wydajności.

Prowadzący kanał sugeruje, że przez reakcję na zbyt niskie, nierealistyczne ceny z zapowiedzi Ryzenów,  możemy spodziewać się ich korekt. W końcu sami spodziewamy się wyższych kwot i jesteśmy gotowi zapłacić więcej.

Cóż, jeżeli specyfikacja będzie się zgadzać a ceny będą wyższe, to niestety, sami sobie jesteśmy winni. Dość przygnębiające

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Wymagania sprzętowe Darksiders 3

Morelowy alarm cenowy

Promocje na sprzęt 13 Listopad 2018