w ,

Jim Keller przechodzi do Intela, ruszają prace nad Ocean Cove

Zbawiciel x86

Jim Keller obecnie jest już supergwiazdą w świecie technologii. Jego dokonania są bardzo imponujące: to on odpowiadał za najbardziej udane procesory AMD: Athlony XP, Athlony 64, czyli współtworzył architekturę 64bit (x86-64), czy AMD ZEN. Miał również swój udział w tworzeniu procesora do iphone 4, ostatnio pracował w Tesli. Dzięki swoim dokonaniom niektórzy nazywają go chodzącym Jezusem tej branży. W ostatnim czasie okazało się, że Keller przechodzi do Intela.

Problemy Intela

Niebiescy obecnie mają spory problem z przejściem na proces produkcji procesorów w 10nm, który miał już nastąpić w 2017, jednak jest ciągle przesuwany, obecnie na drugą połowę 2019. Oznacza to, że AMD w przyszłym roku pokaże światu Ryzeny 2 stworzone w zdecydowanie niższym procesie 7nm niż Intel. Taka sytuacja nigdy do tej pory nie miała miejsca. Źródeł problemów z procesem 10nm nie znamy oficjalnie – wszystko dostępne w sieci to plotki dotyczące albo limitu architektury core, albo samego sposobu implementacji 10nm który psuje uzysk procesorów – czyli sprawnych sztuk z jednego kawałka krzemu.

Ocean Cove

W takim kontekście pozyskanie Kellera wydaje się całkiem logiczne – Intel planuje stworzyć nową rodzinę procesorów. Niebiescy na swojej stronie umieścili ogłoszenie o pracę, w którym poszukują architekta procesorów, który stałby się częścią oddziału Ocean Cove – co jest przez wielu uznawane za roboczą nazwę nowych produktów intela. Oczywiscie proces tworzenia procesorów to długie lata i raczej wcześniej niż za 3 – 5 lat nie zauważymy efektu prac nowego zespołu

Oczywiście Ocean Cove może być również nazwą kodową projektu, którym zajmuje sie Raja Koduri (Sekcja tworzenia GPU Intela), jest to jedna z plotek przewijających się przez internet. Na ten moment wiadomo niewiele.

Subiektywnie

Obecny ruch Intela wydaje się być spowodowany nie tylko Ryzenami, ale również końcem żywota core, który był planowany na okolicę 2020 roku, ale jest naturalnie przesunięty przez opóźnienia we wdrożeniu procesu 10nm. Przyszły rok może obfitować w spore zmiany na rynku procesorów – Ryzeny w 7nm prawdopodobnie będą bardzo energooszczędne. Z kolei Intel jeszcze w tym roku wyda 9 generacje – Cannon Lake, jednak nie można powiedzieć, że nadchodzi totalna dominacja AMD. Intel w każdej z generacji może wydać  model i3 posiadający 4 rdzenie i 8 wątków w kwocie poniżej 600 zł co na ten moment zdeklasowałoby całkowicie ofertę czerwonych w grach. Sam wpływ Kellera w Intelu odczujemy dopiero za kilka lat, ciekawe czy będzie to wystarczające aby Intel nie stracił do AMD zbyt wiele.

źródło:wccftech

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

PROMOCJE

Weekendowe promocje na sprzęt

PROMOCJE

Gry: promocyjne ceny, darmowe weekendy i całkowicie za free