w ,

Kolejne wieści o DDR5

DDR5 już „wkrótce”

Choć obecnie w najnowszych komputerach montuje się pamięci DDR4, wszyscy wyczekują ich następców DDR5, choć prawdopodobnie nastąpi to po 2020 roku. Obecnie JEDEC pracuje nad wypracowaniem ogólnego standardu nowego typu pamięci. Producenci pamięci jednak nie czekają bezczynnie, sami opracowują już teraz kości DDR5.

Jedną z tych firm jest SK Hynix, czyli drugi co do wielkości producent pamięci na rynku. W ostatnich dniach pochwalili się możliwościami opracowanych przez nich kości, co sugeruje, że kolejna generacja może zagwarantować spory skok wydajności

DDR5 Specyfikacja

Omawiana kość RAM posiadała aż 16 GB pamięci o taktowaniu 5200MHz i napięciach 1.1V produkowanych w procesie 10nm. Producent pochwalił się, że do produkcji użyto tego samego procesu co przy produkcji kości 8GB. Najprawdopodobniej przejście na produkcję DDR5 będzie dość niskie w kosztach, co ma szanse sie przełożyć na relatywnie niską cenę początkową.

Wysokie taktowania szokują, choć to o czym nie wspomniano to opóźnienia – te zapewne będą dość wysokie. Spodziewać się można nawet CL26. Oczywiście przepustowość i tak zapewni wzrost wydajności. A 16GB produkowane jak 8 GB sugeruje kolejny wzrost minimalnych kości pamięci.

Zmiany w przepustowości, pojemności czy poborze energii i tak głownie maja trafiać do rynku serwerowego, potrzebującego nowych rozwiązań, ale dla nas, graczy również można zauważyć spore korzyści.

Niestety na ten moment nie znamy oficjalnej specyfikacji pamięci GDDR5. Fakt, że SK Hynix opracowało tak szybkie pamięci nie oznacza, ze tak będzie wyglądać oficjalna specyfikacja. Obserwując trendy „skoków” kolejnych generacji spodziewałbym się, ze najbardziej podstawowe modele będą taktowane zegarem między 3000-3400MHz a minimalną kością pamięci będzie 8 lub 16 GB.

Subiektywnie

Wzrost pojemności będzie miał swoje negatywne konsekwencje. Działający Dual Channel wymaga do działania dwóch kości czyli minimalnie będzie konieczny zakup 2x8GB lub 2x16GB. Obecnie obie te konfiguracje w przypadku DDR4 kosztują sporo. Naiwnym by było wierzyć, że ceny DDR5 w pierwszym roku będą niższe niż DDR4. Z tego powodu, raczej wątpliwe aby minimalną pojemnością były 16 GB kości.

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

zalecane

Nowe zestawienie: Polecane laptopy do gier

Ogromny przeciek: AMD Ryzen z 12 wątkami za 400 zł?